Հայաստանից 2015-ին արտահանվել է 97 մլն դոլարի ոսկի
Հայաստանից 2015թ․-ին արտահանվել են 2,8 տոննա ոսկի և արծաթ պարունակող ձուլակտորներ, որոնց մաքսային արժեքը կազմել է մոտ 97 մլն դոլար։
Ոսկին համարվում է Հայաստանից արտահանվող առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքներից մեկը: Հատկապես 2009 թվականից ոսկու արտահանման ծավալները զգալի են դարձել։ Դրանից ստացվող եկամուտները մեծ են և կարևոր նշանակություն ունեն հայաստանյան տնտեսության համար։ Այդ պատճառով էլ, ինչպես պղնձի և մոլիբդենի, այնպես էլ՝ ոսկու համաշխարհային գների նկատմամբ Հայաստանի տնտեսությունը զգայուն է։
Հետևաբար, 2015 թվականին ևս համաշխարհային շուկայում ոսկու գնային տատանումներն ամբողջ տարին հայ տնտեսագետների, ոլորտի պատասխանատուների ու լրագրողների ուշադրության կենտրոնում են եղել։ Չնայած ստացվող եկամուտները մեծ են, սակայն ավելորդ չենք համարում ևս անգամ շեշտել, որ հանքարդյունաբերությունը մի կողմից անդառնալի վնաս է հասցնում բնությանը, մյուս կողմից էլ՝ մեծացնում Հայաստանի տնտեսական կախվածությունը մետաղների համաշխարհային շուկայից։
Արտահանվել է ավելի քան 2,8 տոննա ոսկի
Համաշխարհային շուկայում ոսկու միջին գինը 2015 թվականին նվազել է։ Ըստ Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների շուկայի ասոցիացիայի (London Bullion Market Association, LBMA)՝ 2014-ի համեմատ միջինում այն նվազել 8%-ով և մեկ տրոյական ունցիայի դիմաց (31,1 գրամ) 1266 դոլարից հասել 1160 դոլարի։
Չնայած դրան՝ 2015 թվականին Հայաստանն ավելի թանկ գնով է ոսկի արտահանել, քան 2014-ին։ Ֆինանսների նախարարությունից «Հետք»-ը տեղեկացավ, որ նախորդ տարի արտահանվել են ավելի քան 2,8 տոննա ոսկի և արծաթ պարունակող ձուլակտորներ, որոնց մաքսային արժեքը կազմել է մոտ 97 մլն դոլար։
2014-ի համեմատ արտահանված ոսկու ծավալը նվազել է 0,8 տոննայով։ Սակայն դա չի խանգարել, որ դրա արտահանումից ստացվող եկամուտներն աճեն։ Ֆիզիկական ծավալի նվազմանը զուգահեռ մաքսային արժեքն աճել է ավելի քան 15 մլն դոլարով։ Ստացվում, որ եթե 2014-ին Հայաստանից արտահանված մեկ կգ ոսկու արժեքը կազմել է 22,6 հազ. դոլար, ապա 2015-ին՝ 34,3 հազ. դոլար։
Ոսկին Հայաստանից արտահանվում է «Դորե» ձուլվածքի տեսքով, որում ոսկու պարունակությունը 70%-ից ավելին է։
Տվյալները՝ ՀՀ մաքսային ծառայությանԱյսպիսով, վերջին 5 տարում Հայաստանից ոսկու արտահանման ամենամեծ ֆիզիկական ծավալը գրանցվել է 2014 թվականին, իսկ ամենամեծ մասքային արժեքը՝ 2015-ին։
Ինչպես նախորդող տարիների, այնպես էլ՝ 2015-ի տվյալներով հայկական ոսկու հիմնական գնորդը Կանադան է։ Որոշակի քանակությամբ առաքվում է նաև Շվեյցարիա: Քանի որ Հայաստանում ոսկու վերջնական արտադրություն չի իրականացվում, այն ամբողջական մշակման է ենթարկվում դրսում, հիմնականում՝ Կանադայի Johnson Matthey գործարանում։ Հետո վերավաճառվում է Լոնդոնի բորսայում:
Հիմնական արտահանողը ռուսական «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունների խմբին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությունն։ Շահագործում է «Արարատի ոսկու արդյունահանման ձեռնարկությունը», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» և ունի Սոթքի ոսկու հանքի մշակման իրավունքները:
«Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը Հայաստանի խոշոր ներդրողներից և հարկատուներից մեկն է: Ուշագրավ է, որ արտահանումից ստացվող գումարի աճի ֆոնին «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությունը 2015 թվականին ոչ միայն չի ավելացրել ՀՀ պետբյուջե վճարած հարկերի չափն, այլև՝ ոչ մեծ չափով նվազեցրել է։ Տարվա խոշոր հարկատուների ցանկում այն 28-րդ տեղում է՝ մոտ 3,861 մլրդ դրամի հարկերով։ 2014-ի համեմատ հարկերի չափը նվազեցրել է 35 մլն դրամով։ «Հետք»-ը հարկերի վերաբերյալ մեկ ամիս առաջ հարցում է ուղարկել «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ին՝ հետաքրքրվելով, թե որն է նվազման պատճառը, սակայն ընկերությունից դեռևս պատասխան չկա։ «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Ռուզաննա Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ հարցումն ուղարկել են «Գեոպրոմայնինգ»-ի համապատասխան բաժին, բայց իրենց դեռևս ոչինչ չեն պատասխանել։ Ստացվում է, որ մեկ ամիս է՝ «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը իր գործընկերներից չի կարողանում ստանալ հարցի պատասխանը։ Այն ստանալու դեպքում կհրապարակենք։
Հայաստանում ոսկու մշակմամբ զբաղվում է նաև Մասիսում գտնվող «Ասսաթ» հանքարդյունահանման և ոսկու կորզման ձեռնարկությունը։ Բայց արտադրության և հատկապես արտահանման ծավալները փոքր են։
Ամուլսարի ճակատագիրը
Հայաստանում ոսկու խոշոր հանքավայրերն են Սոթքը և Ամուլսարը։ Առաջինն, ինչպես նշեցինք, շահագործում է «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը։ Իսկ Վայոց Ձորի մարզում գտնվող Ամուլսարի հետ կապված աշխատանքներ է տանում «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ն, որի բաժնետոմսերի 100%-ը պատկանում է միջազգային շուկայում գործող բրիտանական «Լիդիան Ինթերնեյշնլ Լիմիթեդ ընկերությանը»։ 2006 թվականին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը լիցենզիայի է հատկացրել «Գեոթիմ»-ին։ Իրականացված հետախուսական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 16,4 տոննա ոսկեբեր հանքանյութ։
Նախորդ տարի հայտարարվել էր, որ պլանավորվում է ապահովել Ամուլսարի ծրագրի ամբողջական ֆինանսավորումը և անցնել շինարարության փուլին։ Բայց այն հետաձգվեց և ըստ հավանականության՝ շինարարական աշխատանքները կսկսվեն այս տարի։ «Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ի «Ամուլսարի ոսկու հանքի ծրագիր» ամփոփագրում նշվում է, որ ծրագիրը տևելու է 13 տարի, այդ թվում՝ 2 տարի շինարարության ժամանակահատված և 11 տարի ակտիվ հանքարդյունահանման և մշակման ժամանակահատված, որից հետո տեղի է ունենալու հանքի փակումը:
Ամուլսարի շահագործման դեմ ևս Համահայկական բնապահպանական ճակատը հանդես եկավ բազմաթիվ հայտարարություններով, բողոք-ցույցերով, հոդվածներով և այլն։ Բայց հանքի ճակատագիրը, փաստորեն, հիմա «Գեոթիմ»-ի ձեռքերում է։ Ինչ տնտեսական, բնապահպանական և առողջապահական օգուտներ ու վնասներ կառաջացնի հանքի շահագործումը, ցույց կտա ժամանակը։ Համենայնդեպս, տնտեսական օգուտների մասով կարող ենք կարող ենք ասել, որ որոշիչ դեր կունենան առաջիկա տարիներին ոսկու միջազգային գները։
Տարբեր կառույցներ 2016-ի համար որոշակի կանխատեսումներ են ներկայացրել։
Կանխատեսումներ 2016-ի համար
Համաշխարհային շուկայում ոսկու գները վերջին երեք տարում նվազել են։ Իսկ մինչև 2013 թվականը, առնվազն 10 տարի, հիմնականում աճ է գրանցվել։ 2011 թվականի կեսերից, ըստ տարբեր աղբյուրների ու բորսաների, մեկ տրոյական ունցիայի (31,1 գրամ) գինը մոտեցել է 1900 դոլարի շեմին։ Մինչդեռ 10 տարի առաջ 300 դոլարի մակարդակում է գտնվել։
