Հիմա կոռուպցիան բացահայտելու եւ պատժելու ժամանակն է
Հարցազրույց Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոն/«Թրանսպարենսի Ինտերնեշնլ - Հայաստան»-ի նախագահ Ամալյա Կոստանյանի հետ
- Ի՞նչ տեղ է գրավում Հայաստանը կոռուպցիայի վերաբերյալ «Թրանսպարենսի Ինտերնեշնլ»-ի կատարած ուսումնասիրություններում: Ինչո՞վ եք բացատրում նման պատկերը։
- Վերջին երեք տարիների ընթացքում դրական փոփոխություններ չեն եղել: Այսինքն՝ մենք դարձյալ այն երկրների խմբում ենք, որտեղ լայնորեն տարածված է կոռուպցիան: 2006 թվականին անցկացրած մեր հարցումների արդյունքներով` հարցվածների 67,7% համոզված էր, որ մեզ մոտ կոռուպցիա եղել է միշտ, իսկ 33,5%-ը պատասխանեց, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանում կոռուպցիան նույնիսկ զգալիորեն ավելացել է: Հարցման մասնակիցները համարում էին, որ դրան նախեւառաջ նպաստել են պետական ծառայողները: Քաղաքացիների կարծիքով` առավելապես կոռումպացված են առողջապահական եւ կրթական համակարգերը, ընտրական համակարգը, հարկային եւ մաքսային ծառայությունները եւ այլն: Մեր գնահատականներով` դրական տեղաշարժեր չկան այն պատճառով, որ 2004 թվականին ստեղծված կառույցները, այսինքն՝ ՀՀ կառավարությանն առընթեր Հակակոռուպցիոն խորհուրդն ու Մոնիտորիգի հանձնաժողովը, արդյունավետ չեն եղել: Մեր կողմից հարցվածների 50%-ից ավելին ընդհանրապես չգիտեր այս կառույցների գոյության մասին, իսկ 84,3%-ը գաղափար չուներ Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններից: Եվ, վերջապես, հարցվածների 40,7%-ը համարում է, որ Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարը բոլորովին արդյունավետ չէ, թեեւ 58,8%-ը խոստովանեց, որ ինքն անձամբ բացարձակապես ոչինչ չի անում կոռուպցիայի դրսեւորումներին ինչ-որ կերպ դիմակայելու համար:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, ապա, ցավոք, այն ուղղված էր միայն օրենքների եւ ենթաօրենսդրական ակտերի փոփոխմանը: Հենց սա է հակակոռուպցիոն քաղաքականության թուլությունը, քանի որ միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն արդյունավետ է այն ժամանակ, երբ գործի են դրվում միջոցներ միանգամից երեք ուղղություններով. դրանք բնակչության իրազեկության բարձրացումն ու կրթական ծրագրերն են, կոռուպցիոն դեպքերի բացահայտումն ու մեղավորներին պատժելը, ինչպես նաեւ՝ պրեվենտիվ բնույթի միջոցները, այդ թվում նաեւ` օրենսդրության կատարելագործումը: Մենք, իհարկե, ունենք պետական ծառայողներին (հիմնականում՝ միջին եւ ստորին օղակների) կոռուպցիոն իրավախախտումների հոդվածներով պատժելու դեպքեր: Սակայն, չնայած հայկական ԶԼՄ-ներում բարձրաստիճան չինովնիկների հասցեին հնչող բազմաթիվ մեղադրանքներին, այս բոլոր տարիների ընթացքում չի եղել մի դեպք, երբ քրեական պատասխանատվության ենթարկեն քաղաքական գործիչների կամ խոշոր գործարարների:
