ԱՄՆ Հավայի նահանգը ԼՂՀ ճանաչման մասին բանաձև է ընդունել
Մարտի 29-ին ԱՄՆ Հավայի նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հարգելու ու ճանաչելու» մասին H.R. 167 բանաձևը։ Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն:
Ստորև ներկայացնում ենք բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը․
Բանաձև
ՀԱՐԳԵԼՈՎ և ՃԱՆԱՉԵԼՈՎ ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ։
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունըէթնիկ հայկական տարածաշրջան է Հարավային Կովկասում, որն ունի երկար ևհարուստ պատմություն, և իր նվիրական տեղն է զբաղեցնում հայ ժողովրդի պատմության և մշակույթի մեջ, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին` տասնամյակների պայքարից հետո Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը քվեարկեց հօգուտ անկախության, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման տևական պահանջը ոգեշնչեց տարածաշրջանում ապրող բազմաթիվ ժողովուրդների և նախկին Խորհրդային Միության փլուզման խթաններից մեկը հանդիսացավ, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում հաստատակամություն և տոկունություն ցուցաբերեց պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների և հսկայական այլ դժվարությունների պայմաններում, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ավելի քան քսան տարի հավատարիմ է իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով իր անկախությունը և ջանքեր գործադրելով՝ փոփոխելու և կայունացնելու Կովկասյան տարածաշրջանը, և անցկացնելով ազատ ու անկախ ընտրություններ և հանրաքվեներ, որոնք համընդհանուր կերպով ճանաչվել են որպես օրինակ տարածաշրջանի համար, և
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ բազմաթիվ միջազգային դիտորդներ, այդ թվում Միացյալ Նահանգներից, գնահատել են 2015 թ. մայիսի 3-ի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները որպես ազատ և թափանցիկ, հետևաբար
Հավայի նահանգի 28-րդ գումարման Ներկայացուցիչների պալատը 2016 թ․ հերթական նստաշրջանին ՈՐՈՇՈՒՄ Է հարգել և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և նրա քաղաքացիներին, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ այս մարմինը ճանաչում է զոհողությունները և նվիրվածությունը և վճռականությունը, որոնք ցուցաբերվել են ԼՂՀ ժողովրդի կողմից ծայրահեղ դժվարությունների պայմաններում, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ այս մարմինը հղում է ԼՂՀ կառավարությանը և նրա ժողովրդին խաղաղության, բարգավաճման և շարունակական հաջողությունների իր լավագույն մաղթանքները, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ այս մարմինը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես ազատ, անկախ և ինքնիշխան ժողովրդավարություն, և
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇՈՒՄ է, որ սույն բանաձևի վավերացված պատճեները կփոխանցվեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը նրա՝ Հավայիում գտնվող ներկայացուցիչների միջոցով, և լրացուցիչ վավերացված պատճեները կփոխանցվեն Միացյալ Նահանգների նախագահին, ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության ղեկավարին, Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակին, Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Հավայիի ներկայացուցիչներին։

U.S. State of Hawaii Adopted Resolution Recognizing the NKR
On March 29, the House of Representatives of the U.S. State of Hawaii adopted a resolution H.R. 167 entitled “Honoring and Recognizing the Nagorno-Karabakh Republic”.
The text of the resolution follows:
Resolution
HONORING AND RECOGNIZING THE NAGORNO-KARABAKH REPUBLIC.
WHEREAS, the Nagorno-Karabakh Republic is an ethnically Armenian region in the South Caucasus that has a long and storied past and holds a cherished place in the Armenian people's history and culture; and
WHEREAS, on December 10, 1991, after decades of struggle, the people of the Nagorno-Karabakh Republic voted overwhelmingly in favor of independence; and
WHEREAS, the Nagorno-Karabakh people's persistent demand for self-determination was an inspiration to people of many nationalities in the region, and became one of the catalysts for the fall of the former Soviet Union; and
WHEREAS, through the course of the last two decades, the people of the Nagorno-Karabakh Republic have shown tenacity and perseverance in the face of war, massacres, economic deprivation, and other tremendous hardships; and
WHEREAS, for more than twenty years, the Nagorno-Karabakh Republic has stayed true and faithful to its citizens by remaining independent, by working to bring change and stability to the Caucasus region, and by holding free and fair elections and referendums that have been widely declared as a model for the region; and
WHEREAS, many international observers, including those in the United States, have assessed the May 3, 2015, parliamentary elections in the Nagorno-Karabakh Republic as free and transparent; now, therefore,
BE IT RESOLVED by the House of Representatives of the Twenty-eighth Legislature of the State of Hawaii, Regular Session of 2016, honors and recognizes the Nagorno-Karabakh Republic and its citizens; and
BE IT FURTHER RESOLVED that this body recognizes the sacrifices made and dedication, and resolve shown by the people of the Nagorno-Karabakh Republic in the face of extreme adversity; and
BE IT FURTHER RESOLVED that this body extends its best wishes for the peace, prosperity, and continuing success of the people and government of the Nagorno-Karabakh Republic; and
BE IT FURTHER RESOLVED that this body encourages the international community to recognize the Nagorno-Karabakh Republic as a free, independent, and sovereign democracy; and
BE IT FURTHER RESOLVED that certified copies of this Resolution be transmitted to the Nagorno-Karabakh Republic through its representatives visiting the State of Hawaii; and that additional certified copies be transmitted to the President of the United States, the Majority Leader of the United States Senate, the Speaker of the United States House of Representatives, and Hawaii's congressional delegation.