Ոսկու միջազգային գների վրա ազդող գործոնները շատ են։ Դրանց մի մասը զսպող ազդեցություն է ունենում, մյուսը՝ նպաստում գնաճին։
Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների շուկայի ասոցիացիայի մասնագետները կանխատեսում են, որ 2016 թվականին ևս ոսկու համաշխարհային գների անկում կգրանցվի։ Կառույցի վերլուծաբանները նշում են, որ նվազումը կկազմի 4,9%։ Գնի վրա, ըստ նրանց, որոշիչ նշանակություն կունենան ԱՄՆ դաշնային պահուստների համակարգի (Federal Reserve System) տոկոսադրույքների բարձրացումն ու դոլարի արժևորումը։
Ընդհանուր առմամբ, կառույցների գնահատականները տարբեր են։ Օրինակ՝ Ամերիկյան ներդրումային «Մորգան Սթենլի» (Morgan Stanley) բանկի կանխատեսմամբ՝ 2016-ին ոսկու համաշխարհային միջին գինը կկազմի 1100 դոլար։
Ավելի բարձր են բրիտանական «Էյչ-Էս-Բի-Սի» բանկի (HSBC) գնահատականները։ Այս բանկի մասնագետները կանխատեսում են, որ 2016-ին ոսկու միջին գինը կկազմի 1205 դոլար։
Ընդ որում, չի բացառվում, որ տարվա առաջին կիսամյակի միջինացված տվյալով ոսկու համաշխարհային գինը նվազի և հասնի մինչև 800-900 դոլարի։ Դրա հետ մեկտեղ՝ որոշակի աճ է սպասվում երկրորդ կիսամյակում։ Լավատեսական կանխատեսումները պայմանավորված են առաջին կիսամյակում ոսկու գնանկման հետևանքով ասիական շուկաներում պահանջարկի սպասվող աճով։ Դա պայմանավորված է հատկապես Չինաստանի և Հնդկաստանի տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղմամբ, որն ակնհայտ էր 2015 թվականին։ Կա տեսակետ, որ տնտեսության վատթարացման ժամանակ բնակչության հետաքրքրությունն ու պահանջարկը ոսկու նկատմամբ կտրուկ աճում է։ Իսկ պահանջարկի մեծացումը կարող է գնաճի հանգեցնել։ Եթե այդ կանխատեսումներն իրականանան, ապա տարեկան միջին գինը կարող է գերազանցել 2015-ի ցուցանիշը։

В 2015 году из Армении было экспортировано золота на сумму 97 млн долларов
В 2015 году из Армении было экспортировано 2,8 тонны золотых и серебряных слитков, таможенная стоимость которых составила около 97 млн долларов.
В нашей стране золото принадлежит к числу тех экспортных товаров, которые имеют наибольшую таможенную стоимость. С 2009 года объемы экспорта золота стали особенно ощутимыми и приносили большую прибыль, что имело важное значение для армянской экономики. Именно поэтому она особенно чувствительна к мировым ценам как на медь и молибден, так и на золото.
Несмотря на большую прибыль от экспорта указанных металлов, следует отметить, что горнодобывающая промышленность с одной стороны наносит ощутимый вред природе, а с другой – увеличивает зависимость экономики Армении от мирового рынка металлов.
Экспортировано свыше 2,8 т золота
В 2015 г. средняя цена на золото на мировом рынке снизилась в среднем на 8%, составив 1160 долларов за тройскую унцию (31,1 г) вместо 1266 долларов в 2014 г. Это данные Лондонской ассоциации участников рынка драгоценных металлов (London Bullion Market Association, LBMA).
Тем не менее, в 2015 г. Армения экспортировалам золото по более высокой цене, чем в 2014-ом. В Министерстве финансов Hetq.am сообщили, что в прошлом году было вывезено свыше 2,8 т золотых и серебряных слитков таможенной стоимостью около 97 млн долларов.
