Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների դեսպաններին
Ապրիլի 13-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Հայաստանում հավատարմագրված ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների դեսպանների հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Նախարար Նալբանդյանն անդրադարձավ ապրիլի սկզբին ադրբեջանաղարաբաղյան շփման գծի երկայնքով Բաքվի սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքներին։
«Իր ագրեսիվ գործողություններով Ադրբեջանը փաստացի փորձեց հրաժարվել խաղաղ ճանապարհով հարցը կարգավորելու իր կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններից, կոպտորեն խախտեց միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ԵԱՀԿ բազմաթիվ գագաթաժողովների և նախարարական խորհուրդների որոշումներն ու հռչակագրերը, բացահայտորեն արհամարհեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությունները»,- ասաց Հայաստանի արտգործնախարարը։
ԱԳ նախարարը կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ակտիվ դերակատարությունը և ընդգծեց նրանց ջանքերին սատարելու անհրաժեշտությունը։

Министр иностранных дел Армении встретился с послами государств-участников ОБСЕ
13-го апреля министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с аккредитованными в Армении послами государств-участников ОБСЕ.
Министр Налбандян коснулся результатов инициированных в начале апреля со стороны Баку военных действий вдоль азербайджано-карабахской линии соприкосновения.
«Своими агрессивными действиями Азербайджан фактически попытался отказаться от взятых на себя международных обязательств по мирному урегулированию вопроса, грубо нарушил основные принципы международного права, решения и декларации многочисленных саммитов и министерских советов ОБСЕ, открыто проигнорировал заявления руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахской проблемы»,- отметил министр иностранных дел Армении.
Министр иностранных дел отметил важность активной роли стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и подчеркнул необходимость содействия их усилиям.