Ցանկացած պայքար նախատեսում է ոչ միայն պետական ծրագրի, այլեւ բնակչության աջակցության առկայություն, քանի որ մենք բոլորս ենք պտտվում կոռուպցիայի արատավոր շրջանի տիրույթում: Բայց, երբ գալիս է կոռուպցիայի դեպքերի համար վկայություն տալու ժամանակը, մարդիկ չեն վստահում, նրանց մեջ չկա պաշտպանվածության զգացողություն: Իսկ միայն նոր օրենքներ ընդունելով պայքարելն անհնար է: Նոր օրենքներում շատ բան համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, իհարկե, կա նաեւ շատ բան, որը դեռ պետք է կատարելագործվի, բայց, ընդհանուր առմամբ, օրենքները վատը չեն: Սակայն, վաղուց էր արդեն եկել ավելի կոնկրետ գործողությունների անցնելու ժամանակը. նախ՝ ապահովել օրենքների կիրառելիությունը, եւ երկրորդ՝ ապահովել արդարադատությունը, որպեսզի մարդիկ չվախենան կոռուպցիոն իրավախախտումների դեմ վկայություններ տալուց:
Երբեմն քաղաքացիներն իրենք են նպաստում կոռուպցիայի զարգացմանը. մարդիկ չեն տեղավորվում սահմանված ժամկետներում, չեն կարողանում հավաքել անհրաժեշտ քանակի փաստաթղթեր ինչ-որ գործերի համար եւ այսպես շարունակ, ու նրանք իրենք են գնում օրինախախտումների: Կան այսպիսի բնորոշումներ՝ «օրինական» եւ «անօրինական» կոռուպցիա: Երբ խոսում են «օրինականի» մասին, ապա նկատի է առնվում, որ մարդիկ կաշառք են տալիս եւ վերցնում են այն ծառայության դիմաց, որն օրենքով այսպես թե այնպես անվճար է կամ հասնում է պաշտոնապես ամրագրված վճարի դիմաց: Որպես կանոն` կոռուպցիայի այս տեսակը վարչական բնույթի է: «Անօրինական» կոռուպցիան կապված է ավելի մեծ մասշտաբի իրավախախտումների հետ, եւ այստեղ ներգրավված են քաղաքական գործիչները, խոշոր գործարարները:
Շարքային քաղաքացին, սովորաբար, նման դեպքերի հետ գործ չի ունենում: Եւ այստեղ կոռուպցիան դրսեւորվում է ոչ միայն գումարի տեսքով, այլեւ մեջտեղ են գալիս ավելի խոշոր բաներ, խոսքը քաղաքական պաշտոնների, տնտեսական մենաշնորհների, պատգամավորական աթոռների մասին է: Մեզ մոտ դեռեւս, ճիշտ է աննշան մասշտաբներով, պատժում են վարչական կաշառակերության համար, բայց ավելի խոշոր խախտումների համար պատիժներին գործը պարզապես չի հասնում: Չնայած օրենսդրության կատարելագործմանն ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների առկայությանը` նորից գտնվում են կոռուպցիայի միջոցներ, ծառայողական դիրքի չարաշահման համար ելքեր, ինչն, ի դեպ, նախկինի համեմատ ավելի մեծ վարպետությամբ են սովորել անել: Եվ հիմա այդքան էլ հեշտ չէ բռնել խախտողի ձեռքը, մանավանդ, որ հանցագործության երկու կողմերն էլ չեն ցանկանա ներգրավվել քրեական քննության գործընթացում:
