Բրյուսելի մետրոյի պայթյունը. «Հետքին» պատմում է ականատես-ուղևորը
Ֆրանսիացի Կամիլը (չի ցանկանում նշել ազգանունը) այսօր եղել է Բրյուսելի մետրոյում, երբ հնչել է պայթյունն ու նրանց էվակուացրել են: Առավոտյան նա մտել է մետրո՝ Եվրոպական հանձնաժողովի շենք հասնելու համար: Նա պետք է իջներ «Շուման» կայարանում, սակայն «Աղ-Լուա» և «Մալբիք» կայարանների արանքում գնացքը կանգ է առել, իսկ ուղևորները տեսել են դեղին լույս:
«Սկզբում կարծեցինք, որ էլեկտրականությունն են անջատել, որից հետո լսեցինք տարօրինակ ձայն. այդ պահին էլ բոլորս հասկացանք՝ ինչ է կատարվել: Ձայնային հաղորդագրությամբ հայտնեցին, որ պատահար է տեղի ունեցել գնացքում. նույն տեքստը մոտ 5 անգամ կրկնվեց:
Գնացքի մեջ ծուխ լցվեց, մենք փորձում էինք փակել պատուհանները: Մարդիկ վախեցել էին, գոռում էին, ինքս էլ լաց էի լինում, որովհետև գիտեի, թե սա ինչի հետևանք է. րոպեներ առաջ հեռախոսով կարդացել էի օդանավակայանի պայթյունների մասին: Քիչ անց մի մարդ ներս եկավ, ասաց, որ հարձակում է տեղի ունեցել, բայց մենք անվտանգ ենք և շուտով էվակուացիա կսկսվի»,- պատմում է Կամիլը:
Ուղևորներին տեղեկացրել են, որ նրանք ստիպված են մի քիչ սպասել, քանի որ առաջին հերթին պետք է մյուս վագոնի ուղևորներին օգնություն ցուցաբերել: Մոտ 30 րոպե անց վագոնի դռները բացել են և ուղևորներին ուղղորդել դեպի նախորդ կայարանը՝ «Աղ-Լուա»:
«Թունելում մութ էր ու ծուխ, մենք ոչինչ չէինք տեսնում, բայց կարծես թե պայթյունը տեղի էր ունեցել մեր հարևան վագոնում, այս պահին որևէ տեղեկություն չկա, սա միայն իմ հասկացածն է: Որոշ մարդիկ լուսանկարում էին, երբ թունելով քայլում էինք դեպի կայարան, բայց իմ նպատակն այնտեղից դուրս պրծնելն էր»,- ասում է Կամիլը:
Կամիլն ու նույն գնացքում իր հետ գտնվող ուղևորները վերջինն են դուրս եկել կայարանից, որից հետո մետրոն ու բոլոր կայարանները փակվել են: Դեպքի վայրում գտնված ուղևորներին ծանոթ ու անծանոթ մարդիկ մեքենաներով հասցրել են նրանց ցանկացած վայրը:
Այս պահին ամբողջ հանրային տրանսպորտի աշխատանքը դադարեցված է Բրյուսելում: Կամիլն ասում է, որ այս պահին աշխատանքի վայրում է, բայց գործատուները վճարում են աշխատողներին՝ տաքսիներով տուն հասնելու համար:

О взрыве в брюссельском метро Hetq.am рассказал очевидец
Сегодня, когда в Брюсселе прогремел взрыв и началась эвакуация пассажиров, француз Камиль (фамилию он не назвал) находился в вагоне метро. Утром он зашел в метрополитен, чтобы добраться до здания Европейской комиссии. Камилю нужно было выйти на станции “Площадь Шумана”, однако поезд остановился между станциями “Арт-Луа” и “Маэльбек”. Пассажиры увидели желтый свет.
“Сперва нам показалось, что отключили электроэнергию, после чего послышался странный звук. В тот момент мы все поняли, что что-то случилось. Прозвучало сообщение о том, что в поезде произошел инцидент. Этот текст повторили раз пять.
В вагонепоявился дым. Мы попытались закрыть окна. Люди были напуганы, кричали. Я сам плакал, так как знал, следствием чего это является. За несколько минут до этого я прочитал в телефоне о взрывах в аэропорту. Но мы в безопасности, скоро начнется эвакуация”,- рассказал Камиль.
Пассажирам сообщили, что им придется немного подождать, так как помощь в первую очередь оказывается пассажирам другого вагона. Минут через 30 двери вагона открылись, и пассажиров направили на предыдущую станцию “Арт-Луа”.
“В туннеле было темно, дымно, мы ничего не видели. Взрыв как будто произошел в соседнем вагоне. На данный момент никакой информации у нас нет. Это лишь то, что я понял сам. Некоторые люди фотографировли, как мы идем через туннель к станции. Но моя цель заключалась в том, чтобы выбраться оттуда”,- сказал Камиль.
Он и находившиеся с ним в вагоне остальные пассажиры покинули станцию последними. После них все станции метро закрылись. Оказавшихся на месте взрывов людей знакомые и незнакомые водители доставляли до нужного им места.
На эту минуту весь общественный транспорт в Брюсселе стоит. Сейчас Камиль находится на своем рабочем месте, но работодатели платят работникам, чтобы они добирались домой на такси.