Նալբանդյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալին
Ապրիլի 11-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Երևան ժամանած ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ջեֆրի Ֆելթմանին։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին ներկայացրեց ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքները՝ այդ առումով կարևորելով ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության մասին միջազգային հարնության հստակ դիրքորոշումը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը խոր մտահոգություն հայտնեց հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման հետ կապված՝ նշելով, որ ՄԱԿ-ն իր միասնական դիրքորոշումն արտահայտել է՝ անվերապահ աջակցություն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։
Հանդիպման օրակարգում էին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումները, միգրացիոն ճգնաժամին առնչվող խնդիրներ։
Զրուցակիցները քննարկեցին ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներգրավվածությանը վերաբերող հարցեր, ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի կողմից Հայաստանում իրականացվող արդյունավետ ծրագրերը:
Հանդիպումից հետո ստորագրվեցին ՀՀ և ՄԱԿ միջև առաջիկա չորս տարիների՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ մի շարք փաստաթղթեր (Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի միջև երկրում համագործակցության ծրագրի գործողությունների ծրագիր 2016-2020, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Միավորված ազգերի բնակչության հիմնադրամի միջև երկրում Միավորված ազգերի բնակչության հիմնադրամի գործունեության ծրագիր 2016-2020, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի միջև երկրում Միավորված ազգերի մանկական հիմնադրամի գործունեության ծրագիր 2016-2020):

On April 11, Foreign Minister Edward Nalbandian met Jeffrey D. Feltman, the United Nations Under-Secretary-General for Political Affairs, who is paying a visit to Yerevan.
Minister of Foreign Affairs of Armenia presented to the UN Under-Secretary-General the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan in early April, attaching importance to the unequivocal position of the international community on the impermissibility of military actions.
The UN Under-Secretary-General expressed deep concern for the escalation of the situation in the conflict-zone, emphasizing that the UN has expressed its joint position, i.e. unconditional support to the OSCE Minsk Group Co-Chairs' efforts for exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue.
Developments unfolded in the Middle East, migration crisis were on the agenda of the meeting.
The sides discussed issues of Armenia's involvement in the United Nations, effective projects implemented in Armenia by the United Nations Development Programme.
Following the meeting, a number of documents on cooperation in different areas of the Republic of Armenia and the United Nations for the forthcoming 4 years were signed (Country Program Action Plan /CPAP/ between the Government of the Republic of Armenia and the United Nations Development Program 2016 to 2020; Country Program Action Plan /CPAP/ between The Government of Armenia and United Nations Population Fund 2016-2020; Country Program Action Plan between The Government of Armenia and United Nations Children's Fund 2016-2020).