Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցը Հանրային հեռուստաընկերությանը
-Բարի երեկո, պարոն նախարար: Շնորհակալություն մեր հրավերն ընդունելու ու հաղորդաշարին հյուրընկալվելու համար: Սկսենք, երևի թե, ամենակարևոր հարցից. Ձեր կարծիքով ինչո՞ւ սկսվեց այս ամենը:
-Բարի երեկո: Կարծում եմ՝ գլխավոր բացատրությունն այն է, որ Ադրբեջանը ձախողվել է բանակցային գործընթացում: Ժամանակին ձախողվել էր ռազմական դաշտում, փորձեց հաջողության հասնել բանակցությունների միջոցով, բայց դարձյալ ձախողվեց:
Ես ընդհանրապես այդքան չեմ սիրում խոսել հաջողությունների կամ դիվանագիտական ձախողումների մասին, բայց լինում են հանգրվաներ, երբ պետք է որոշ բաների մասին բացել փակագծերը:
Ի՞նչ է, եթե ոչ ձախողում, երբ ողջ միջազգային հանրությունը և այն ներկայացնող եռանախագահող երկրները խոսում են հայտնի երեք սկզբունքների մասին` ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ինքնորոշման իրավունքի և տարածքային ամբողջականության մասին, Ադրբեջանը խոսում է միայն մեկ սկզբունքի մասին: Վերջերս` մի քանի օր առաջ, եռանախագահներն էին այստեղ, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նրանք կրկին վերահաստատեցին այդ երեք սկզբունքները՝ որպես հիմք բանակցային գործընթացի ու հիմնախնդրի կարգավորման համար, իսկ հաջորդ օրն ադրբեջանական ամբողջ մամուլը լույս տեսավ վերնագրերով, թե եռանախագահները պաշտպանել են տարածքային ամբողջականության սկզբունքը՝ որպես բանակցային գործընթացի, կարգավորման հիմք: Արդյո՞ք դա հաջողություն է Ադրբեջանի համար: Իհարկե` ոչ: Արդյո՞ք հաջողություն է Ադրբեջանի համար այն, որ ամեն կերպ խուսափում են անգամ որևէ հղում կատարել կամ հիշատակել եռանախագահ երկրների ղեկավարների մակարդակով ընդունված հինգ հայտարարությունները, որոնք հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ նախագահների մակարդակով ընդունված գլխավոր փաստաթղթերն են: Դրա վառ ապացույցն էր անցած տարի Ռիգայում կայացած Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովը, երբ Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց ներկա գտնվել, իսկ արտգործնախարարը լքեց գագաթաժողովը, որովհետև հռչակագրի մեջ հղում էր կատարվում այդ հինգ հայտարարություններին, որոնք արել են եռանախագահող երկրների նախագահները՝ որպես հիմնախնդրի կարգավորման հիմք:
Ի՞նչ է, եթե ոչ ձախողում, երբ եռանախագահներն ասում են, որ պետք է ստեղծել միջադեպերի քննության մեխանիզմ, որը կարող է լինել ոչ միայն հետաքննության, այլ նաև զսպման մեխանիզմ: Այդ առաջարկությունը հնչում է ոչ միայն եռանախագահներից, այլև ՄԱԿ-ից, Եվրամիությունից, տարբեր միջազգային կառույցներից, իսկ Ադրբեջանը ձևացնում է, որ այդպիսի բան գոյություն չունի:
Իհարկե, քննադատություններ են հնչում և եռանախագահների հասցեին, որ իրենք ոչ միշտ են հասցեագրված հայտարարություններ անում, բայց հիշեցնեմ, որ նախորդ տարի Ադրբեջանին վերաբերող երեք շատ հստակ հասցեագրված հայտարարություն արեցին, որտեղ կոչ էին անում վերահաստատել հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման հանձնառությունը: Այդ կոչն Ադրբեջանն այդպես էլ չլսեց: Եռանախագահները կոչ արեցին համաձայնել, ինչպես դա արել են Հայաստանն ու Արցախը, հետաքննությունների մեխանիզմի ստեղծմանը: Ադրբեջանը կրկին չհամաձայնեց: Կոչ արեցին վերջ տալ եռանախագահների հասցեին ուղղված քննադատությունները, քանի որ դրանք խոսում են այն մասին, որ այդ երկրում քաղաքական կամքն է բացակայում հիմնախնդրի կարգավորման համար: Այս շարքը կարելի է շատ երկար շարունակել:
Ի՞նչ էր, եթե ոչ ձախողում, երբ Կազանում իրենք, փաստորեն, հետքայլ արեցին գրեթե ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Ի՞նչ է, եթե ոչ ձախողում, որ Կազանից առաջ Սոչիում, Սոչիից առաջ Աստրախանում, Աստրախանից առաջ Սանկտ-Պետերբուրգում նույն hետքայլերն էին անում, կամ Կազանից տասը տարի առաջ Փարիզում այսպես կոչված «փարիզյան սկզբունքները», երբ թվում էր, որ կողմերը կարող են ինչ-որ համաձայնության գալ, և Ադրբեջանը հետքայլ արեց Քի Վեսթում: Եվ այսպես շարունակ:
Հայտնվելով մի իրավիճակում, երբ բանակցություններում արդեն ասելիք չունի, մի իրավիճակում, երբ ստիպված էր անգամ հրաժարվել եռանախագահների հետ հանդիպումից, ինչի վկայությունն էր այն, երբ Վաշինգտոնում ադրբեջանական կողմը ընդհանրապես հրաժարվեց հանդիպել եռանախագահներին:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանն իր սպառնալիքներն էր հնչեցնում, տարիներ շարունակ բոլորը կոչ էին անում հարգել հրադադարը, հարգել զինադադարի 1994թ. մայիսի համաձայնագիրը և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման համաձայնագիրը: Չնայած դրան` Ադրբեջանը ձևացնում էր, թե դա իրեն չի վերաբերում: Հիմա գնաց ավելի լայնածավալ գործողությունների: Կարծում եմ՝ բոլորի համար ակնհայտ է, թե ով է սկսել այս գործողությունները: Բոլոր դեպքերում այն զրույցների ընթացքում, որոնք ես ունեցել եմ իմ գործընկերների հետ, որևէ մեկի մոտ կասկած չի եղել, որ հենց Ադրբեջանն է սկսել այդ գործողությունները:
Եվ երկրորդը, պարզ է, թե որն էր իր նպատակը. այն, ինչն իրենք բազմիցս ասել էին` ռազմական ճանապարհով լուծել հիմնախնդիրը: Եվ կրկին ձախողվեց: Ադրբեջանը կարող էր ունենալ իր առջև դրված նվազագույն ու առավելագույն խնդիրներ: Կարծում եմ՝ ոչ նվազագույն, ոչ էլ առավելագույն խնդիրներն Ադրբեջանը չլուծեց: Հիմա ստիպված կլինի վերադառնալ բանակցային գործընթաց, նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ ու շարունակել բանակցությունները: Իհարկե, բանակցություններ վերսկսելն այդքան հեշտ չէ, պետք է համապատասխան պայմաններ ապահովել, և եռանախագահների ջանքերն ուղղված են հենց դրան:
-Պարոն նախարար, ես հասկանում եմ, որ դիվանագիտության բնույթն այնպիսին է, որ ոչ միշտ է, որ կարելի է և պետք է խոսել ամեն ինչի մասին, ինչն ընթանում է բանակցային հարթությունում: Այդուհանդերձ, ինչպես Դուք ասացիք, հրանոթները լռել են: Հիմա արդեն խնդիրը տեղափոխվել է դիվանագիտության հարթություն: Ի՞նչ է անում այս ուղղությամբ Հայաստանը և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը: Հարցն առավել շեշտադրվում է, քանի որ հասարակության մեջ պնդումներ կան, որ տեղեկատվության սղություն կա՝ կապված այդ գործունեության հետ:
