ԼՂՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների համատեղ հայտարարությունը
Ս.թ. ապրիլի 2-ի լուսադեմին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ սկսելով` Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է 1994թ. մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին եռակողմ պայմանագիրը:
Նախորդ տարիներին պաշտոնական Բաքվի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտումների հանդեպ միջազգային կառույցների անհամարժեք վերաբերմունքը հանգեցրել է ադրբեջանական կողմի աննախադեպ հարձակողական գործողությունների ծավալմանը, որի ընթացքում կիրառվել են բազմաթիվ արգելված զինատեսակներ, հրետակոծվել ու հրթիռակոծվել են սահմանամերձ մի շարք գյուղեր ու քաղաքներ, գրանցվել վայրագ սպանությունների եւ հակամարդկային բռնարարքների դեպքեր:
Մենք՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներս, որպես ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչներ, դատապարտելով Ադրբեջանի սանձազերծած նոր ագրեսիան Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ՝
- վերահաստատում ենք, որ, կողմնակից լինելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Արցախի Հանրապետության համար գերագույն խնդիրը եղել եւ մնում է իր ժողովրդի անվտանգության ապահովումը, որը վտանգված էր վերջին օրերի ադրբեջանական ահաբեկչության հետեւանքով,
- գտնում ենք, որ, ձեռնարկելով ռազմական գործողությունների նոր փուլ Արցախի ժողովրդի հանդեպ, Ադրբեջանը և նրան հովանավորողները փորձում են Հարավային Կովկասը դարձնել միջազգային ահաբեկչության նոր օջախ, որը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգային համակարգին,
- բարձր ենք գնահատում երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի վստահ ու վճռական գործողությունները,
- կոչ ենք անում միջազգային կառույցներին եւ, առաջին հերթին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ ճանաչված մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, հստակ իրավական ու քաղաքական գնահատական տալ վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանդեպ իրականացված ահաբեկչական գործողություններին և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու ուղղությամբ:
Ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ամենակարճ ու միակ ողջամիտ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իրավական ճանաչումն է, որը թույլ կտա լիարժեք ու միջազգայնորեն ընդունված երաշխիքներով ապահովել նրա ժողովրդի անվտանգությունն ու տարածաշրջանի կայունությունը:

The following is a joint statement of the Artsakh parliament regarding the recent fighting that took place along the Line of Contact.
In the morning of April 2, Azerbaijan started a large-scale attack on the NKR-Azerbaijan borderline, violating the May 1994 Trilateral Agreement on Ceasefire.
The inadequate attitude of the international organizations towards the actions of the official Baku on systematic ceasefire violations has resulted in an unprecedented expansion of the aggressive actions of the Azerbaijani side. As a result, numerous prohibited weapons were used, artillery and rocket bombardment of a number of border villages and towns, cases of massacres and inhuman acts of violence were reported.
We, the deputies of all factions of the NKR National Assembly, as elected representatives of the people, condemning the new aggression against the peaceful population of Artsakh, provoked by Azerbaijan,
- confirm, that as a result of terrorist actions of Azerbaijan in the last few days, under the threat, a top priority for the Republic of Artsakh, as a supporter of peaceful settlement of the Karabakh conflict, has been and remains the security of its people;
- believe, that having initiated a new phase of military operations against the people of Artsakh, Azerbaijan and the sponsoring forces are trying to turn South Caucasus into a new hotbed of international terrorism, thus posing serious threat to the regional security;
- highly appreciate the confident and determined action of the NKR Defense Army for the security of the country and the people;
- urge the international organizations , and above all, the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group, which has the only recognized the mandate of the resolution of the Karabakh problem, give a clear legal and political assessment of the terrorist act against the Nagorno Karabakh Republic in the last few days, and to take concrete steps to curb the aggression of Azerbaijan.
The shortest and only sensible way to resolve the current situation is to internationally recognize the Nagorno Karabakh Republic. This will ensure the safety of its people and the stability of the region with full and internationally recognized guarantees.