Ազգային ժողովի նիստը սկսվեց մեկ րոպե լռությամբ
Ազգային ժողովը այսօր մեկ րոպե լռությամբ սկսեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ վերջին օրերի ընթացքում լայնածավալ գործողություններ են սկսվել ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների արդյունք է:
«Ցավոք սրտի, Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում մենք ունենք մարդկային կորուստներ, մարդկային զոհեր թե քաղաքացիական բնակչության և թե մեր հերոս զինծառայողների շրջանում: Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել մեր հերոսների հիշատակը»,-ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխոսնակն այնուհետև հայտարարեց, որ երեկ և այսօր ԱԺ բոլոր խմբակցությունների, խմբակցություններում չընդգրկված պատգամավորների հետ ունեցել են քննարկումներ և ընդունել են համատեղ հայտարարություն:
ՀՀ Ազգային ժողովը դատապարտում է Ղարաբաղի սահմանի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրումը և արկածախնդրությունը, որը հանգեցրել է բազմաթիվ զոհերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
«Վտանգված է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգ ապրելու իրավունքը: Ադրբեջանի ահաբեկչական քաղաքականությունը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգության համար»,-նշված է հայտարարության մեջ:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ քաղաքացիներին, քաղաքական ուժերին, հատկապես՝ ընդդիմադիրներին, աննախադեպ համախմբման համար:

Заседание парламента Армении началось с минуты молчания
Работа четырехдневного заседания Национального Собрания РА началась сегодня с минуты молчания. Вице-спикер НС Эдуард Шармазанов отметил, что в последние дни вдоль всей карабахско-азербайджанской границы идут широкомасштабные действия, что является результатом агрессивных действий Азербайджана.
“К сожалению, в результате агрессии Азербайджана мы понесли человеческие потери. Есть жертвы и среди гражданского населения, и среди наших героев-военнослужащих. Предлагаю минутой молчания почтить память наших героев”,- сказал Э.Шармазанов.
Затем вице-спикер сообщил, что вчера и сегодня были проведены обсуждения со всеми парламентскими фракциями и независимыми депутатами, по результатам которых принято заявление.
“Национальное Собрание РА осуждает обострение Азербайджаном ситуации по всей границе Карабаха, что привело к многочисленным жертвам, в том числе среди гражданского населения.
Под угрозой право народа Нагорного Карабаха на безопасную жизнь. Политика террора Азербайджана представляет серьезную угрозу безопасности региона”,- говорится в заявлении.
Эдуард Шармазанов выразил благодарность гражданам РА, политическим силам, особенно оппозиционным, за беспрецедентую консолидацию.