ՄԻՊ գրասենյակը դատապարտում է քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ հարձակումները
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ԼՂՀ-ում տիրող լարված իրավիճակի մասին հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք նույնությամբ․
«ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ԼՂՀ պաշտպանության բանակի պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն՝ ադրբեջանական կողմը ապրիլի 1-ից 2-ի գիշերը ձեռնարկել է հարձակողական գործողություններ: Այդ սանձազերծ գործողություններով հրթիռահրետակոծման են ենթարկվում նաև խաղաղ բնակավայրերը, որոնց հետևանքով, ցավոք, սպանվել են մեկ և վիրավորվել 2 երեխաներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների վրա հարձակումները: Դրանք կյանքի իրավունքի դեմ ոտնձգող միջազգային մակարդակի հանցագործություններ են, որ ենթակա են դատապարտման և պատժման միջազգային իրավունքի ողջ խոստությամբ՝ առանց որևէ բացառության: Միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնասյունն է բնակավայրերի և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ռազմական գործողությունների իրականացման բացառիկ արգելքը: Քաղաքացիական բոլոր անձինք և, հատկապես, երեխաներն ու կանայք գտնվում են առանձնակի պաշտպանության տակ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից իրականացվում է խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմից իրականացվող անթույլատրելի գործողությունների հետևողական ուսումնասիրություն՝ իր կարգավիճակի բոլոր հնարավորություններով դրանք միջազգային մարմինների ուշադրությանը ներկայացնելու և պարտադիր քննարկման հարց դարձնելու նպատակով»:

Crimes Committed against Armenian Civilians and Children by Azeri Side are in Breach of all International Norms
According to official statements of the Ministry of Defense of RA and the Defense Forces of NKR between April 1 and the night of April 2 the Azerbaijani side has initiated offensive operations.
As a result of these unbridled operations the Armenian civilian settlements are being the target of artillery and missile shelling. Sadly, a child was killed and two were wounded.
The Human Rights Defender of RA strongly condemns the attacks on civilian settlements and civilians.
These actions constitute international law crimes that infringe the right to life and are subject to condemnation and punishment with all the severity of international law provisions and with no exception. The absolute prohibition of military actions against civilian settlements and civilians is at the core of international humanitarian law. The civilian population in whole, and more specifically the children and women, are entitled to special protection.
The Human Rights Defender of RA is conducting continuous examination of impermissible actions carried out by the Azerbaijani side against civilian settlements with the objective of, and to the extent that the peculiarities of its standing permit, to bring these events to the international bodies’ attention, and make them a mandatory matter for discussion.