ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է օգնել զոհվածների ու վիրավորների տեղափոխման հարցում
Ներկայացնում ենք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) Ստեփանակերտի գրասենյակի տեղեկատվական բաժնի աշխատակից Էտերի Մուսայելյանի պատասխանները «Հետքի» հարցերին:
-Ներկա դրությամբ ի՞նչ աշխատանք է կատարում Ստեփանակերտի գրասենյակը:
-ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունն է, որ ներկա է տեղում, այդ իսկ պատճառով մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրավիճակին եւ այս պահին գնահատում ենք հումանիտար կարիքները՝ կոնֆլիկտի էսկալացիայի հետեւանքներին լավագույնս արձագանքելու համար: Այժմ կոմիտեն համապատասխան բոլոր պետական կառույցների հետ գտնվում է մշտական կապի մեջ` հումանիտար կարիքները գնահատելու համար: Խոսքը գլխավորապես այն մարդկանց մասին է, որոնք ստիպված են եղել լքել իրենց տները:
Դրա համար մենք, ինչպես նշեցի, հանդիպում ենք համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչներին, այցելում տեղահանված անձանց կուտակման վայրեր, որպեսզի հասկանանք նրանց կարիքներն ու որոշակիացնենք, թե ինչով կարող ենք օգնել: Երեկ Ստեփանակերտի հոսպիտալին 50 հոգու համար նախատեսված լրակազմ ենք տրամադրել: Հերթական խմբաքանակը Երեւանից Ստեփանակերտ ճանապարհին է:
Մենք նաեւ պատրաստ ենք հանդես գալ իբրեւ չեզոք միջնորդ հումանիտար հարցերով: Օրինակ՝ երկու կողմերի խնդրանքով ու համաձայնությամբ պատրաստ ենք օգնել տեղափոխել զոհվածների մարմիններն ու վիրավորներին իրենց ընտանիքներ: ԿԽՄԿ-ի դերն իբրեւ չեզոք միջնորդ ամրագրված է միջազգային հումանիտար իրավունքի մեջ:
-ԼՂՀ-ում ԿԽՄԿ գրասենյակը ի՞նչ կազմով է իրականացնում իր առաքելությունը:
-Այս պահին ԿԽՄԿ առաքելությունն աշխատում է իր ամբողջ կազմով: Ցավոք, մեր անձնակազմը մեծ չէ՝ ընդամենը 15 աշխատակից, եւ աջակցելու նպատակով մեզ են միացել Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության երկու գործընկեր:

Международный Комитет Красного Креста готов помогать в транспортировке тел погибших и раненых их семьям
На вопросы "Hetq" отвечает сотрудница офиса Международного Комитета Красного Креста в НКР Этери Мусаелян.
-Какая работа выполняется в настоящее время офисом МККК в Степанакерте?
-МККК— единственная международная гуманитарная организация, которая присутствует на месте, поэтому мы внимательно отслеживаем ситуацию в Нагорном Карабахе и в настоящий момент проводим оценку гуманитарных нужд для лучшего реагирования на последствия эскалации конфликта. В настоящий момент Комитет находится в постоянном контакте со всеми соответствующими структурами для оценки гуманитарных нужд. Речь в основном идет о помощи людям, которые были вынуждены покинуть свои дома в результате конфликта.
Для этого, как было ранее отмечено, мы встречаемся с представителями соответствующих структур, посещаем места скоплений вынужденных переселенцев, чтобы понять нужды и определить, чем мы можем помочь. Вчера, передали госпиталю в Степанакерте набор МККК для оказания помощи раненым, который рассчитан на 50 человек. Очередная партия набора уже находится на пути из Еревана в Степанакерт.
Мы также готовы выступить как нейтральный посредник между сторонами по гуманитарным вопросам. К примеру, по запросу и с согласия обеих сторон мы готовы помогать в транспортировке тел погибших и раненых их семьям. Роль МККК как нейтрального посредника прописана в международном гуманитарном праве.
-В каком cоставе осуществляет свою миссию офис Красного Креста в Карабахе?
-На сегодняшний день МККК функционирует в своем полном составе. К сожалению, наш персонал невелик, насчитывает всего 15 сотрудников, и в целях оказания поддержки, к нам присоединились двое наших коллег из Делегации МККК в Армении.