Օրինակ` մայիսի 12-ի քվեարկության ընթացքում, նախընտրական շրջանում եւ նույնիսկ դրանից շատ ավելի առաջ մարդիկ զանգահարում էին մեզ եւ հայտնում, որ փողոցներում, պետական հիմնարկներում, բնակելի շենքերում կաշառքներ են բաժանվում, բայց երբ մենք խնդրում էինք նրանց վկաներ լինել, բոլորը կտրականապես հրաժարվում էին: 2003 թվականին անցկացրած մեր հարցումների արդյունքներով` հարցվածների մեծամասնությունը՝ 75 %-ը, խոստովանել էր, որ իրեն կաշառք են առաջարկել, այս տարի կաշառքներն ավելի շատ են եղել, բայց մարդիկ դա ավելի շատ թաքցրեցին: 2007 թվականին կային կոռուպցիայի նաեւ այլ դրսեւորումներ՝ վարչական ռեսուրսների չարաշահում, բարեգործության քողի տակ կատարվող կաշառատվություն, նախընտրական քարոզարշավի համար ծախսվող թույլատրելի գումարի ( 60 մլն դրամ ) գերազանցում եւ այլն:
Միեւնույն ժամանակ, վախի մթնոլորտը, երբ մարդը վստահ չէ, որ խախտման համար իր վկայություն տալուց հետո կպատժվի պաշտոնյան կամ պատգամավորության թեկնածուն, այլ ոչ թե հենց ինքը, խանգարում է կոռուպցիոն երեւույթների դեմ արդյունավետ պայքարին: Եվ քանի որ մեզ մոտ չկա կոռուպցիայի դեմ պայքարի համար իրական քաղաքական կամք, ապա վախի նման մթնոլորտը ձեռք է տալիս նրանց, ում համար շահավետ է մեր երկրում կոռուպցիայի եւ անօրինականության զարգացումը:
- 2001 թվականին Եվրախորհուրդ մտնելիս Հայաստանը ստանձնեց կոռուպցիան վերացնելու հետ կապված որոշակի պարտավորություններ։ Ինչպե՞ս են կատարվում դրանք։ Ու՞մ է ավելի անհրաժեշտ այդ պայքարը՝ եվրակառույցների՞ն, թե մեր երկրին:
- Միջազգային համաձայնագրերը, որոնց մենք միացել ենք, իրենց ուշադրությունը սեւեռում են օրենսդրության վրա, եւ այս իմաստով մենք ունենք որոշակի բարելավում: Մեր օրենսդրությունն ունի բազմաթիվ անկատարություններ, կան ենթաօրենսդրական ակտեր, որոնք միշտ չեն համապատասխանում հիմնական օրենքին, եւ երբեմն դա դիտավորյալ է արվում, որպեսզի հեշտ լինի օրենքը կամայականորեն մեկնաբանելը: Բայց, միեւնույն է, իրենց անկատարությամբ հանդերձ՝ օրեքները կարող են աշխատել դրանց կիրառման պարագայում: Ցավոք, միջազգային պարտավորությունների մեջ չի մտնում օրենքները կատարելու պայմանը, ինչպես նաեւ օրենքների կատարման մոնիտորինգը: Կառավարությունն ամեն տարի հաշվետվություններ է ներկայացնում միջազգային հանրությանն այն մասին, որ ընդունվել են օրենքներ, կատարվել են օրենսդրական փոփոխություններ եւ այլն, բայց չէ՞ որ սա գործի կեսը, նույնիսկ մեկ քառորդն է:
Եվ պետք է ասել, որ միջազգային պարտավորությունների կատարման մոնիտորինգը հաճախ ոչ արդյունավետ ձեւով է անցկացվում, ինչը նույնպես նպաստում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի նմանակմանը: Դատելով հաշվետվություններից՝ մեզ մոտ ամեն ինչ շատ լավ է. ընդունված են օրենքներ, ենթաօրենսդրական ակտեր, բայց գործնականում ոչինչ չի փոխվում: Վերջին ընտրություններից առաջ իշխանությունները հանդես էին գալիս հայտարարություններով այն մասին, թե սկսվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր փուլ, եւ որ եկել է գործողությունների անցնելու ժամանակը:
