Իրաքահայերը հիասթափված են
1,5 տարի ապրել են Երեւանի Ավան թաղամասում, սակայն ամսական 180 դոլար տան վարձը շռայլություն է եղել մեծ ընտանիքի համար, եւ նրանք տեղափոխվել են Էջմիածին: Այստեղ տան համար վճարում են 50 դոլար: Հինգ երեխա ունեն, հինգն էլ` դպրոցական: 16-ամյա Մասիսը լեզվական դժվարության պատճառով հաճախակի է դասերից բացակայում. գերադասում է «աշխատանքային պրակտիկա» անցնել հոր մոտ` էլեկտրիկություն է սովորում: 10-ամյա երկվորյակներ Մինասն ու Մարալը ջանում են ինչ-որ կերպ աչքի ընկնել դպրոցում, իսկ միջին դպրոցում սովորող Ալիսն ու Մորիսը, թեպետ դժվարությամբ, բայց փորձում են հաղթահարել լեզվական արգելքը: Նրանք հավատում են, որ մի օր հայերենին էլ կտիրապետեն այնպես, ինչպես արաբերենին:
Բարսեղի քրոջ դուստրը` 15-ամյա Աիդա Պետրոսյանը, ում ընտանիքը նույնպես հայրենադարձվել է Իրաքից մեկուկես տարի առաջ, Հայաստանում սիրեց միայն ազատ ու խաղաղ կյանքը. «Այնտեղ երեկոյան 6-ից առավոտյան 8-ը տնից դուրս գալն արգելվում էր: Քնել անգամ չէինք կարողանում: Երբ ռմբակոծություններն ավարտվում էին, սկսում էինք զանգել մեր բարեկամներին, որ իմանայինք` կենդանի՞ են, թե ոչ»,- հիշում է աղջնակը:
Նրա մայրը` տիկին Արշալույսը, որն այցելության էր եկել եղբոր ընտանիքին, խնդրեց մեր միջոցով իր բողոքն ու վիրավորանքը փոխանցել Հայաստանի իշխանություններին` իրաքահայերի նկատմամբ բացարձակ անտարբերության համար:
«Եղբորս` 7, իսկ իմ 4 հոգանոց ընտանիքները մի կերպ են գոյատեւում: Գոնե լավ է, որ եղբորս Կարմիր խաչի միջնորդությամբ «ՎիվաՍելում» աշխատանքի տեղավորեցին: Իրաքցի եզակի հայերից է, ում այստեղ գործ են տվել, դա էլ` շնորհիվ իր 5 երեխաների»,- նեղսրտեց Արշալույս Եղիազարյանը:
Ըստ նրա` իրենք եւ Հայաստանում բնակվող մյուս իրաքահայ ընտանիքները ապրում են իրենց տուն ու տեղի վաճառքից ստացած փողերով: «Բայց դա էլ է, չէ՞, մի օր վերջանալու: Հաշվել եմ` հինգ ամսում 1000 դոլար միայն տան վարձին ու հարկ ու տուրքերին ենք տալիս: Առաց աշխատանք ո՞նց ենք ապրելու` չգիտեմ»,- տարակուսած հարցնում է Արշալույս Եղիազարյանը: Նրա փոխանցմամբ` աշխատանքի տեղավորման հարցով դիմել են տարբեր գործատուների, բայց միշտ մերժվել են. «Իբր մերոնց շատ տեղ կա՞, հիմա էլ ձեր մասին մտածենք»: Թե ո՞ր կազմակերպությունում են այդպես պատասխանել, դժվարացավ մտաբերել: Բայց հիշեց, որ Երեւանի 8-րդ հիվանդանոցում զոբը ( խպիպ ) նկարելու համար 2000 դրամի փոխարեն իրենից 6000 դրամ են գանձել: «Այդպես է, եթե Հայաստանի գրանցում չունեք»,- ասել են հիվանդանոցում:
Դպրոցից էլ գոհ չէ տիկին Արշալույսը. «Ամեն օր փող են հավաքում. ո՞նց տամ, եթե ոչ մեկս չենք աշխատում: Չտալն էլ ճիշտ չէ, երեխեքն են խեղճանում»:
Թե՛ Արշալույս Եղիազարյանը, թե՛ Բարսեղ Համբարձումյանը հիասթափված են Հայաստանից: «Այն Հայաստանը, որի մասին մեր ծնողներն օր ու գիշեր խոսում էին, չարդարացրեց մեր սպասելիքները. մեզ անտեր ու արհամարհված ենք զգում: Հայրենիք, հայրենիք ասելով եկանք` հույսով, որ այստեղ մեզ տեր կզգանք, բայց, հավատացեք, այդ զգացումն ավելի շատ ունեցել ենք Իրաքում: Եթե չլիներ այդ անիծված պատերազմը, Իրաքից դուրս եկողը չէինք»,- ասաց հայերենին համեմատաբար լավ տիրապետող Արշալույսը:
Իսկ ազգությամբ ասորի Մունա Համբարձումյանը` Բարսեղի կինը, ով հայերեն հատուկենտ բառեր էր հասկանում, ամուսնու քրոջ միջոցով փոխանցեց, որ չնայած ռմբակոծություններից վախեցել ու հիվանդություն է ձեռք բերել, բայց հաճույքով ետ կգնար, որովհետեւ այնտեղ գոնե ուտելու խնդիր չունեին:
«Ամիսը մեկ անգամ Իրաքի կառավարությունն իր քաղաքացիներին անվճար ալյուր, շաքարավազից սկսած` մինչեւ ձեթ ու օճառ էր տալիս, աշխատանք էլ ունեինք: Իսկ այստեղ միակ օգնողը ՄԱԿ-ն է, այն էլ այնքան սննդամթերք է հատկացնում, որ մինչեւ ամսվա վերջ չի բավականացնում»,- դժգոհեց տիկին Մունան: Տիկնոջ ասելով` իր հինգ երեխաների շնորհիվ ՄԱԿ-ի օգնությունն իրենց կշարունակվի, իսկ ավելի փոքր ընտանիքներին օգնությունը տրամադրվում է մեկ տարի:
Երկու ընտանիքներն էլ ապրել են Բաղդադում: Արշալույս Եղիազարյանը էներգետիկայի ոլորտում մենեջեր է եղել` բարձր աշխատավարձով: Պատմում է, որ երբ մի անգամ Սադամ Հուսեյնն այցելել է իրենց ծառայություն, բոլորը նրան տեսնելով ոտքի են կանգնել, «..միայն ես մնացի նստած: Ինձ հարցրեց, թե ճանաչո՞ւմ եմ իրեն, ասացի` այո:Ասաց` իսկ ինչո՞ւ ոտքի չես կանգնում: Ես էլ պատասխանեցի` գործս կտուժի: Պատասխանս դուր եկավ Սադամին: Ղեկավարությանս կարգադրեց համարձակ պահվածքիս ու սրտացավ աշխատանքիս համար պարգեւատրել 100.000 դինարով»,- հիշեց տիկինն ու ասաց, որ ընտանիքով լաց են եղել, երբ հեռուստատեսությամբ տեսել են, թե ինչպես են Հուսեյնին կախաղան բարձրացնում:
Հիմա էլ են հուզված, բայց` այլ պատճառով. ուզում են ետ գնալ: «Մարդը մեկ անգամ է մեռնում: Եթե պետք է հայրենիքում սովից մեռնենք, թող մեռնենք Իրաքում` ռումբի պայթյունից»,- ասաց Արշալույսը: Իսկ եղբայրը` Բարսեղը, որն աշխատանքից հետո էլեկտրասարքավորումներ վերանորոգելու հատուկենտ պատվերներ է ընդունում, ոչ թե Իրաք, այլ Եվրոպա գնալու ցանկություն ունի:
«Եթե փող ունենայինք, կգնայինք Սիրիա, Շենգեն վիզա կառնեինք ու կգնայինք Եվրոպա: Գնալու մանրամասներն իմանալու նպատակով եղել եմ ՄԱԿ-ի` այդ հարցերով զբաղվողների մոտ, ասել են` սա քո հայրենիքն է, այստեղ էլ մնա: Հա, ճիշտ է, Հայաստանն աշխարհի ամենալավ երկիրն է, բայց այստեղ ապրել չենք կարողանում, բացի այդ` այստեղ մեզ օտար աչքով են նայում»,- ասում է Բարսեղը:

Iraqi Armenians are Disillusioned
They lived for a year and a half in Yerevan's Avan district, but paying $180 a month rent was a luxury the family couldn't afford, and so they moved to Echmiadzin, where they found a place for $50 a month. They have five children, all of them in school. Sixteen-year-old Masis frequently skips school because of the language barrier, and prefers to apprentice with his father, as an electrician. Ten-year-old twins Minas and Maral do their best to excel in school, and Alis and Moris, who are in middle school, are trying with difficulty to overcome the language barrier. They believe that one day they will be as fluent in Armenian as they are in Arabic.