-Դուք երևի շատ ճիշտ եք. դիվանագիտությունն այն ոլորտը չէ, ուր ամեն ինչի մասին պետք է հրապարակավ խոսել: Բայց ինչ վերաբերում է այս վերջին իրադարձություններին, կարծում եմ, որ վերջին միայն մեկ շաբաթվա ընթացքում, եթե նայեք արտգործնախարարության կայքէջը, ապա կտեսնեք, որ առնվազն տասը հաղորդագրություն է եղել՝ հենց այս իրադարձություններին, զարգացումներին նվիրված: Այս զարգացումների, Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների առաջին իսկ վայրկյաններից ես անմիջական կապի մեջ էի իմ գործընկերների հետ` եռանախագահող երկրների և նրանց դեսպանների հետ, ոչ թե մեկ, այլ բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ եմ ունեցել, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկրի արտգործնախարարի հետ, նաև մեր հարևան երկրների նախարարների հետ, տարբեր կառույցների գլխավոր քարտուղարների, ղեկավարների հետ: Ակնհայտ էր, որ այս բոլոր կառույցներն ու շատ երկրներ արձագանքեցին ու միանշանակ հայտարարեցին, որ բացառապես խաղաղ ճանապարհով խնդրի հանգուցալուծմանն այլընտրանք չկա, քննադատեցին ռազմական գործողությունների վերսկսումը:
Այս հեռախոսազրույցները, հանդիպումները շարունակվել են մինչ այսօր: Երեկ որոշ այլ զարգացումներ են եղել, որոնք, ինչպես Դուք եք ասում, դեռ հրապարակման ենթակա չեն, բայց անգամ երեկ գիշերվա և այսօր առավոտյան ժամերին ես շուրջ 12 հեռախոսազրույց եմ ունեցել իմ տարբեր գործընկերների ու տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների, ղեկավարների հետ: Գլխավորը դիվանագիտության մեջ ճառ ասելը չէ, այլ զանգ կախելն է՝ որպեսզի արդյունք լինի, քանի որ եթե ոչ միայն արտգործնախարարի, այլև արտերկրում դեսպանների շատ հանդիպումների, կամ արտգործնախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումների մասին հրապարակվի, ապա դա կարող է թիրախ հանդիսանալ հակառակորդի համար, կամ նրանց համար, ովքեր կարող են դա օգտագործել ինչ-ինչ հակառակ նպատակներով:
-Պարոն նախարար, ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո առաջին երկու օրվա ընթացքում ակնհայտ ծուլություն էր նկատվում միջազգային արձագանքներում, և տպավորությունն այնպիսին էր, որ աշխարհը սպասում էր՝ տեսնի, թե ինչ զարգացումներ տեղի կունենան ճակատում, այնուհետև, կոպիտ ասած, խառնվի այս պրոցեսին: Արդյո՞ք այդ տպավորությունը ճիշտ է, և ինչպե՞ս դա կմեկնաբանեք:
-Այնպիսի մի իրավիճակ էր ստեղծվել, որ այնքան էր ասվում, որ Ադրբեջանը պատերազմ է պատրաստում, Ադրբեջանը պատրաստվում է ուժ կիրառել, Ադրբեջանը սպառնում է, Ադրբեջանը գնում է սադրանքների, և դրանք կային, բայց այս կարգի լայնածավալ գործողությունները...
-Այսինքն՝ վարժվել էին և չէի՞ն սպասում...