Սակայն, ընտրությունների ժամանակ կոնկրետ գործողությունների անցնելու վճռականություն մենք չտեսանք, ամեն ինչ ճիշտ հակառակն էր: Ես շատ եմ կասկածում, որ այսպիսի «կոռուպցիոն» ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված նոր կառավարությունը կգիտակցի խնդիրը, կոռուպցիայի վտանգավորությունը եւ, վերջապես, կսկսի դրա դեմ պայքարել: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե «ում է ավելի շատ անհրաժեշտ այդ պայքարը», ապա միանշանակ է, որ անհրաժեշտ է մեզ: Իհարկե, եվրոպական հանրությունը գերադասում է հարաբերություններ ունենալ քաղաքակիրթ կառավարությունների հետ, որոնց համար կարեւոր են կարգուկանոնը, օրենքը եւ համաեվրոպական արժեքների նկատմամբ հարգանքը, եւ այդ իմաստով այս խնդիրների լուծմամբ նրանց շահագրգռվածությունն ակնհայտ է: Իսկ ահա մենք, օրինակ, դա անում ենք (ավելի շուտ` ցույց ենք տալիս, թե անում ենք) այն բանի համար, որպեսզի մտնենք Եվրոպա, ստանանք վարկեր, նոր ֆինանսավորում կամ մեկ այլ օգնություն:
Առայժմ ամեն ինչ ցուցադրաբար է արվում, ուրիշների համար: Այդ ցուցադրականությունը երկար ժամանակ ոչ ոքի համար տպավորիչ չի լինի, եթե չլինեն կոնկրետ գործողություններ, չլինեն ապացույցներն այն բանի, որ Հայաստանում կոռուպցիայի գոնե մակարդակն իջեցնելու ցանկություն կա: Առայժմ ո՛չ շարքային քաղաքացիները, ո՛չ էլ պետական պաշտոնյաները չունեն այն գիտակցումը, որ դա մենք նախեւառաջ պետք է անենք ինքներս մեզ համար:
- Տնտեսության զարգացման խոչընդոտների շարքում ի՞նչ տեղ է զբաղեցնում կոռուպցիան։ Որքանո՞վ է այն խոչընդոտում ներդրումներին։ Ինչի՞ն է ամենից շատ խանգարում կոռուպցիան:
- Իհարկե, մենք ունենք ներդրողներ, որոնք համաձայնության են եկել կոռուպցիայի մեջ թաղված իշխանությունների հետ, մոնոպոլացրել են տնտեսության որոշակի բնագավառներ եւ կիսում են իրենց շահույթները քաղաքական գործիչների հետ: Այստեղ կատարվում է նաեւ փողերի լվացում: Միեւնույն ժամանակ, ներդրումներն ավելի շատ կլինեին, եթե այդքան բարձր չլիներ կոռուպցայի տարածվածության չափը: Ոչ մի արտաքին ներդրող չի ուզենա եւ չի կարողանա գտնել իր ներդրումների համար տեղ: Եթե տնտեսությունը բաժանված է մոնոպոլիաների եւ օլիգոպոլիաների միջեւ, ապա շատ դժվար է գնալ ազնիվ ճանապարհով եւ զարգացնել բիզնեսը: Նորից բոլոր բարդությունները բխում են կոռուպցիայից, եւ մարդիկ սկսում են խնդիրների լուծումներ փնտրել ոչ ֆորմալ մեթոդներով:
Որքան քիչ լինի կոռուպցիան, այնքան շատ կլինեն ներդրումները, եւ մեծ կլինի մրցակցությունը շուկայում: Կոռուպցիան խանգարում է ամեն ինչին, երկրի քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական զարգացմանը: Այդ թվում՝ այն բացասաբար է ազդում հասարակության բարոյականության վրա: Ամենից ահավորն այն է, որ երեխաները գրեթե փոքրուց տեսնում են, որ ամեն ինչ գնվում եւ վաճառվում է, եւ ամեն ինչ չափվում է դրամական միավորներով: Այսպիսի հասարակության մեջ չեն կարող տեղի ունենալ քաղաքական կամ տնտեսական էական բարեփոխումներ: Մի կողմից՝ մենք