Հայաստանի արտգործնախարարության հայտարարությունը արցախյան դեպքերի մասին
ՀՀ արտգործնախարարությունը Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում տիրող իրավիճակի մասին հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Խստորեն դատապարտում ենք նախորդ գիշեր Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով և Հայաստանի հետ սահմանին՝ հարձակումների թիրախ դարձնելով նաև քաղաքացիական օբյեկտներ ու բնակավայրեր։
Բաքվի կողմից բանակցային գործընթացի խաթարմանն ուղղված շարունակական քայլերը, իսկ վերջերս Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպումներից հրաժարումը, Ադրբեջանի նախաձեռնած նոր թափով ռազմական գործողությունները, շանտաժի լեզվով խոսելու հերթական ապարդյուն փորձերն են։
Բաքուն կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը՝ հիմնահարցը բանակցային ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ: Միայն վերջին օրերին նման նոր հայտարարություններով հանդես եկան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, ԵԱՀԿ գերմանական նախագահությունը, ԱՄՆ փոխնախագահը, պետքարտուղարը: Ահա, թե ինչպես է Ադրբեջանը պատասխանում նման հորդորներին:
Մենք բազմիցս ենք հրավիրել միջազգային հանրության ուշադրությունը, կոչ արել սանձել Բաքվի ռազմական նկրտումները` աչքի առաջ ունենալով իրավիճակի հենց այնպիսի զարգացումը, որն այսօր իրականացվում է Ադրբեջանի կողմից:
Իրավիճակի սրման Ադրբեջանի այս հերթական քայլը, հաշվի առնելով դրա լայնածավալ բնույթը, օգտագործված զինատեսակները, թիրախների ընտրությունը, խոսում է այն մասին, որ Բաքուն գնում է իրավիճակի հետևողական լարման ճանապարհով, ինչը հրամայական է դարձնում Ադրբեջանին կարգի հրավիրելու նպատակով միջազգային հանրության գործնական քայլերի իրականացումը»:

The following is an official statement issued by Armenia's Ministry of Foreign Affairs regarding intensified fighting along the Artsakh-Azerbaijan Liine of Contact.
We strongly condemn the military actions, unleashed by the Azerbaijani armed forces last night along the entire Line of Contact with Nagorno-Karabakh and the border with Armenia, which targeted also civilian infrastructures and settlements.
Baku's continued efforts to undermine the negotiation process, including the recent rejection to meet with the Minsk Group Co-Chairs, along with reinforced military attacks by Azerbaijan are yet another futile attempts of blackmailing.
Baku blatantly defies numerous calls of the international community on the settlement of the conflict through negotiations. In recent days alone the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, the OSCE German Chairmanship, the US Vice President and the US Secretary of State have made such statements. And this is how Azerbaijan reacts to these calls.
On numerous occasions we have drawn the attention of the international community urging to curb Baku's military ambitions having in mind exactly such a development of the situation, created by today's actions of Azerbaijan.
Azerbaijan's yet another step to escalate the situation, given its large-scale nature, the weapons used and selected targets demonstrates that Baku has chosen to consistently escalate the situation, which makes it imperative for the international community to undertake practical measures to bring Azerbaijan to order.