-Ոչ թե վարժվել էին, այլ շատերին թվում էր, թե կարող են նորից սադրանքներ լինել, և այլն, և այլն, բայց այս կարգի, այս ծավալի գործողություններ ոչ բոլորն էին ակնկալում:
Իհարկե, առաջին տեղեկությունները ստանալով, որոշ վերլուծության կարիք էլ կար, որովհետև կա տեղեկատվություն, որ ստանում են մեկ կողմից, բայց պետք է նաև լսեն մյուս կողմին, և պետք է նաև համադրեն այդ տեղեկատվությունը, պետք է ունենան նաև այլ աղբյուրներից տեղեկատվություն և, այդ ամենը համադրելով, ինչ-որ հայտարարություններ, եզրակացություններ անեն: Բայց կարծում եմ՝ հայտարարություններ բավական արագ սկսեցին հնչել:
Չեմ ասում մեր հայտարարության մասին, քանի որ արտաքին գործերի նախարարությունը ժամեր անց իր հայտարարությունն արեց իրադարձությունների զարգացման վերաբերյալ: Հնչեցին նաև եռանախագահող երկրների կողմից հայտարարություններ, սկսեցին հնչել միջազգային կառույցների կողմից:
Կարծում եմ՝ չենք կարող ասել, որ դա ծուլության նշան էր: Մտահոգությունը շատ մեծ է, և մոտիկից այդ կառույցները և եռանախագահող երկրները հետևում են, ջանքեր են գործադրում, որպեսզի իրավիճակը ոչ միայն առավել չապակայունանա, այլ հակառակը, ստեղծվեն համապատասխան պայմաններ, որպեսզի հնարավոր լինի բանակցությունները շարունակել:
- Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարեց, թե մարտական գործողությունների վերսկսման մասին տեղեկացել է երրորդ դեմքից: Կարո՞ղ է այդպես լինել:
-Գիտեք՝ դա առաջին անգամ չէ, երբ որ ադրբեջանական բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ասում են, թե իրենք չգիտեին: Մեկ ձեռքը մի բան է անում, մյուս ձեռքը՝ ուրիշ բան է անում։ Կամ ձևացնում են, որ չգիտեն: Անգամ ամենաբարձր ղեկավարությունն առաջին անգամ չէ, որ այնպիսի տպավորություն է ստեղծում, որ ինքը ինքնաթիռում էր, ինքը, չգիտեմ` որտեղ էր, և ինչ-որ մեկը որոշեց, ինչ-որ գործողություններ արեց, սադրանքներ կազմակերպեց:
Դա առաջին անգամ չէ. Հայաստանում մենք դրան մոտիկից ծանոթ ենք: Բայց ինչ-որ Դուք եք մատնանշում, չգիտեմ՝ այդպես է, թե ոչ, բայց իրականության մեջ հենց իմ զանգերից հետո այդ զրուցակիցները սկսեցին կապվել իր հետ: Սկզբից նա չէր վերցնում հեռախոսը: Դժվար էր իր հետ կապվել: Հետո ձևացնում էր, թե ինքը իսկապես այդքան էլ տեղյակ չէ: Այսինքն, կարելի է արդեն դատողությունները թողնել այդ զրուցակիցներին, որ ասեն, թե ինչքանով կարող են հավատալ այդ կարգի, այդ ոճի դրսևորումներին, երբ այս շատ սուր ճգնաժամային պայմաններում ադրբեջանցիները ձևացնում են, թե իբր տեղյակ չեն:
- Լավ: Վերջին օրերի զարգացումների մեջ բավականին ուշագրավ էր մի դրվագ, որը կապված էր տրամաբանորեն մեզ գործընկեր համարվող երկրների հետ: Բնականաբար, տեղյակ եք, որ որոշ հայտարարություններ հնչեցին այդ երկրներից, որոնք, մեղմ ձևակերպենք, այդքան էլ հայանպաստ չէին կամ նույնիսկ չեզոք չէին: Անկհայտորեն այնտեղ նկատվում էին ադրբեջանահաճո որոշակի տարրեր: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