չունենք բավարար չափով զարգացած ինստիտուտներ՝ քաղաքացիական հասարակություն, դատական համակարգ, ԶԼՄ-ներ եւ այլն, եւ այս ամենը հանգեցնում է նրան, որպեսզի մեզ մոտ զարգանա կոռուպցիան: Մյուս կողմից՝ կոռուպցիայի առկայությունը կործանարար ազդեցություն է գործում ժողովրդավարական ինստիտուտների ձեւավորման վրա, որոնք կարող են կանխել կոռուպցիան: Այսինքն՝ ստացվում է մի փակ շրջան, որը կարելի է քակտել ողջ հասարակության (վերեւից ներքեւ եւ ներքեւից վերեւ) իրական ցանկության առկայության դեպքում :
- Ի՞նչ առաջնահերթ քայլեր է պետք ձեռնարկել այս երեւույթի ծավալների կրճատման համար: Կարո՞ղ են, արդյոք, լինել կոռուպցիայի դեմ պայքարի ունիվերսալ դեղատոմսեր:
- Կա միջազգային փորձ, որը ցույց է տալիս, որ խիստ կոռումպացված կառավարությունները, սթափ հաշվարկ կատարելով եւ հասկանալով, թե ինչպիսի կործանարար հետեւանքներ կարող է իրենց իսկ վրա թողնել ծաղկող կոռուպցիան, սկսել են «ներսից մաքրել»: Օրինակ` Սինգապուրը եւ Հոնկոնգը: Այստեղ սկսեցին ոչ միայն կիրառել նոր օրենքներ, այլեւ պատժել խախտողներին: Եվ ես կարծում եմ, որ ցանկացած ժողովուրդ կհավատա եւ կսատարի հակակոռուպցիոն բարեփոխումներին, եթե տեսնի դրանք իրականացնելու` իշխանությունների վճռականությունը: Ունիվերսալ դեղատոմսեր չկան: Եվ չի կարելի պատճենել ուրիշի փորձը, քանի որ դա, միեւնույն է, դատապարտված է անհաջողության: Բայց կան ունիվերսալ կոնցեպցիաներ, նման խնդիրների լուծման մոտեցումներ, եւ հենց դրանց վրա էլ կարելի է հույս դնել: Դրանք պրեվենտիվ, պատժիչ եւ կրթական միջոցներ են, որոնք գործադրվում են միաժամանակ, ինչի մասին արդեն խոսեցի մեր զրույցի սկզբում:
Օրինակ` մեր կազմակերպությունն ուզում է ավելի շատ իր ուշադրությունը կենտրոնացնել կոնկրետ դատավարությունների վրա: Մենք ուզում ենք ստիպել աշխատել դատական համակարգին եւ կոնկրետ օրինակների վրա ցույց տալ, թե նրանում ինչը չի աշխատում: Ամենեւին էլ պետք չէ բոլորին անխտիր բանտ նստեցնել, բավարար կլինի, որ մեկին բանտարկեն, մեկ այլ կոռուպցիոները կորցնի իր աշխատանքը, կարիերա անելու հնարավորությունը եւ արժանանա հասարակական պախարակման: Պետք է, որ կոռուպցիայով զբաղվելը լինի ոչ միայն վտանգավոր, այլեւ ամոթալի: Հիմա կան հակակոռուպցիոն շատ ծրագրեր, որոնց շրջանականերում կազմակերպվում են սեմինարներ, անց են կացվում հետազոտություններ, տպագրվում են գրքեր, մշակվում առաջարկություններ: Բայց այդ ամենը բավարար չէ, եթե չկան կոռուպցիայի կոնկրետ դեպքերի բացահայտումներ եւ կոնկրետ կոռումպացված անձանց պատիժներ:

Now is the time to uncover corruption and punish for it
An Interview with Amalia Kostanyan, the President of the Center for Regional Development/Transparency International
-Where does the country rank in corruption according to the calculations of Transparency International? How do you explain this position?
