70 առաջատար մասնագետներ և բուժաշխատողներ են գործուղվել Սյունիքի մարզի և Արցախի հիվանդանոցներ
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ», «Աստղիկ», «Իզմիրլյան», «Էրեբունի», «Սլավմեդ», «Արմենիա» հանրապետական, «Արամյանց» բժշկական կենտրոններում, Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում, «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրում, Միքայելյան վիրաբուժության ինստիտուտում ձևավորվել են մասնագիտական կամավոր խմբեր' զինվորների կողքին լինելու պատրաստակամությամբ։ Սակայն, ինչպես հայտնում է առողջապահության նախարարությունը. նախարարությունն այս աշխատանքներն իրականացրել է համակարգված ձևով։ Մոտ 70 առաջատար մասնագետներ և բուժաշխատողներ են գործուղվել Սյունիքի մարզի և Լեռնային Ղարաբաղի հիվանդանոցներ' իրենց խորհրդատվություններով և փորձառությամբ համալրելով տեղերի բուժանձակազմը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում մարտական գործողությունների հետևանքով լարված վիճակ ստեղծվելու առաջին իսկ օրից ՀՀ առողջապահության նախարարությունն աշխատանքները համակարգել է իրավիճակին համապատասխան։ Ստեղծված պայմաններում բժշկական օգնության աշխատանքները արագ և արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով բժշկական բոլոր կազմակերպություններն ապահովված են եղել անհրաժեշտ պարագաներով, դեղորայքով, արյունով և արյան բաղադրիչներով։
Նախարարի տեղակալ Գագիկ Միրիջանյանը գործուղվել է Գորիս' Սյունիքի մարզի առողջապահական հիմնարկների աշխատանքները համակարգելու, ինչպես նաև ՀՀ և ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունների հետ մշտական կապ պահպանելով վիրավորների բուժումը ինչպես տեղում կազմակերպելու, այնպես էլ անհրաժեշտության դեպքում նեղ մասնագիտական բուժման նպատակով Երևանի հիվանդանոցներ տեղափոխումը համակարգելու համար։
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը մշտապես սերտորեն համագործակցել է ՀՀ պաշտպանության և ԼՂՀ առողջապահության նախարարությունների հետ' ուշադրության կենտրոնում պահելով ինչպես քաղաքացիական հիվանդանոցներում, այնպես էլ զինվորական հոսպիտալում բուժվող վիրավոր զինվորների և երկրապահների ապաքինումը։ Նախարարն ամենօրյա այցելություններ է կատարում ծանր հիվանդներին, ծանոթանում նրանց բուժման ընթացքին։

70 ведущих специалистов и медработников командированы в больницы Сюникской области и Арцаха
В медцентрах “Сурб Григор Лусаворич”, “Астхик”, “Измирлян”, “Эребуни”, “Славмед”, “Армения”, “Арамянц”, Национальном онкологическом центре, Научном центре травоматологии и ортопедии, больничном комплексе номер 1 “Гераци”, Институте хирургии имени Микаеляна сформированы специализированные группы добровольцев, которые готовы быть рядом с солдатами. Около 70 ведущих специалистов и медработников командированы в больницы Сюникской области и Нагорного Карабаха, чтобы пополнить на местах медперсонал и оказать помощь своими консультациями и опытом.
В первые же дни начала азербайджанской агрессии и боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта все медицинские организации были обеспечены необходимыми принадлежностями, лекарствами, кровью.
Замминистра здравоохранения РА Гагик Мириджанян был направлен в Горис для координации работы медицинских учреждений Сюникской области, а также организации лечения раненых на месте путем поддержания постоянной связи с министерствами здравоохранения РА и НКР, координации работ по их транспортировке в больницы Еревана в случае оказания необходимого узкоспециализированного лечения.
Министерство здравоохранения РА постоянно сотрудничает с министерством обороны РА и министерством здравоохранения НКР, держа в центре внимания выздоровление раненных солдат и добровольцев, которые находятся на лечении как в гражданских больницах, так и в военных госпиталях.