Զեյթունի գերեզմանատունն ու կառուցվող այգին մեկ պարիսպ է բաժանելու
Երեւանի Լեփսիուսի փողոցի բնակիչները ստիպված են հրաժարվել իրենց 30 տարի մշակած հողամասերից՝ արմատախիլ անելով ծաղկած ծառերը, քանդելով փոքր տաղավարները։
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի թաղապետարանը որոշել է կառուցել 10 հազար քմ-ից ավել տարածք ընդգրկող այգի՝ լողավազանով, շատրվանով, ֆուտբոլային հրապարակով, տաղավարներով: Կառուցվող նոր այգին և Զեյթունի գերեզմանտունն ընդամենը մեկ պարիսպ է բաժանելու: Տարածքում չկա շինարարական աշխատանքների մասին ծանուցող որևէ տեղեկատվական վահանակ։
Այս հողերը մշակողների սեփականությունը չէ, սակայն նշում են, որ տարածքը գերեզմանատան վերածելուց իրենք են «փրկել»՝ այն մշակելով։ Թոշակառու բնակիչներից շատերն առօրյա հոգսերից կտրվում էին իրենց հողամասերը մշակելով: Ասում են՝ տարիներ են անցկացրել այդ այգիներում և միայն օրեր առաջ են տեղեկացվել՝ քանդման աշխատանքների մասին։
Ռոզա Գրիգորյանը 1991-92 թվականից մշակում է այգին: Սովետական Միության փլուզումից հետո, անգործ մնալով, միացել է հարևաններին, մաքրել այդ հողերի աղբը, ցանկապատել տարածքը, ծառեր տնկել: Իր ընտանիքի համար հանգստի անկյուն է ստեղծել՝ թոռներին այդ այգում մեծացնելով: Տիկին Ռոզային այգին բնակիչներին հայտնի է «Դրախտ» անունով: Այգում անգամ վառարան է տեղադրել, էտած ճյուղերը օգտագործելով ճաշ է եփում, քանի որ երբեմն անգամ գազի վճարը չի կարողանում մարել: Այգին քանդելու որոշման մասին երեք օր առաջ է տեղեկացել: Ոչ աշխատանքային օրերից հետո միայն այսօր է գերատեսչություններ ահազանգել: Թաղապետարանի, թեժ գծի, մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի արձագանքից բավարարված չէ: Ասում է՝ լղոզված մեկնաբանություններ են տալիս: Ռ․ Գրիգորյանի բնակարանի սեփականաշնորհման վկայականում նշված է բնակելի տարածքի և կից հողակտորի մասին:
«Ես կուլ չեմ գնալու: Ինձ մահ ա սպասում: Եթե քանդելով հասնեն իմ հողին, ինձ գցելու եմ տրակտորի տակ: Չեմ թողնելու մի քայլ առաջ գնան: Միայնակ թոշակառու եմ, իմ առօրյան ես այստեղ եմ անցկացնում: Եթե իմ ծաղկած այգուն, ծաղկանոցին ձեռ տաք, էդ հողի հետ ինձ պետք ա բարձրացնեք մեքենան: Եթե չանեմ, ուրեմն ես էս աշխարհում չեմ ապրել: Սաղ կյանքս գրանցված աշխատել եմ, ամուսինս երրորդ կարգի հաշմանադամ է եղել, ես էս պետությունից ոչ մի օգնություն չեմ ստացել: Հանգստի անկյուն չունենք, մի կտոր հող է մշակում ենք, էլի: Մի քանի մետր այն կողմ մեռել թաղեն, դուդուկ նվագեն, մամա, պապա ջան գոռան, ո՞ր ծնողը իր երեխային ստեղ կբերի: Երեխեքը, ողբ լսելով, պիտի կարուսել նստե՞ն»,- ասում է տիկին Ռոզան:
Սվետա Մկրտչյանը մեր այցի ժամանակ իր՝ 20 տարուց ավել մշակած ծառերն արմատախիլ էր անում եւ տալիս բարեկամին: «Ներդրում ենք արել, տանջանք ենք կերել, էսօր լացացնում են մեզ: Նայեք՝ ծառերս ծաղկած են: Ասել են՝ հեռացրեք դրանք, էս տարածքը քանդելու ենք: Քանի օր ա՝ հավաքում ենք: Սրտացավորեն մշակել եմ էս հողը, հիմա որ տենում եմ, սենց քանդելու են, սրտի դեղ եմ խմում, որ չմեռնեմ, ինֆարկտը չխփի: Ահավոր ա էս տեսարանը՝ մշակածդ գալիս քանդում են: Դպրոցի կողքը ազատ տեղ կա, թող ըտեղ սարքեին խաղահրապարակ, ինչի՞ համար բերեցին էս ծառերը հանել տվին»:
Շինաշխատանքներ կատարող «ԼԵՎ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Լյովա Հայրյանի փոխանցմամբ՝ բարեկարգման աշխատանքները երկու փուլով են կատարվելու: Մի հատվածը այս, մյուսն էլ՝ հաջորդ տարի: Տնօրենի պնդմամբ, ովքեր ունեն սեփականաշնորհման վկայական, նրանց հողատարածքները չեն քանդվելու: Դիտարկմանը, թե բնակիչներին պարտադրել են հանել ծառերը, տնօրենն ի պատասխան հավաստում է, որ եթե դրանք չխանգարեն ֆուտբոլային հրապարակի կառուցմանը, կմնան իրենց տեղում:
Երբ բնակիչներից մեկը սկսեց բողոքել գերեզմանատան կողքին կառուցվող այգու վայրից, Լ․Հայրյանը բարկացավ. «Չեմ սիրում, որ լավ գործի համար բնակիչները այսպիսի վեճեր են առաջացնում: Այս տարածքից արդեն մի քանի մեքենա թիթեղյա սալիկներ ու մեքենաների կմախքներ ենք տեղափոխել: Սրանք պետական հողեր են»:
Նշենք, որ Լեփսիուսի 41 շենքի և Զեյթունի գերեզմանատան միջև օրենքով նախատեսված 300 մետր հեռավորությունը ևս պահպանված չէ:

Кладбище в Зейтуне и строящаяся рядом детская игровая площадка будет разделять одна стена
Жильцы домов по улице Лепсиуса в Ереване вынуждены будут отказаться от земельных участков, которые они обрабатывали в течение 30 лет. Им также придется выкорчевать цветущие деревья и снести небольшие постройки.
Администрация столичного округа Канакер-Зейтун решила построить на территории площадью более 10 тысяч кв.метров парк с бассейном, фонтаном, футбольной площадкой, павильонами. Расположенное в этом же округе кладбище и новый центр отдыха и развлечений будет разделять одна стена. На участке также нет информационного щита о предстоящих строительных работах.
Земля, которую обрабатывали жители района, не является их собственностью, однако они отмечают, что, посадив здесь деревья, не позволили использовать эту территорию под кладбище. О том, что сады будут уничтожены, люди узнали несколько дней назад.
Роза Григорян обрабатывает землю в этом районе с 1991 года. После развала Советского Союза она присоединилась к соседям, которые решили расчистить территорию от мусора, возвели ограду, посадили саженцы. Женщина создала для своей семьи уголок для отдыха, где выросли ее внуки. Сад Розы Григорян соседи называют раем.
В саду она установила печку, на которой готовит обед, поскольку иногда не может заплатить за газ. О том, что власти собираются снести сад, Роза узнала три дня назад. Из-за нерабочих дней она только сегодня смогла обратиться в соответствующие ведомства. Женщина не удовлетворена ответами окружной администрации, “горячей линии”, офиса Защитника прав человека. Говорит, что отреагировали очень расплывчато.
В свидетельстве о приватизации квартиры Р.Григорян указаны жилплощадь и земельный участок.
“Я не собираюсь отступать. Если начнут сносить и дойдут до моего участка, я брошусь под трактор. Не позволю даже на шаг приблизиться к моей территории. Я одинокая пенсионерка, провожу свой день здесь. Если они посмеют тронуть мой цветущий сад, мой цветник, то вместе с землей в машину бросят и меня. Я всю жизнь работала, муж был инвалидом 3-й группы. От этого государства я никакой помощи не получила. Нам негде отдыхать, есть только этот клочок земли. В нескольких метрах отсюда проходят похороны, люди плачут, причитают по умершим. Какой родитель захочет приводить сюда детей. Разве дети смогут кататься на карусели и слушать плач?” – говорит немолодая женщина.
Во время нашего посещения Света Мкртчян выкорчевывала посаженные 20 лет назад деревья, чтобы отдать их родственникам. “Мы многое вложили в этот сад, трудились, а сегодня нас заставляют плакать. Посмотрите, все деревья в цвету. Нам сказали, чтобы мы их убрали, так как территорию будут расчищать. Я постоянно пью лекарства от сердца, чтобы не получить инфаркт. Это страшно, когда то, что ты сажала и обрабатывала, должны будут срубить под корень. Рядом со школой есть свободное место, почему там не построить детскую площадку? Зачем нужно вырубать эти деревья?” – сказала Света.
Директор выполняющего строительные работы ООО “ЛЕВ” Лева Айрян сообщил, что работы по благоустройству предстоит выполнить в два этапа – в этом году и в следующем. По словам директора, те участки, которые имеют свидетельства о приватизации, трогать не будут. В ответ на замечание о том, что жителей заставляют выкорчевывать деревья, Айрян заверил, что если они не будут мешать строительству футбольного поля, то останутся.
Один из жителей пожаловался, что парк строится рядом с кладбищем. В ответ директор возмущенно заявил: “Не люблю, когда из-за хорошего дела люди устраивают скандал”.
Отметим, что предусмотренное законом расстояние в 300 метров, которое должно разделять здание 41 по улице Лепсиуса и кладбище в Зейтуне, тоже не соблюдено.