ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսի խմբին
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հետևյալ հայտարարությունը՝ կապված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հայտարարության հետ.
«Երեկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի արտահայտած այն միտքը, որ «ի տարբերություն հակառակորդի՝ մենք չենք կռվում կանանց և երեխաների հետ», թերևս, կարելի է համարել ցինիկության գագաթնակետ, մանավանդ, եթե դիտում ենք այս լուսանկարը…
Իսկ լուսանկարում ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղի տարեցներ Վալերա և Ռազմելա Խալափյաններն են, որոնց Ադրբեջանի «հումանիստ» նախարար Հասանովի ղեկվարած «հզոր բանակի» ասկյարները բարբարոսաբար գնդակահարել, իսկ այնուհետև վայրենի մոլուցքով կտրել են նրանց ականջները:
Այսքանից հետո, թե ով է «կռվում կանանց և երեխաների հետ» և ազնվության ինչպիսի որակներով է օժտված նախկին ոստիկանապետ, իսկ այսօր իրեն պաշտպանության նախարար համարող Զաքիր Ասկեր օղլու Հասանովը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին կխնդրեինք դատել փաստերով»:

Минобороны НКР – Минской группе ОБСЕ
В связи с заявлением министра обороны Азербайджана, которое он сделал на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Министерство обороны НКР распространило заявление, текст которого приводим ниже:
“Вчера на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ министр обороны Азербайджана высказал мысль о том, что “мы в отличие от противника не воюем с женщинами и детьми”, которую, пожалуй, можно назвать верхом цинизма, особенно глядя на эти фотографии.
На снимках изображены пожилые люди – Валера и Размела Халапяны из села Талыш Мартакертского района НКР, которых аскяры “мощной армии” под командованием гуманного министра Азербайджана Гасанова варварски расстреляли, после чего в диком остервенении отрезали им уши.
После этого мы хотим попросить сопредседателей Минской группы ОБСЕ судить о том, кто “воюет с женщинами и детьми” и какими честными качествами наделен бывший начальник полиции, а сегодня считающий себя министром обороны Закир Аскер оглу Гасанов, только по фактам”.