«Միշտ մտածում ես` ինչ ես թողել թիկունքում». վիրավորված հետախույզի մտորումները
Հետախույզ, ավագ լեյտենանտ Ա․Աբրահամյանը վիրավորվել է ապրիլի 4-ին հյուսիսային սահմանում: Այս պահին բուժվում է զինվորական հոսպիտալում, որտեղ նրան խնամում է կինը: Հետախույզը երկու անչափահաս աղջիկներին վիրավորվելուց հետո դեռ չի հանդիպել: Սպան չի ցանկանում, որ երեխաներն իրեն այդ վիճակում տեսնեն: «Հետքի» հետ զրույցում նա պատմում է վերջին մարտի մասին։
- Ապրիլի 4-ի առավոտյան` հրադադարի հաստատումից ժամեր առաջ, Թալիշի ամենաթեժ կետում էի, որտեղ ադրբեջանցիները կենտրոնացրել էին իրենց բոլոր ուժերը: Բարձրացել էինք մեր զինվորներին օգնելու: Սկսեցին ռմբակոծել, չհասցրեցի թաքնվել, ինձնից մոտ 3-4 մետր հեռավորության վրա արկ ընկավ, վիրավորվեցի: Ինձ իջեցրին հոսպիտալ, բայց ինձ թվում է, որ նրանց առաջխաղացման կանխմանը ես որևէ օգուտ տվել եմ: Մի քանի ժամ անց հրադադարի լուրն եկավ:
- Ինչի՞ց եք ամենաշատն ազդվել վերջին մարտերի ժամանակ:
- Ես չեմ պատկերացնում, որ մարդ կարող է այդքան դաժանորեն վարվել դիակի հետ: Չի կարելի, թշնամիդ է, սպանել ես, հասկացանք, բայց դրանից հետո գլուխ կտրելը, աչք հանելը մարդու գիտակցությունից դուրս բան է: Ես չեմ հասկանում` պետք է մարդկայինից դուրս ինչ լինի մեջդ, որ դիակի հետ նման կերպ վարվես: Ես էլ եմ զինվորական, ես էլ եմ ծառայության մեջ, ինձ համար էլ ադրբեջանցին է թշնամի, որ տեսնեմ, հաստատ սպանելու եմ, բայց որ սպանելուց հետո դիապղծությամբ են զբաղվում, չեմ պատկերացնում: Երևի մարդ չեն էլի, նոր սերնդի, մուտացիայի ենթարկված արարածներ են, որ նման բան են կարողանում անել: Ասելով չի, չեք պատկերացնում ուղղակի, թե ինչեր են անում: Մուսուլմանի ամենագազան տեսակն են, որ ոչ հավատ ունեն, ոչ էլ վախ որևէ բանի նկատմամբ: Մենք չենք կարող ուղղակի նման բան անել: Իմ զինակից ընկերներից մեկը սպանել էր ադրբեջանցի զինվորին, նյարդայնացած շարունակում էր կրակել դիակի վրա: Ասել եմ` կրակի ինչքան ուզում ես, բայց հանկարծ մատով չկպնես:
- Ի՞նչ է կատարվում զինվորականի գլխում` ծանր ու լարված պահերին:
- Ես կարծում եմ, որ նման իրավիճակներում ցանկացած մեկն էլ վախ ունենում է: Չկա մարդ, որ չվախենա: Եթե մեկն ասի, որ չի վախենում, չեմ հավատա: Վախը բոլորիս մոտ կա, բայց կարևոր է, թե հոգեբանորեն քեզ ոնց ես տրամադրում` այն հաղթահարելու: Միշտ մտածում ես` ինչ ես թողել թիկունքում: Մտածում ես երեխաներիդ, ընտանիքիդ մասին. հանկարծ եթե էլ չլինես, ով է երեխաներիդ պահելու. չէ՞ որ հայրենիքդ ընտանիքիցդ է սկսվում: Դա մտածելու հետ մեկտեղ, նաև մտածում ես, որ եթե հանկարծ չկռվես ու չկանխես, սրանք այստեղ են էսքան վայրենի, բա որ հանկարծ հասնեն քո տուն, հասնեն քո երեխային ինչ կանեն: Այդ ժամանակ ինքնաբերաբար առաջ ես գնում: Մանավանդ, երբ տեսնում ես, որ զինակից ընկերդ կողքիդ զոհվում է, արդեն ոչնչի մասին չես մտածում, ասում ես` ինչ կլինի, թող լինի:
Զգույշ լինելը շատ կարևոր է զինվորական գործում. եթե ուզում ես երկար պայքարել թշնամու դեմ, պիտի զգույշ լինես: Որքան էլ հոգեվիճակդ խանգարվի, պիտի պահես քեզ, դու ինքդ քեզ կարողանաս կարգավորել: Հենց մարդն ինքնակառավարումից դուրս եկավ, մեծ սխալներ կարող է թույլ տալ: Մանավանդ եթե հրամանատար ես, պիտի կարողանաս կառավարել նաև զորքիդ: Երբ զորքը տեսնում է, որ հրամանատարը հաստատուն, կայուն առաջ է գնում ու ինքնատիրապետումից դուրս չի եկել, ինքն էլ է վստահ լինում: Ցանկացած հրամանատարի և ենթակաների միջև համագործակցությունը պետք է պահպանվի: Ինձ իմ զինվորներն են դաշտից դուրս հանել ու փրկել: Նրանք իրենց կյանքի հաշվին փրկել են իմ կյանքը: Մնում է ապաքինվեմ, վերադառնամ զորքիս մոտ` ավելի փորձառու վիճակում: Այսքան բան տեսնելուց հետո հիմա շատ ավելի փորձառու ու զգույշ եմ լինելու:
Մեր զինվորները հոգեբանորեն շատ պատրաստակամ են ու կայուն, ինչն էլ ադրբեջանցու համար սարսափ է առաջացնում: Շատ են իմ զինվորները, ամեն մեկին պետք է ճանաչես ու հասկանաս: Հրամանատարի ամենամեծ գործն իր ենթակային ճանաչելն է. իմանալը նրա լավ և վատ կողմերը, նրա հնարավոր սահմանները, թե որքան լավ ու որքան վատ բաներ կարող է անել զինվորը: Ծանր պահերին, երբ մարդու հոգեվիճակը խանգարվում է, երկու կողմ կա գնալու` դրական կամ բացասական: Հրամանատարը պիտի գտնի իր զինվորի այն կետը, որով կկարողանա նրան վերահսկողության տակ պահել, զսպել նրան:
Զինվորներս, որ առաջին գծում են, ամեն օր տեղեկանում են առողջական վիճակիս մասին, ես էլ տեղեկանում եմ իրենց վիճակի մասին. անընդհատ կապի մեջ ենք: Մեր 18 տարեկան զինվորներն ապացուցեցին, որ իրենք տղամարդ տղա են, չեն վախենում ու չեն փախչում: Ես տեսել եմ, թե ինչ կերպ են կռվում, ուղղակի հպարտանում եմ այդ ջահել տղաներով, թե ոնց են կռվում:

“Постоянно думаешь о том, что ты оставил в тылу”: размышления раненного разведчика
Разведчик, старший лейтенант А.Абрамян был ранен 4 апреля на северной границе. В настоящее время он проходит лечение в военном госпитале, за ним ухаживает жена. После ранения разведчик еще не встречался со своими двумя несовершеннолетними дочерьми. Офицер не хочет, чтобы дети видели его в таком состоянии. В беседе с Hetq.am он рассказал о последнем бое.
-Утром 4 апреля, за несколько часов до установления перемирия, я находился в самой горячей точке в Талыше, где азербайджанцы сосредоточили все свои силы. Мы поднялись наверх помочь своим солдатам. Тут начали бомбить, мы не успели спрятаться. В 3-4 метрах от меня упала бомба, я получил ранение. Меня доставили в госпиталь, но мне казалось, что я смог каким-то образом помочь остановить их продвижение. Через несколько часов пришло сообщение о перемирии.
-Что больше всего подействовало на вас во время последних боев?
-Я не представлял, что человек может так жестоко обращаться с трупом. Понятно, что ты убил врага, но отрезать после этого голову, вырывать глаз – это не укладывается в человеческом сознании. Не знаю, каким нелюдем нужно быть, чтобы подобным образом обращаться с телом погибшего. Я тоже военный, я тоже служу, и для меня азербайджанец – враг, которого я точно убью, если повстречаю его. Но я не представляю, как можно после убийства глумиться над трупом. Они, наверное, подвергшиеся мутации существа нового поколения, раз способны на такое. Невозможно описать словами то, что они творили. Это мусульмане в зверином обличьи, у которых нет ни веры, ни страха перед чем-либо. Мы на такое неспособны. Один из моих боевых товарищей убил азербайджанского солдата и в нервном напряжении продолжать стрелять в убитого. Я ему сказал: стреляй сколько хочешь, но не смей притрагиваться к нему пальцем.
-Что испытывает военнослужащий в тяжелые, напряженные минуты?
-Я думаю, что в подобных ситуациях любой человек испытывает страх. Нет человека, который бы не боялся. Если кто-то скажет, что он не боится, не верьте ему. Но очень важно, как ты психологически настраиваешь на преодоление страха. Ты всегда думаешь о том, что оставил в тылу. Думаешь о своих детях, о семье, о том, кто будет содержать твоих детей, если тебя не будет. Ведь родина начинается с семьи. Вместе с тем ты думаешь о том, что эти варвары, могут сделать с твоими детьми, если, не дай бог, ты не будешь сражаться, не остановишь их и они доберутся до твоего дома. А когда видишь, что твой боевой товарищ погиб рядом с стобой, то уже ни о чем не думаешь и говоришь себе: будь что будет.
В военном деле очень важно соблюдать осторожность. Если хочешь долго воевать с врагом, то нужно быть осторожным. В каком бы душевном состоянии ты ни был, ты обязан уметь собираться и совладать собой. Если человек перестает контролировать свои эмоции, он может начать допускать ошибки. А если ты командир, то тебе тем более нужно уметь управлять своим войском. Когда войско видит, что командир проявляет твердость, уверенно идет вперед и не теряет самообладания, то и в солдатах появляется уверенность в себе. Взаимодействие между командиром и его подчиненными должно сохраняться. Меня с поля боя вынесли и спасли мои солдаты. Они спасли мою жизнь, рискуя своими жизнями. Мне остается поправиться и вернуться к своему солдатам уже более умудренным. После всего того, что я увидел, я буду более осторожен.
Наши солдаты психологически очень стабильны, что и наводит ужас на азербайджанцев. У меня много солдат, и каждого нужно знать и понимать. Знать его плохие и хорошие стороны, потенциал, на что хорошое и на что плохое он способен. В тяжелые минуты, когда душевное состояние человека нарушается, могут проявляться как положительные, так и отрицательные стороны. Командир должен найти в солдате то качество, благодаря которому можно будет держать его под контролем, сдерживать.
Мои солдаты, которые сейчас находятся на передовой, каждый день справляются о моем здоровье, а я спрашиваю о них. Мы постоянно поддерживаем связь. Наши 18-летние солдаты доказали, что они настоящие мужчины, которые не боятся и не бегут с поля боя. Я видел, как они сражаются. И я горжусь этими молодыми ребятами.