Դաշնային վերաքննիչ դատարանի ապարդյուն հրահանգը ապահովագրական ընկերությունների հայցի վերաբերյալ
Ցեղասպանությունից առաջ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հազարավոր հայեր ապահովագրել էին իրենց կյանքը ամերիկյան և եվրոպական ընկերություններում, որպեսզի իրենց մահից հետո իրենց ժառանգները ստանային դրամական հատուցում:
Ցավոք, այս ընկերություններից շատերը հրաժարվեցին իրենց գործարքը կատարելուց, երբ հայ ապահովադիրներն իրենց ընտանիքներով կոտորվեցին ցեղասպանության ընթացքում: Շատ դեպքերում, ոչ մի ազգական ողջ չէր մնացել, որպեսզի զոհերի փոխարեն պահանջեր այդ գումարներն ապահովագրական ընկերություններից: Մի քանի ընտանիքներ, որոնք դիմել էին ապահովագրական գումար ստանալու համար, մերժվեցին, համապատասխան փաստաթղթերի բացակայության պատճառով: Ակնհայտորեն, այդ ընկերությունները չկատարեցին իրենց պայմանագրային պարտավորություններ և հարստացան ցեղասպանության ապահովագրված զոհերի ժառանգների գումարների հաշվին:
Գրեթե մեկ դար անց, Կալիֆորնիա նահանգը փորձեց վերականգնել արդարությունը տուժած ապահովադիրների նկատմամբ: Հաշվի առնելով այս զոհերի մահվան ողբերգական և անբնական հանգամանքները` նահանգը հավանություն տվեց վաղեմության ժամկետների երկարաձգմանը երկու անգամ՝ 2000 և 2011 թվականներին՝ լրացուցիչ ժամանակ տալով ցեղասպանության զոհերի ժառանգներին իրավախախտ ապահովագրական ընկերությունների դեմ բողոք ներկայացնելու համար:
Լավ իմանալով, որ նման դատավարությունը բացասական արձագանք կստանա հանրության կողմից «Նյու Յորք Լայֆ» և «AXA» ապահովագրական ընկերությունները համաձայնեցին վճարել հայ ապահովադիրների ժառանգներին և բարեգործական կազմակերպություններին 37.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Հակառակ դրան` Թուրքիայի կառավարության հովանավորության ներքո գտնվող գերմանական «Վիկտորիա» և «ԷՌԳՈ» ապահովագրական ընկերությունները շարունակեցին խուսափել տարաբախտ հայ ապահովադիրների նկատմամբ իրենց իրավական և բարոյական պարտականությունները կատարելուց, ինչպես նաև հրաժարվեցին կատարել իրենց՝ վաղուցվանից կուտակած պահանջները: Գերմանական ընկերությունները պահանջեցին մերժել իրենց դեմ 2003 թվականին հարուցված հայցը, քանի որ Կալիֆորնիայի օրենքում հղում էր արված Հայոց ցեղասպանությանը, ինչը, նրանց պնդմամբ, հակասում է դաշնային կառավարության կողմից այս հարցի կապակցությամբ վարվող արտաքին քաղաքականությանը:
Մի շարք չափազանց արտասովոր դատական որոշումներ առաջացան, երբ դաշնային դատավոր Քրիստինա Սնայդերը 2007 թվականին չբավարարեց գերմանական ապահովագրական ընկերությունների՝ հայցը մերժելու դիմումը: 2009 թվականին, երեք դատավորի կազմով հանդես եկող դաշնային վերաքննիչ դատարանը սկիզբում սատարեց գերմանական ընկերություններին, սակայն հետո՝ 2010 թվականին շրջեց իր որոշումը՝գտնելով, որ Կալիֆորնիայի օրենքի հետ ոչ մի իրավական խնդիր չկա: Այս տարվա սկզբում, գերմանական ընկերությունները կրկին անգամ բողոքարկեցին այս անգամ ընդլայնված՝ 11 դաշնային դատավորի կազմով հանդես եկող դատարան: Նոյեմբերի 7-ին նշանակված լսումը կայանալու է Սան Ֆրանցիսկոյում այս տարի դեկտեմբերի կեսին:
Այս գործի արդեն երրորդ անգամ լսումը անհրաժեշտ չէ, քանի որ Կալիֆորնիայի օրենքը չի խախտում դաշնային կառավարության դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Իրականում, գոյություն չունի որևէ դաշնային քաղաքականություն, որն արգելում է նահանգներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Դաշնային որևէ պաշտոնատարի կողմից որևէ բողոք չի ներկայացվել, երբ ավելի քան 40 ԱՄՆ նահանգներ ընդունել են Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևեր: Իրականում, Կալիֆորնիայի օրենքը համահունչ է դաշնային կառավարության՝ այս հարցի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշման հետ: Չպետք է մոռանալ, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է երկու բանաձև 1975 և 1984 թվականներին, որոնցով ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ նախագահ Ռեգանը այս հարցի առնչությամբ արձակել է նախագահական հռչակագիր: Ավելին, ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 1951 թվականին Համաշխարհային դատարանին ներկայացված փաստաթղթում՝ նշելով հայերի զանգվածային կոտորածը որպես «ցեղասպանության հանցագործության ուշագրավ օրինակներից մեկը»:
Թեև այս վերջին բողոքարկումը բացարձակապես զերծ է իրավական հիմքերից, դատարանի բացասական որոշումը ոչ միայն կվնասի կյանքի ապահովագրության գումարներ պահանջող անձանց շահերին, այլ նաև, ինչն առավել կարևոր է, հայ ժողովրդի հավաքական շահերին, եթե դաշնային վերաքննիչ դատարանը գտնի, որ Կալիֆորնիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հակասում է դաշնային կառավարության կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությանը: Նման որոշումը ջուրը կգցի մի քանի տասնամյակ ամերիկահայերի քաղաքական ակտիվությունը՝ շրջելով ավելի քան 40 նահանգների կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բոլոր բանաձևերը:
Դաշնային վերաքննիչ դատարանը պետք է վճիռ կայացնի հօգուտ հայ հայցվորների: Դատարանը կարող է նաև թիկունք կանգնել Կալիֆորնիայի օրենքին` տարանջատելով գործի ապահովագրական կողմը, որը նահանգների բացառիկ իրավունքն է, ցեղասպանության կապակցությամբ «Նահանգն ընդդեմ դաշնային իշխանության» գործին առնչություն չունեցող հարցից: Եթե դատավորները որոշում կայացնեն Կալիֆորնիայի օրենքի դեմ, այնուամենայնիվ, ամերիկահայ համայնքը այլ տարբերակ չունի, քան բողոքարկելու վճիռը ԱՄՆ գերագույն դատարան:
Սակայն կա մի շատ բացահայտ հարց. դաշնային դատարանը պետք է ստիպի գերամանական ապահովագրական ընկերություններին կատարել իրենց պայմանագրային պարտավորությունները բոլոր ապահովադիրների նկատմամբ, մանավանդ՝ ցեղասպանության զոհերի հանդեպ:

Безрезультатная инструкция Федерального апелляционного суда США
Тысячи армян, проживавших в Османской империи до геноцида, застраховали свою жизнь в американских и европейских компаниях, чтобы после их смерти наследники получили денежную компенсацию.
К сожалению, многие из этих компаний отказались от выполнения сделки после того, как застраховавшиеся у них армяне вместе со своими семьями были вырезаны в ходе геноцида. Во многих случаях не выжил ни один родственник, который мог бы вместо жертвы потребовать эти деньги у страховых компаний. Нескольким семьям, обратившимся к ним за получением страховых сумм, было отказано из-за отсутствия соответствующих документов. Очевидно, что эти компании не выполнили своих договорных обязательств и обогатились за счет денег наследников жертв геноцида, застраховавших свою жизнь.
