«Հետքի» հրապարակման հիման վրա ԹԻՀԿ-ն դիմում է ներկայացրել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով
Այսօր՝ ապրիլի 8-ին «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) ՀԿ-ն գրավոր դիմում է ներկայացրել Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով՝ խնդրելով վարույթ հարուցել և ուսումնասիրել ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարող, արդարադատության գեներալ-մայոր Միհրան Պողոսյանի վերաբերյալ «Հետք» էլեկտրոնային պարբերականի հրապարակումը:
Հիշեցնենք, որ «Հետք» էլեկտրոնային թերթը ս.թ. ապրիլի 4-ի համարում հրապարակել է «Պանաման նվաճած հայ գեներալը. Միհրան Պողոսյանի օֆշորային ընկերությունները և հաշիվները շվեցարական բանկերում» վերտառությամբ հոդվածը, որն անդրադառնում է Միհրան Պողոսյանի՝ օֆշորային գոտիներում գրանցած ընկերությունների միջոցով բիզնես վարելուն, իր պաշտոնը սեփական բիզնեսի զարգացման համար օգտագործելուն և եկամուտները թաքցնելուն:
Հրապարակման հիման վրա Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովն օրենքով իրեն տրված լիազորությունների շրջանակում իր նախաձեռնությամբ վարույթ չի հարուցել՝ պատճառաբանելով համապատասխան դիմումի բացակայությունը:
Չկիսելով իրավական կարգավորումների վերաբերյալ հանձնաժողովի հայտնած տեսակետը՝ ԹԻՀԿ-ն, այդուհանդերձ, հանդես բերելով նախաձեռնողականություն՝ ապրիլի 8-ին ներկայացրել է համապատասխան դիմումը, որպեսզի հրապարակումն անհետևանք չմնա՝ հարուցվի վարույթ և ուսումնասիրվեն հրապարակման մեջ բերված բոլոր փաստերը: Այս մասին հայտնում է հակակոռուպցիոն կենտրոնը։

ОО “Транспаренси Интернешнл” на основе публикации Hetq.am представила заявление в Комиссию по этике должностных лиц
Общественная организация «Антикоррупционный центр «Транспаренси Интернешнл» обратилась сегодня в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с письменным заявлением, которым просила возбудить производство и изучить публикацию электронного издания Hetq.am о главном принудительном исполнителе РА, генерал-майоре Мигране Погосяне.
Напомни, что 4 апреля с.г. электронное издание Hetq.am опубликовало статью «Завоевавший Панаму армянский генерал: офшорные компании Миграна Погосяна и его счета в швейцарских банках», в которой говорится о том, что Мигран Погосян посредством зарегистрированных в офшоре компаний занимается бизнесом, используя свою должность для развития собственного бизнеса и скрывая при этом получаемые доходы. аму армянский генел: Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц не стала в рамках предоставленных ей по закону полномочий возбуждать производство по собственной инициативе, сославшись на отсутствие соответствующего заявления. компании Миграна Погосяна и его счет Не разделяя мнение Комиссии в вопросе правового регулирования, ОО «Транспаренси Интернешнл», проявив инициативу, представила 8 апреля соответствующее заявление с тем, чтобы публикация не осталась без последствий, чтобы было возбуждено производство и все изложенные в публикации факты были изучены.