Մինսկի խմբի հայտարարությունը
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը տարածել է Մինսկի խմբի հայտարարությունը վերջին օրերին հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների վերաբերյալ:
«Մենք՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Բելառուս, Ֆինլանդիա, Գերմանիա, Իտալիա, Շվեդիա, Թուրքիա) ինչպես նաև ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնող Ավստրիայի (2017թ.) և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Սերբիայի (2015թ.) ներկայացուցիչներս, խստիվ դատապարտում ենք շփման գծի երկայնքով տեղ գտած աննախադեպ բռնությունները: Մենք ցավակցում ենք բոլոր տուժած ընտանիքներին: Մենք կողմերին հորդորում ենք անհապաղ դադարեցնել ուժի կիրառումը: Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի:
Տեղում իրավիճակի վատթարացումը մատնանշում է համակողմանի կարգավորման շուրջ համանախագահների հովանու ներքո անհապաղ բանակցությունների ձեռնամուխ լինելու անհրաժեշտությունը:
Մինսկի խմբի անդամ պետությունները վերահաստատում են, որ պաշտպանում են ռուս, ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահների միջնորդական ջանքերը և ողջունում են կողմերի հետ հնարավորինս շուտ ուղղակի խորհրդակցություններ սկսելու նրանց պլանները»:

Заявление Минской группы
Посольство США в Армении распространило заявление Минской группы ОБСЕ относительно происходивших в последние дни военных действиях на линии соприкосновения конфликтующих войск. Ниже представляем текст заявления.
“Мы, страны Минской группы ОБСЕ (Россия, США, Франция, Беларусь, Финляндия, Германия, Италия, Швеции, Турции), а также Австрия, к которой перейдет председательство ОБСЕ (2017 г.), и действующего председателя ОБСЕ Сербии (2015 г.), решительно осуждаем беспрецедентную вспышку насилия вдоль всей линии соприкосновения. Мы призываем стороны немедленно прекратить применение силы. Этот конфликт не имеет вооруженного решения.
Ухудшение ситуации на месте свидетельствует о необходимости незамедлительно начать переговоры по всестороннему урегулированию под эгидой сопредседателей.
Государства-члены Минской группы еще раз подтверждают свою поддержку посредническим усилиям российского, американского и французского сопредседателей и приветствуют их планы по скорейшей оганизации прямых консультаций со сторонами”.