Անտառների սպանդ` Կապանում․ ՀԲՃ
Զանգվածային անտառհատումների մասին ահազանգերը ցավոք շարունակվում են։ Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնությունը հերթական ահազանգն ու լուսանկարներն է ստացել Սյունիքի մարզից, որի համաձայն ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Կապանի անտառտնտեսության Ճակատենի անտառպետության տարածքում կան հեկտարներով ոչնչացված անտառներ։
Ահազանգում մասնավորապես նշված է․ «Սա ընդամենը մի փոքր մասն է այն տասնյակ հեկտարներից, որոնք հատվում են ամբողջ տարածաշրջանում: Եվ զարմանալին այն է, որ պատերազմի տարիներին՝ ցուրտ ու մութ իննսունականներին, Կապանի տարածաշրջանում այսքան անտառ չէր հատվում: Չեմ կարծում, որ այսչափ հատումները պայմանավորված են գյուղացիների կարիքները հոգալու անհրաժեշտությամբ: Եվ չեմ կարծում, որ այս մասշտաբի հատումները չեն նկատվում համապատասխան պետական մարմինների կողմից: Եվ տարածաշրջանի ավելի ու ավելի խորացող բնապահպանական հիմնախնդիրների ֆոնին մենք ունենք անգործության մատնված բնապահպանական մարզային տեսչություն»։
Այս հղման մեջ տեղադրված են այդ տարածքում արված լուսանկարների շատ փոքր մասը միայն, սակայն դրանք ամբողջովին պատկերացում են տալիս անտառում ստեղծված աղետալի վիճակի մասին։
ՀԲՃ-ն բազմիցս նշել է, որ Հայաստանի անտառների պահպանության և վերականգնման ուղղությամբ գործուն միջոցառումներ չձեռնարկելու դեպքում, մի քանի տասնամյակ անց մեր ժողովուրդն ականատես կլինի անտառապատ տարածքների կտրուկ նվազմանը՝ անկանխատեսելի էկոլոգիական հետևանքերով։

В Капане униточжается лес
Тревожные сигналы о о массовых вырубках леса, к сожалению, продолжают поступать. Гражданская инициатва “Панармянский экологический фронт” (ПЭФ) получила очередной сигнал и фотоснимки из Сюникской области, согласно которым на территории Чакатенского лесничества Капанского лесного хозяйства ГНКО “Айантар” Министерства сельского хозяйства РА уничтожаются гектары леса.
В тревожном сообщении, в частности, отмечается: “Это лишь небольшая часть десятков гектаров, которые уничтожаются во всем регионе. Удивительно, что в годы войны, холодные и темные девяностые, в Капанском регионе не вырубалось столько леса. Не думаю, что такая вырубка обусловлена нуждами сельчан. И не думаю, что соответствующие государственные органы не замечают вырубки такого масштаба. На фоне все более углубляющихся экологических проблем региона мы имеем бездействующую областную экологическую инспекцию”.
По этой ссылке представлена лишь малая часть фотографий, сделанных на данной территории, однако они дают полное представление о той катастрофической ситуации, которая создалась в лесу.
ПЭФ неоднократно отмечал, что если не будут приняты действенные меры по охране и восстановлению лесов Армении, через несколько десятилетий наш народ станет свидетелем резкого сокращения лесных территорий с непредсказуемыми экологическими последствиями.