Ոռոգման ջրանցքը դարձել է աղբարկղ
«Տարիներ առաջ մի զբոսաշրջիկ էս ջրանցքի մոտով անցնում էր, չդիմացավ, զարմացած հարցրեց՝ սա՞ է Ձեր Հայաստանը»,- հիշում է Բուռնազյան փողոցի բնակիչ Ռուդիկ Մեղրյանը:
Էրեբունի վարչական շրջանի Բուռնազյան փողոցի բնակիչներն ապրում են երկու ջրանցքների «արանքում»: Մի ուղղությամբ հոսում է Ողջաբերդ գետը, մյուս կողմից էլ՝ Արտաշատի մայր ջրանցքը (ջրանցքի երկարությունը 56 կմ է, որից 12 կմ-ն հոսում է Երևանով): Ողջ տարին աղբարկղին փոխարինող այս ջրանցքը ոռոգման ջուր է հասցնում Արարատի մարզի մի շարք համայնքների:
Վերևում պատկերված տեսարանը լուսանկարել ենք փետրվար 20-ին: Այդ օրերին Բուռնազյան փողոցով հոսող ջրանցքի սկզբնամասից մինչ դրա տեսանելի ավարտը միայն թիթեղյա շշեր, աղբով լի տոպրակներ և այլ կենցաղային իրեր էին:
Ջրանցքի մաքրման աշխատանքներից երկու շաբաթ է անցել: Ջրանցքը կրկին վերադառնում է նախկին տեսքին: Ինչպես նշում էին տարածքում հավաքված բնակիչները՝ տրակտորով չեն կարողացել ջրանցքը ամբողջովին մաքրել։ Այն հրել են դեպի պատը, այնուհետ, չկարողանալով դուրս բերել, մաքրողները հեռացել են: Ջրանցքից դուրս բերված աղբի մնացորդներն էլ բնակիչներն են մաքրել: Կարեն Նիկոյանը անձամբ է օգնել հարևանուհիներին հավաքել աշխատողների թողած աղբը. «էն օրը ջրանցքը մաքրել էին, մի հատ էս վերևի հատվածի վիճակը տեսնեինք: Իրանցից հետո հարևանների հետ շլանգով եկել, մաքրել, աղբը հետ ենք լցրել ջրանցքը: Էս թաղամաս սկի աղբի մեքենա չի մտնում, իրանց համար գլոբուսից դուրս տեղ ա»:
Բնակիչները չեն կարողանում աղբ թափողներին «հայտնաբերել» դեպքի վայրում: Անգամ Արմիկ Գրիգորյանը, ով բնակվում է ջրանցքին կից տանը, թաղապետարանին խնդրել է՝ իր ավտոտնակի մոտ տեսախցիկ տեղադրել, հայտնաբերել աղբ թափողներին և տուգանել։ «Ամբողջ օրը հարևաններին ասում եմ՝ եթե հանկարծ տեսնեմ՝ մեկդ ջրանցքում աղբ եք գցում, ձեզ խայտառակ կանեմ: Ամբողջ օրը ժամապահի նման կանգնած եմ, որ հանկարծ զիբիլ չթափեն: Շատերը նեղանում են, բայց ինչ անեմ, մի լուսամուտ չես կարողանում բացել»,- նշում է կինը:
Բնակիչներից ոմանք փորձել են աղբը այրել, սակայն երբեմն այդ գործընթացը բարեհաջող ավարտ չի ունեցել, քանի որ բռնկված հրդեհը մարելու են հասել հրշեջները:
Կա ևս մեկ հանգամանք. հոսող ջուրն իր հետ բերում է կիլոմետրեր ձգվող ջրանցքի աղբը, որը դեմ է առնում այստեղ գտնվող պատին: Դրա հետևանքով էլ ամբողջ աղբը հենց այստեղ է կուտակվում: Բնակիչները համոզված են՝ մի օր արթնանալու են և տեսնեն՝ ջրանցքի ջուրը իրենց տներ է հասել, քանի որ խորքային հատվածներում կուտակված աղբը ջրի հոսքին խոչընդոտելու է:
Պարզաբանում են պատասխանատու անձիք
Բնակիչների պահանջն է՝ ջրանցքին կից աղբարկղեր տեղադրել և ջրանցքի այս հատվածը մաքրել ոչ թե տարին մեկ, այլ մի քանի անգամ: Ասում են՝ աղբարկղերի համար տարիներ շարունակ դիմել են Էրեբունի վարչական շրջանի թաղապետարան, այժմ նաև՝ «Սանիտեկ» ՍՊԸ, սակայն երկու տեղից էլ խոստացել են այցելել ու չեն այցելել:
Այս դիտարկմանը հակադարձում է թաղապետարանի կոմունալ բաժնի պետ Էդվարդ Ենոքյանը. «Մինչ օրս Բուռնազյան փողոցից թաղապետարան զանգ չի եղել, քանի որ նման կարգի խնդիր չկա, որ աղբաման չունենանք, չկարանանք տեղադրենք: Եթե ինչ-որ մի տեղ ուզում են աղբաման տեղադրվի, էդ խնդրանքը 100%-ով բավարարվում ա»:
Ենոքյանը մեզ առաջարկում է իր հեռախոսահամարը փոխանցել Բուռնազյան փողոցի բնակիչներին, որպեսզի կապվեն իր հետ, միասին որոշեն՝ որտեղ են ցանկանում նոր աղբարկղեր տեղադրվի: Առարկություններ չլինելու դեպքում՝ այս գործընթացն արագ կերպով կկազմակերպվի:
Ջրանցքի մաքրման աշխատանքները կատարում է «Սևան-Հրազդանյան-Ջրառ» ՓԲԸ-ն: ՓԲԸ-ի տնօրեն Սամվել Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ ջրանցքը տարին մեկ անգամ հիմնական մաքրվում, նորոգվում է, իսկ էքսկավատորի միջոցով պարբերաբար դուրս են բերվում լողացող աղբերը:
Ս.Հովհաննիսյանն ասում է, որ հատվածներ կան, որոնք տեխնիկապես հնարավոր չէ մաքրել։ «Բնակիչներն ավելի լավ է մտածեն աղբը ջրանցք չլցնելու մասին: Ժամանակն է, որպեսզի հասկանան՝ դա աղբատար չէ, ջրատար է, որը բերք է դառնում, իրենք օգտվում են»,- հորդորում է տնօրենը:
Մաքրման աշխատանքները սկսվել են Ազատի ջրամբարից հետո, որպեսզի մշակելի հողերին ոռոգելի ջուր հասցվի, և մինչ ջրանցքի մաքրման աշխատանքների ավարտը, երևանցիները ջրանցքը կրկին աղբանոցի վերածած չլինեն. «Պարզաբանեմ, որ Երևանի հատվածը առավել ուշ ենք սկսում մաքրել, քանի որ,եթե Երևանը շուտ մաքրենք, նորից աղբ են թափելու: Դրա համար ստիպված վերջում ենք մաքրում: Չեմ թաքցնում, որ այդ աղբը, որ լցնում են ջրանցքը, գոնե այդ ժամանակ չի մնա մեջը, ջուրը կքշի, կտանի և կուտակման տեղերից կարողանանք տեղափոխել»,- նշում է Ս.Հովհաննիսյանը:
Որքան էլ բնակիչները մեղադրեն տարբեր գերատեսչությունների, մի բան ակնհայտ է, որ ջրանցքի մեջ աղբը լցնում են բնակիչները։ Բուռնազյան փողոցի բողոքող բնակիչներից 50-100 մետր հեռավորության վրա՝ Ռոստովյան փողոցում, աղբարկղեր են տեղադրված:

Оросительный канал превращен в мусорную свалку
“Несколько лет назад мимо канала проходил турист, который не выдержал и удивленно спросил: это и есть ваша Армения?” – рассказал проживающий в столичном округе Эребуни Рудик Мегрян.
Жители улицы Бурназяна в административном округе Эребуни живут между двумя каналами: в одном направлении течет река Вохчаберд, в другом – арташатский канал (его протяженность 56 км, 12 из которых проходят через территорию Еревана). Весь год оросительная вода течет по этому каналу в ряд общин Араратской области, между тем сегодня канал напоминает мусорную свалку.
Верхний снимок был сделан 20 февраля. Тогда участок канала до конца его видимой части был заполнен жестяными банками, пакетами с мусором и бытовыми предметами.
Через две недели после очистных работ канал принял свой прежний облик. По словам местных жителей, полностью очистить канал не удалось даже с помощью трактора.
«На днях канал почистили. Вы бы видели, в каком состоянии был верхний участок. После рабочих соседям пришлось расчищать территорию с помощью шланга. Мусороуборочная машина в этот район не заезжает. Мы для них вне глобуса».
Жильцы не могут поймать за руку тех, кто выбрасывает здесь мусор. Одна из соседок, Армик Григорян, даже попросила работников окружного муниципалитета установить на своем гараже видеокамеру, чтобы обнаружить и оштрафовать недобросовестных граждан.
Некоторые жильцы пытались сжечь мусор, но иногда эти действия приводят к пожару, и тогда приходится вызывать пожарных.
Есть еще одно обстоятельство: вода приносит с собой мусор со всего многокилометрового канала, который скапливается у находящейся здесь стены. В результате именно в этом месте и скапливается весь мусор. Жители уверены, что когда-нибудь утром они проснутся и увият, что вода дошла до их домов.
Объясняют ответственные лица
Жители требуют установить возле канала мусорные баки и очищать этот участок канала не один, а несколько раз в году. Окружные власти, к которым люди не раз обращались по этим вопросам, дальше обещаний не шли.
Начальник коммунального отдела администрации Эребунийского округа Эдвард Енокян не согласен с этим утверждением. «С улицы Бурназяна никаких звонков не поступало. Просьбы об установке мусорных баков удовлетворяются на сто процентов»,- сказал чиновник. Он предложил передать жильцам этого района свой номер телефона, чтобы они связались с ним и вместе решили, где установить мусорные баки.
Работы по очистке канала выполняет ЗАО «Севан-Разданян-Джрар». Его директор Самвел Ованнисян отметил, что канал раз в год основательно очищается с помощью экскаватора. Вместе с тем он сказал, что есть участки, которые технически невозможно очистить. «Жильцам следует подумать о том, чтобы не выбрасывать мусор в канал, ведь по нему течет вода, которой поливают будущий урожай»,- добавил директор ЗАО.
Как бы жильцы не обвиняли различные ведомства, очевидно, что мусор в канал выбрасывают они сами. В заключение отметим, что в 50-100 метрах от улицы Бурназяна, на улице Ростовян, установлены мусорные баки.