Դրամն ու Նովրուզը. երեք տարին՝ մեկ ինֆոգրաֆիկայում
Նովրուզը Հայաստանում նշող իրանցիների հոսքի՝ տնտեսության վրա թողած ազդեցության մասին հոդվածում «Հետք»-ը խոստացել էր դրամի փոխարժեքի այս տարվա ցուցանիշներին անդրադառնալ ավելի ուշ։ Այսպիսով, որոշ իրանցիներ արդեն մեկնել են Հայաստանից, իսկ նրանց մի մասին դեռևս կարելի է հանդիպել Երևանում։ Մի քանի օր հետո Նովրուզը Հայաստանում նշող իրանցու էլ չես հանդիպի։
Ինչպես փոխվեց դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ այս ընթացքում, ցույց կտանք ՀՀ կենտրոնական բանկի տրամադրած ցուցանիշների հիման վրա։ Մեկ ինֆոգրաֆիկայում կներկայացնենք վերջին 3 տարիների մարտ ամիսների պատկերը։ Սակայն, այստեղ պետք է ընդգծենք, որ բացի «Նովրուզի գործոնից», տարբեր տարիների այդ ամսին դրամի վրա ազդել են նաև այլ գործոններ։ Իրանցի զբոսաշրջիկների այցի ազդեցությունը մարտ ամիսների վերջին տասնօրյակներին է վերաբերում, քանի որ հենց այդ օրերին են նրանք նշում Նովրուզը և հենց այդ օրերին է նրանց հոսքը դեպի Հայաստան մեծ լինում։ Հետևաբար, նաև մեծ է լինում արտարժույթի հոսքը։ Այսինքն՝ մինչև այդ դրամի գրանցած տատանումները պայմանավորված չեն նրանց այցով։
Գրաֆիկայում չենք ներառել 2012 և 2013 թվականների ցուցանիշները, քանի որ այդ տարիներին Իրանի ազգային արժույթի՝ ռիալի (IRR) արժեզրկման պատճառով Նովրուզին նրանց հոսքը Հայաստան զգալիորեն կրճատվել է։ Ուստի, դրամի վրա ազդեցությունը նկատելի չի եղել։
Տվյալները՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի
Ինչպես երևում է, վերջին երեք տարում մարտի 20-ից սկսած դրամն արժևորվել է։ Նախորդ տարվա օրինակը ցույց տվեց, որ իրանցիների մեկնելուց հետո դրամը կրկին արժեզրկվում է դոլարի նկատմամբ։ Դա խոսում է այն մասին, որ մարտի վերջին դրամի ապրապնդումը միայն կարճաժամկետ բնույթ է կրում։
Նախորդ տարվա մարտի կեսերից, ինչպես ցույց է տրված ինֆոգրաֆիկայում, դրամը սկսել է արժևորվել: Հատկապես ամսի 20-ից հետո՝ ավելի սրընթաց կերպով։ Բայց ապրիլի սկզբից՝ իրանցիների մեկնելուց հետո, կրկին արժեզրկվել է։ Նույն ամսվա կեսերից նորից արժվորման փուլ է սկսվել, ըստ երևույթին՝ պայմանավորված Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ մեծաթիվ հյուրերի Հայաստան ժամանմամբ։
Այնպես, որ հավանական է՝ մի քանի օր անց դոլարը Հայաստանում կրկին թանկանա, եթե չլինեն արտարժույթի նոր և զգալի ծավալի հոսքեր։ Իսկ նման հոսք, կարծեք, չի սպասվում։

Драм и Новруз: показатели трех лет в одной инфографике
В одной из статей Hetq.am мы рассказали о том, какое влияние на экономику Армении оказывает приток иранцев, отмечающих в нашей стране свой праздник Новруз. Мы также обещали коснуться курса драма в этом году.
Часть иранцев уже уехала из Армении, какую-то часть еще можно встретить на улицах Еревана. Но через несколько дней в Армении уже не останется наших соседей, приехавших к нам отмечать свой Новый год.
На основе показателей Центрального банка РА мы покажем, как за это время изменился курс драма по отношению к доллару. В одной инфографике будет представлена картина в марте за последние три года.
Следует, однако, подчеркнуть, что кроме “фактора Новруза” в разные годы влияние на драм в этом месяце оказывали и другие факторы.
Воздействие приезда иранских туристов проявляется в последнюю декаду, поскольку именно в эти дни они отмечают Новруз и именно в эти дни возрастает их приток в Армению. А это приводит к увеличению объема валюты. То есть зафиксированные до этого колебания драма не были обусловлены приездом граждан соседней страны.
В инфографику мы не включили показатели 2012 и 2013 годов, поскольку в эти годы из-за девальвации риала (IRR), национальной валюты Ирана, поездки иранцев на Новруз в Армению значительно сократились, а значит, влияние на драм было несущественным.
Данные Центрального банка РА
Как видим, за последние три года драм начиная с 20 марта начинал укрепляться. Пример прошлого года показал, что после отъезда иранцев курс драма опять начинает падать. Это свидетельствует о том, что укрепление армянской валюты в конце марта носит кратковременный характер.
Как видно на инфографике, драм начал укрепляться с середины марта прошлого года, причем после 20-го числа стремительным образом. Однако с начала апреля, то есть после отъезда иранцев, опять начался спад. С середины того же месяца курс вновь начал расти, что, по всей видимости, было обусловлено прибытием в Армению большого числа гостей в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян.
Поэтому вполне возможно, что если не будет нового значительного притока валюты, то через несколько дней доллар в Армении опять подорожает. А такой приток, как будто, не ожидается.