По сравнению с 2014 г. объем экспортированного золота сократился на 0,8 т. Однако это не помешало, чтобы прибыль от экспорта выросла. Параллельно сокращению физических объемов таможенная стоимость выросла на более чем 15 млн долларов. Получается, что если в 2014 г. стоимость одного килограмма экспортированного армянского золота составляла 22,6 тыс. долларов, то в 2015-ом - 34,3 тыс. долларов.
Золото вывозится из Армении в виде слитков Доре, в которых содержание золота составляет свыше 70%.
Таким образом, за последние 5 лет самый большой физический объем экспорта золота из Армении был зарегистрирован в 2014 г., а самая высокая таможенная стоимость – в 2015 г.
По данным предыдущих лет, основным покупателем армянского золота является Канада. Определенное количество золота вывозится также в Швейцарию. Поскольку конечное производство золота в Армении не осуществляется, то оно полностью подвергается обработке за границей, в основном в Канаде, на заводе Johnson Matthey, после чего продается на Лондонской бирже.
Основным экспортером является компания “Геопромайнинг голд”, входящая в Группу компаний “Геопромайнинг”.
В Армении “Геопромайнинг голд” является одним из крупным инвесторов и налогоплательщиков. Примечательно, что на фоне роста прибыли от экспорта золота компания в 2015 г. не только не увеличила размер перечисляемых в госбюджет налогов, но и несколько сократила их. “Геопромайнинг голд” входит в число крупных налогоплательщиков года: она заплатила около 3,861 млрд драмов и заняла 28-е место.
По сравнению с 2014 г. этот показатель сократился на 35 млн драмов. Месяц назад Hetq.am обратился в компанию с запросом о причине сокращения объемов налогов, однако ответа до сих не получил.
В беседе с нами руководитель отдела связей с общественностью «Геопромайнинг голд» Рузанна Григорян сообщила, что запрос направлен в соответствующий отдел, который пока не прислал ответ. Получается, что компания уже месяц не может получить объяснения от своих сотрудников. В случае получения ответа мы его обязательно опубликуем.
В Армении обработкой золота занимается также предприятие «Ассат», у которого, однако, небольшие объемы производства и экспорта.
Судьба Амулсара
В Армении имеются два крупных месторождения золота – Соткское и Амулсарское. Первое эксплуатирует «Геопромайнинг голд», а второе – ЗАО «Геотим», принадлежащее британской компании «Лидиан Интернейшнл Лимитед». В 2006 г. Министерство экологии РА выдало «Геотим» лицензию на проведение разведочных работ, в результате которых было обнаружено 16,4 тонн золотоносной руды.
В прошлом году было объявлено о полном финансировании Амулсарской программы и переходе к этапу строительства. Однако этот этап был перенесен, строительные работы, по всей видимости, начнутся в этом году. Согласно информции «Лидиан Интернейшнл», программа будет длиться 13 лет, 11 из которых составит период активной добычи и обработки, после чего месторождение будет закрыто.
Всеармянский экологический фронт выступил и против эксплуатации Амулсарского месторождения, организовав акции протеста и опубликовав различные статьи. Однако сейчас судьба месторождения фактически находится в руках компании «Геотим».
Прогнозы на 2016-й год
За последние три года мировые цены на золото снизились, тогда как до 2013 г. они в основном росли. С середины 2011 г. стоимость одной тройской унции (31,1 гр) приблизилась к 1900 долларам, хотя десять лет назад составляла 300 долларов.
На международные цены действует много факторов. Часть из них имеет сдерживающее значение, другие способствуют росту цен.
Специалисты Лондонской ассоциации участников рынка драгметаллов прогнозируют падение мировых цен на золото и в 2016 году, которое, по их мнению, составит 4,9%. Решающее воздействие на стоимость золота окажут повышение процентных ставок системы федеральных запасов США и укрепление доллара.
В целом, высказываются различные оценки. Так, по прогнозам американского инвестиционного банка «Морган Стенли» (Morgan Stanley) в 2016 г. средняя мировая цена на золото составит 1100 долларов.
А вот специалисты британского банка HSBC считают, что в 2016-ом средняя стоимость золота достигнет 1205 долларов.
При этом не исключено, что в первом полугодии мировая цена на золото достигнет 800-900 долларов, а вот во втором полугодии она немного повысится.
Существует мнение, что в период ухудшения экономической ситуации резко возрастает спрос населения на золото, что может привести к росту цен. Если этот прогноз сбудется, то в конце года средняя стоимость золота может достичь показателя 2015 г.