Արայիկ Հարությունյան. «Մարտակերտի շրջանում կարճ ժամանակում կվերականգնենք թշնամու կողմից հասցված վնասները»
Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ապրիլի 6-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Մարտակերտի շրջան՝ ռազմական գործողությունների հետևանքներին ծանոթանալու նպատակով:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, գործադիր իշխանության ղեկավարը Մարտակերտ քաղաքում և Մատաղիս ու Թալիշ գյուղերում ծանոթացել է ապրիլի 2-5-ը թշնամու հրետակոծության հետևանքներին, ինչպես նաև՝ հանդիպել տեղի բնակիչների հետ:
Ա. Հարությունյանը երախտագիտություն է հայտնել բնակիչներին՝ ստեղծված իրավիճակում խիզախություն դրսևորելու և հայրենի համայնքներում մինչև վերջ կանգնելու վճռականության համար:
«Կառավարության կողմից արվելու է հնարավորը թշնամու արկակոծության հետևանքով բնակիչների վնասված առանձնատները և համայնքային ենթակառուցվածքները կարճ ժամանակամիջոցում վերականգնելու համար: Մի քանի օրվա մեջ քաղաքաշինության նախարարության համապատասխան մասնագետների կողմից կգույքագրվեն բոլոր վնասները՝ հնարավոր սեղմ ժամկետներում դրանց վերականգնման աշխատանքները սկսելու նպատակով»,- ասել է վարչապետը և հավելել, որ վնասված ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեությունը վերականգնելու համար համապատասխան կառույցների կողմից արդեն ինտենսիվ աշխատանք է իրականացվում:
Այցի ընթացքում վարչապետին ուղեկցել են Էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Араик Арутюнян: “В Мартакертском районе мы за короткий срок восстановим причиненный врагом ущерб”
Премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян 6 апреля отбыл с рабочим визитом в Мартакертский район с целью ознакомления с последствиями военных действий.
В городе Мартакерте, селах Матагис и Талыш глава кабмина ознакомился с последствиями обстрела врага в период с 2 по 5 апреля, встретился с местным населением.
А.Артуюнян выразил благодарность жителям за смелость, проявленную в сложившейся ситуации, и решимость до конца стоять в своих родных селах.
“Правительство сделает все возможное, чтобы за короткий срок восстановить дома и общинные инфраструктуры, которые были повреждены в результате авантюры врага. Специалисты Министерства градостроительства в течение нескольких дней проведут инвентаризацию ущерба, чтобы в максимально короткие сроки провести восстановительные работы ”,- сказал премьер, добавив, что соответствующие структуры уже ведут интенсивную работу для восстановления нормальной деятельности поврежденных инфраструктур.
В ходе визита премьер-министра сопровождали министр экономики Андраник Хачатрян, руководитель районной администрации Мартакерта Владик Хачатрян, другие должностные лица. Об этом сообщает пресс-служба правительства НКР.