Over the last three years there have been no positive changes. We are again in that group of countries where corruption is widespread. According to the results of our 2006 survey, 67.7% of those surveyed are confident that we have always had corruption and 33.5% answered that over the last three years corruption inArmeniahas significantly increased. The people surveyed believed that first of all this is facilitated by government workers. They consider the most corrupt systems to be in healthcare, education, elections, tax and customs systems, etc. According to our ratings, there have been no positive shifts because the structures created in 2004, such as the Anti-Corruption Council and the Monitoring Commission have been unproductive. More than 50% of those surveyed didn't even know about the existence of these structures and 84.3% did not know of the international obligations undertaken byArmenia. And finally 40.7% believed that inArmeniathe fight against corruption is completely ineffective, though 58.8% admitted that they themselves were doing absolutely nothing to resist manifested corruption.
As far as the anticorruption policies inArmeniaare concerned, unfortunately they were guided only at changing legislation and sublegislation acts. That is the weakness of our anti-corruption policies because international practice shows that the fight against corruption is only effective when work is done in three directions. These include raising the awareness of the population and educational programs, uncovering cases of corruption and punishing those guilty and also means of preventative character, such as the betterment of legislation. Of course we have cases where government employees, mainly of low or medium rank, are punished under articles regarding corruption. However despite the abundant presence of incriminating reports about high-ranking officials published in Armenian mass media, during all these years there has not been one case where a prominent politician or a major businessman has been convicted.
Any fight must have not only a governmental program but also the support of the population, since we are all spinning in this circle of corruption. But the people have no trust, no sense of protection, when it comes to acting as witnesses in cases of corruption. Fighting merely by coming up with new laws is impossible. In the new laws, much is consistent with international standards and of course there is much that still needs to be worked out; however in general the laws are not bad. But it is long overdue that we change over to more concrete actions. Firstly, we must ensure the implementation of laws, and secondly ensure justice, so people are not afraid to testify about cases of corruption-related crimes.
Often citizens themselves aid the development of corruption. They are late, provide insufficient documents for something and thus they go for a transgression. There is “corruption by the law” and “corruption against the law.” The first suggests corruption where people give or receive a bribe in order to receive or provide a service that is available by law for free or for a certain official price. By rule, this type of corruption is of administrative nature. The latter type of corruption is connected with grander schemes and usually politicians and large businessmen are involved, while common citizens usually do not encounter it. Here corruption is pronounced not only in money, and since the stakes are much higher we could be talking about political positions, economic monopolies, deputy chairs. We only punish, to a very insignificant degree, for administrative bribery, but we don't even come close to punishments for larger violations. With all the improvements in legislation and institutional reform, there are still pathways for overstepping of positions, for corruption, which by the way, is now implemented in a more skilled way than before. It is not easy to grab them by the hand, especially since both sides of the crime don't want to be involved in criminal investigations.
For example, during the May 12 voting (parliamentary elections in Armenia), in the pre-election period and even long before that, people were calling us and reporting that on the streets, in government establishments, in residential buildings bribes were being given out, but when we asked them to be witnesses, they all outright refused. According to our 2003 survey, more individuals (75%) admitted that they were offered bribes; this year there were more bribes, but people began to conceal this. In 2007 there were other instances of corruption – overstepping of administrating resources, bribery under the disguise of charity, exceeding of the 60 Million AMD allowed for the pre-election campaign, etc. At the same time, the atmosphere of fear is hurting the fight against corruption-related crimes, i.e. when the witness is unsure whether, after testifying, the candidate for deputy or he himself will be punished. And since we have no real political will to fight corruption, this atmosphere of fear is useful to those who profit from the advancement of corruption and lawlessness in our country.
-In 2001, upon inclusion into the Council of Europe, Armenia took upon itself certain obligations regarding the elimination of corruption. How well are these obligations being fulfilled? Who needs this struggle more, the European structures or our country?
The international conventions for which we have signed up focus their attention on legislation and in that sense we have certain positive changes. Our legislation has many imperfections and there are sublegislative acts that do not always correspond with the legislation; sometimes this is done to make it easier to interpret the law the way one wants. But even with their imperfections, our laws can work if people start implementing them.
