Արտգործնախարարի հեռախոսազրույցները ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի շուրջ
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական գործողությունների սանձազերծումից անմիջապես հետո՝ ապրիլի 2-3-ին՝ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել մի շարք արտերկրյա գործընկերների հետ` ներկայացնելով նրանց ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում ստեղծված իրավիճակը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը վերջին զարգացումները քննարկել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Մարկ Այրոյի, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Տուրբյորն Յագլանդի, ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ջեյմս Ուորլիքի, Պիեռ Անդրյոի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերի հետ:
Արտերկրում ՀՀ դեսպանները, միջազգային կազմակերպություններում ՀՀ ներկայացուցիչները իրադարձությունների զարգացման մասին պարբերաբար տեղեկացնում են հավատարմագրման երկրների իշխանություններին և միջազգային կառույցների ղեկավարությանը։
Տասնյակ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ դատապարտել են ռազմական գործողությունների վերսկսումը, կոչ արել անհապաղ դադարեցնել կրակը և շեշտել, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորումը այլընտրանք չունի։

Глава МИД Армении провел ряд телефонных разговоров относительно ситуации в зоне карабахского конфликта
Непосредственно после развязывания Азербайджаном широкомасштабных военных действий против Арцаха, 2-3-го апреля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел телефонные разговоры с рядом зарубежных партнеров, представив им ситуацию на азербайджано-карабахской линии соприкосновения.
Глава МИД Армении обсудил последние развития с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, главой МИД Франции Жан-Марком Эро, Действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Германии Франком-Вальтером Штанмайером, Генеральным секретарем Совета Европы Турбьерном Ягландом, Генеральным секретарем ОДКБ Николаем Бордюжей, сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым, Джеймсом Уорликом, Пьером Андрё и Личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком, а также спецпредставителем ЕС на Южном Кавказе и по кризису в Грузии Гербертом Зальбером.
Послы и представители Армении в иностранных государствах и международных организациях периодически информируют власти стран и руководителей международных организаций о развитии событий.
Десятки стран и международных организаций осудили возобновление военных действий, призвали незамедлительно прекратить огонь и подчеркнули, что исключительно мирное урегулирование карабахской проблемы не имеет альтернативы.