ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը հրավիրվել է ԱԳՆ
Երևանում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկն այսօր ՀՀ ԱԳՆ-ն է հրավիրվել: Ինչպես տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը, հանդիպմանն ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը դեսպանին հայտնել է հայկական կողմի խորը տարակուսանքը 2016թ. ապրիլի 2-ին տարածված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունների վերաբերյալ Բելառուսի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարության մեջ տեղ գտած մի շարք դրույթների կապակցությամբ:
Իգոր Նազարուկին հայտնել են, որ նման հայտարարությունը չի համապատասխանում հայ-բելառուսական հարաբերությունների ոգուն և հակադրվում է ՀԱՊԿ ու միջազգային այլ կառույցների շրջանակներում կողմերի ստանձնած պարտավորություններին, վնաս է հասցնում բանակցային գործընթացին՝ խրախուսելով ուժի կիրառումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում:

Ambassador of Belarus to Armenia Summoned to Foreign Affairs Ministry to Explain "Bewildering" Statements Re: Karabakh Situation
On April 3, Igor Nazaruk, Ambassador of Belarus in Yerevan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
During the meeting Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan expressed to the Ambassador the deep bewilderment of the Armenian side regarding some provisions reflected in the statement of the MFA of the Republic of Belarus on the developments in Nagorno-Karabakh, released on April 2, 2016.
It has been stated to Igor Nazaruk that such statement is incompatible to the spirit of the Armenia-Belarus relations and contradicts the commitments of the sides taken within the framework of the CSTO and other international structures, undermines the negotiation process while encouraging the use of force in the Nagorno-Karabakh settlement process.