Unfortunately, our international obligations do not include conditions on implementation of laws or monitoring of implementation. Every year the government offers reports to the international community about new laws, changes to existing laws, etc. but that by itself is half, even a quarter of the issue. It must also be said that monitoring the completion of international obligations is done completely ineffectively, on a very low level, and that by itself contributes to the imitation of the fight against corruption. According to the reports, everything is remarkable: laws are enacted, sublegislation is enacted, but in reality nothing is changing.
Prior to the recent elections the government came out saying that a new stage in the battle against corruption is beginning, and that it is now time to shift to more determined actions. However during the elections, we not only did not see proofs of this determination, but the situation was quite the opposite. I highly doubt that the new government formed as a result of these “corrupt” elections will realize the problems and dangers of corruption and finally begin to fight it.
As far as the “who needs this struggle more” question is concerned, there is no doubt that we must need it more. Of course, the European community prefers to live and build relations with civilized governments that find order, laws, and the respect for European principles important. From this perspective their interest in the eradication of these problems is evident. But we, for example, are doing this (or rather, showing that we are doing something) in order to enterEurope, receive loans, financial or other types of assistance. All this is currently done for show, for others – the Europeans. This unauthentic performance will not impress anyone for long, if it not followed by concrete actions – if there will not be proof of a desire to at least reduce the level of corruption inArmenia. Currently, neither the common people, nor the government officials have the awareness that we must most importantly do all this for ourselves. We do not yet see any evident proofs of a genuine political will to fight corruption.
-Where does corruption rank in the obstacles to the development of the economy? How much does it inhibit investments? What does corruption obstruct the most?
Certainly we have investors that have come into agreement with corrupt authorities, have monopolized certain spheres of the economy and are sharing their profits with politicians. Money laundering also has its place here. At the same time, there would be much more investment, if the level of widespread corruption was not so high. No external investor will want to invest or find room for investment. If the economy is divided between monopolies and oligopolies, then it is very difficult to develop business with honest means. The less corruption there is the more investment and the more competition there is on the market.
Corruption hurts the political, economic and social development of the country. In addition, it negative impacts the morale of the society. The scariest thing is that children, almost from infant age, see that everything can be bought and sold, and that everything is measured in money. In such a society substantial political and economic reforms cannot take place. We do not have sufficiently developed institutions – civil society, judicial system, mass media, etc and all this leads to the development of corruption here. At the same time the presence of corruption negatively influences the formulation of the democratic institutions that would help prevent corruption. Thus, we are stuck in vicious circle that can be torn apart only by a genuine desire by the entire society (top-down as well as bottom-up) to find a way out of this circle.
-What initial steps have to be taken to reduce this occurrence? Can there be universal prescriptions for the fight against corruption.
Internationally there have been cases that show very corrupt governments undertaking a sober approach, understanding what negative consequences the blossoming of corruption can have; these governments began cleansing from the inside. For example,Singaporeand Hong-Kong not only began to enact new laws, but also punished violators. I think that any population will believe in and support anti-corruption reforms, if it sees evidence of determination of its government to undertake such reforms. There is no universal panacea. And we cannot copy the experiences of others, since that is bound to bring disappointment. But there is universal corruption, approaches to solving similar problems, and those are the ones we can rely one. These are the preventative, punitive and educational means, to be undertaken in parallel with each other, which I talked about earlier.
Our organization, for example, wants to focus more attention on specific court examinations. We want to force the judicial system to work and/or to show, with specific examples, what in the system does not work. It is not necessary to throw everyone in jail, it will be enough that one corrupt official be sent to prison, another one loses his job, the ability to progress his career, and receives a reprimand from society. Corruption needs to not only be dangerous, but shameful. There are many anti-corruption programs that organize seminars on corruption, undertake investigations, print books and produce recommendations. But that is not sufficient, if there are no specific cases of corruption and specific people being punished.