Спустя почти век штат Калифорния попытался восстановить справедливость в отношении пострадавших наследников владельцев страховок. Учитывая трагические и неестественные обстоятельства смерти этих жертв, штат дважды (в 2000-ом и 2011-ом годах) одобрил пролонгацию сроков давности, предоставив наследникам жертв геноцида дополнительное время для подачи жалоб против страховых компаний, нарушивших закон.
Прекрасно понимая, что подобный судебный процесс вызовет негативный резонанс в обществе, страховые компании «Нью-Йорк Лайф» и «AXA» согласились выплатить наследникам армян-владельцев страховок и благотворительным организациям 37.5 млн долларов США.
Вопреки этому, немецкие страховые компании «Виктория» и «ЭРГО», пользующиеся покровительством правительства Турции, продолжали уклоняться от выполнения своих правовых и нравственных обязательств по отношению к несчастным армянам-владельцам страховок, а также отказались выполнить давно предъявленные им и накопившиеся требования. Немецкие компании потребовали отклонить поданный против них иск в 2003  году, поскольку в законе Калифорнии содержалась ссылка на Геноцид армян, что, по их утверждению, противоречит внешней политике федерального правительства по этому вопросу.
Затем был принят ряд необычных судебных решений: федеральный судья Кристина Снайдер в 2007г. не удовлетворила заявление немецких страховых компаний об отклонении иска. В 2009 году Федеральный апелляционный суд, в составе трех судей, вначале поддержал немецкие компании, но потом, в 2010г., изменил свое решение, сочтя, что никаких правовых проблем с законом Калифорнии нет. В начале этого года немецкие компании вновь опротестовали решение  в суде, на этот раз выступающего в расширенном составе (11 федеральных судей). Назначенные 7 ноября слушания состоятся в середине декабря в Сан-Франциско.
В проведении слушаний по этому делу в третий раз уже нет необходимости, поскольку закон Калифорнии не нарушает позицию федерального правительства относительно Геноцида армян. На самом деле, никакой федеральной политики, запрещающей штатам признавать Геноцид армян, не существует.  Никогда ни один федеральный чиновник не подавал жалобу после того, как более 40 штатов США принимали резолюции, признающие Геноцид. На самом деле, закон Калифорнии созвучен четкой позиции федерального правительства по этому вопросу. Не надо забывать, что в 1975-ом и 1984-ом годах Палата представителей США приняла две резолюции, по которым признала Геноцид армян, а президент Рейган в этой связи издал президентскую декларацию. Более того, министерство юстиции США признал Геноцид армян в документе, представленном мировому суду в 1951 году, отметив массовую резню армян как «один из примечательных примеров такого преступления, как геноцид».
Хотя это последнее опротестование совершенно лишено правовых оснований, однако отрицательное решение суда не только нанесет ущерб интересам лиц, требующих сумму за страховку, но и, что гораздо важнее, коллективным интересам армянского народа, если федеральный апелляционный суд сочтет, что признание Калифорнией Геноцида армян противоречит внешней политике федерального правительства. Подобное решение сведет на нет многолетнюю политическую активность общины американских армян, перевернув все резолюции по Геноциду армян, принятые в более чем 40 штатах.
Федеральный апелляционный суд должен принять вердикт в пользу армянских истцов. Суд может также встать на защиту закона Калифорнии, отделив страховую сторону дела, рассмотрение которой является исключительным правом штатов, от не имеющей  отношения к делу политики федеральных властей по вопросу геноцида. Если судьи примут решение против закона Калифорнии, то у общины американских армян все равно не останется другого выхода, кроме как опротестовать вердикт в Верховном суде США.
Но есть один очевидный вопрос: федеральный суд должен заставить немецкие страховые компании выполнить свои договорные обязательства в отношении всех владельцев страховок, тем более, в отношении жертв геноцида.