Հեռախոսազրույց՝ Արցախի և Մերձդենստրի Մոլդովական Հանրապետության արտգործնախարարների միջև
Այսօր մերձդնեստրյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի և Մերձդենստրի Մոլդովական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վիտալի Իգնատևի միջև։ Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ԱԳՆ-ն:
Կողմերն անդրադարձել են ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողություններին և դրանց հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։ Վիտալի Իգնատևը Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետության իշխանությունների և ժողովրդի անունից լիակատար աջակցություն և զորակցություն է հայտնել Արցախին և հույս հայտնել, որ սեղմ ժամկետներում հնարավոր կլինի կայունացնել իրավիճակը։
Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը հնարավոր է լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով։

Состоялся телефонный разговор между министрами иностранных дел НКР и ПМР
4 апреля, по инициативе приднестровской стороны, состоялся телефонный разговор между  министром иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Кареном Мирзояном и исполняющим обязанности министра иностранных дел Приднестровской Молдавской Республики Виталием Игнатьевым.
Стороны обсудили вопросы, связанные с широкомасштабными военными действиями, развязанными Азербайджаном в ночь с 1 на 2 апреля на линии соприкосновения между вооруженными силами НКР и Азербайджана, а также сложившейся вследствие этого ситуацией. От имени руководства и народа Приднестровской Молдавской Республики Виталий Игнатьев выразил полную поддержку Арцаху, а также надежду на стабилизацию ситуации в кратчайшие сроки.
Стороны выразили уверенность в том, что азербайджано-карабахский конфликт может быть решен исключительно мирным путем.