Fifteen-year-old Aida Petrosyan, the daughter of Barsegh's sister, whose family also emigrated toArmeniafromIraqwith them, said what she liked here was the free and peaceful lifestyle. “There, it was forbidden to go out from six at night till eight in the morning. We couldn't even sleep. When the bombings would stop, we would call our relatives to find out if they were still alive, “ the girl recalled.
Her mother Arshaluys, who was visiting her brother's family, asked us to pass her complaints and condemnation along to the Armenian government, for completely ignoring Iraqi Armenians.
“My brother's family of seven and my own family of four are barely surviving. It's good that my brother got a job at VivaCell with the help of the Red Cross. He is one of the few Iraqi Armenians who has gotten a job here, and that is only because of his five children, “ said Arshaluys Eghiazaryan.
Arshaluys explained that they and other Iraqi Armenian families living inArmeniasurvive on the money they received from selling their homes and land inIraq. “But that will run out one day. I've calculated, and we spent $1,000 in five months only for the rent and various taxes. Without a job, how are we going to live? I don't know, ” she said worriedly. She said that they had been to several job agencies, but were always rejected with the reply, “There aren't enough jobs for us, and now we have to worry about you…” She couldn't remember precisely which organizations gave that reply, but she does remember that atYerevan's 8 th Hospital she paid 6,000 drams for an X-ray, instead of 2,000. “That's how it is if you don't have a residency passport,” they told her.
Arshaluys is not happy with the school, either. “Every day they collect money. How can I pay them if none of us are working? But not paying is no good, either, since the children suffer.” Both Barsegh Hambardzumyan and Arshaluys Eghiazaryan are disillusioned byArmenia. “TheArmeniathat our parents talked about day and night did not lived up to our expectations. We feel ignored and uncared for here. We came here to our homeland, hoping that we would feel like somebody here, but believe me, we felt that way more inIraq. If it weren't for that damned war, we would never have leftIraq, “ said Arshaluys, who is relatively fluent in Armenian.
Barsegh's wife Muna Hambardzumyan, who is Assyrian and understands only a few Armenian words, told us via her husband's sister that despite the fact that she became sick from the fear of bombs, she would happily go back, because at least in Iraq they didn't have problems with food. “ Once a month, the Iraqi government would distribute free flour, sugar, cooking oil and soap. Plus we had jobs. And here only the UN helps, and they give us so little food that it's not enough to last us till the end of the month, “ Muna said. According to her, the UN will continue supporting her because of her five children, but for people with smaller families, assistance will be given only once a year.
Both families lived inBaghdad. Arshaluys Eghiazaryan was a manager in an energy company, with a good salary. She said that once when Saddam Hussein visited their office, everyone stood up “except me. He asked me if I knew who he was. I said yes. He said, ‘Why don't you stand up then?' I replied that my work would suffer. Saddam liked my reply. He ordered my bosses to give me 100,000 dinars as a reward for my courageous attitude and hard work, “ she recounted, and added that they all cried when they saw on TV how Saddam was hanged.
They are upset now, too, but for another reason—they want to go back. “A person dies once. If we have to die of hunger in our homeland, it would be better to die inIraqin an explosion, “ said Arshaluys. Her brother Barsegh, who after work receives rare orders to repair electric appliances, wants to go to Europe instead ofIraq.
“If we had money, we could go toSyria. We could buy a Shengen visa there and move toEurope. To find the details, I went to the UN office, where they told me that no one handles such issues, this is your homeland, you should stay here. It's true,Armeniais the best country in the world, but we can't live here, and also, people treat us like foreigners, “ Barsegh said.