- Եթե ի նկատի ունեք ԵԱՏՄ անդամ երկրներին, ապա այստեղ էլ պետք չէ չափազանցեցնել, որովհետև եթե վերցնենք Եվրամիության երկրներին, ոչ միշտ են Եվրամության բոլոր երկրներն իրար հետ համաձայն։ Միշտ հայտարարություններ են անում կամ դիրքորոշումներ են հայտնում, որոնք միշտ չեն կարող դուր գալ այլ անդամ երկրներին:
Իսկ ԵԱՏՄ-ն նոր ձևավորվող կառույց է: Ես համեմատեցի Եվրամիության հետ, բայց կարելի է համեմատել շատ այլ կառույցների հետ: Սա տնտեսական միություն է, և այստեղ այդ երկրները նաև ունեն իրենց տրամադրվածությունները, իրենց ուղղվածությունները, իրենց շահերը, իրենց նախընտրությունները ու կարող են համապատասխան կարծիքներ արտահայտնել: ԵԱՏՄ-ի մեջ մենք չունենք այդպիսի կառույց, որը համադրում է արտաքին քաղաքականության ոլորտի դիրքորոշումները, ինչը մենք ունենք ՀԱՊԿ-ում:
Բայց անգամ ՀԱՊԿ-ում են այդպիսի բաներ պատահում: Իհարկե, դա է պատճառը, որ գագաթաժողովներից գագաթաժողով, արտգործնախարարների հանդիպումներից արտգործնախարարների հանդիպում մենք միշտ այդ հարցը բարձրաձայնել ենք, և ոչ միայն մենք, քարտուղարությունը, նաև այլ երկրներ: Իհարկե, պետք է այս ուղղությամբ ավելի համադրված և ավելի արդյունավետ աշխատանք տարվի և համագործակցություն, փոխգործակցություն հաստատվի անդամ երկրների միջև: Շուտով մենք նախատեսում ենք մեզ մոտ ՀԱՊԿ-ի արտգործնախարարների հանդիպում: Կարծում եմ՝ այդ հարցը նորից բարձրացվելու է:
-Մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի բարձրագույն իշխանության շրջանակներում վերջին օրերին հայտարարություններ հնչեցին, որոնցում ակնհայտորեն նկատվում էր Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նույնականացում բովանդակության և խորության առումով: Գոնե հայտարարությունների մակարդակով այդպիսի տպավորություն ստեղծվում էր: Բնականաբար, այս իրողությունը պետք է բավական մեծ դժգոհություն առաջացներ հասարակության շրջանում: Արդյո՞ք նորմալ է այս իրադրությունը:
Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը չէ, որտեղ տեղակայված է ռուսաստանյան ռազմական բազան, Ադրբեջանը չէ, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ է, Ադրբեջանը չէ, որը, ի տարբերություն Հայաստանի, ունի տասնյակ պայմանագրեր Ռուսաստանի հետ, որոնք վերաբերում են պաշտպանության և ռազմարդյունաբերական ոլորտներին: Ադրբեջանը չէ, որ ստորագրել է Ռուսաստանի հետ հայտնի «5-րդ արձանագրությունը», որին ես բավական մանրամասն անդրադարձել եմ մեր հարցազրույցներից մեկի ընթացքում: Այս շարքը կարելի է շարունակել: Իհարկե, այսպիսի տրամաբանություն կա (գիտեմ, որ մեր հանրային կարծիքում էլ բավական սուր քննարկումների առարկա է դարձել), որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից համապատասխան զենք է գնում: Այսպիսի կարծիք է հնչում, որ իբրև դա բիզնես է: Չգիտեմ՝ ընդունել, թե չընդունել այդ փաստարկը, բայց իրականում հայ-ռուսական հարաբերությունները բիզնես հարաբերություններ չեն, դրանք միայն խոսքով դաշնակցային հարաբերություններ չեն, դրանք նաև իրավապայմանագրային հիմքեր ունեն: Սա ակնհայտ է բոլորի համար, ներառյալ՝ Ադրբեջանի, գաղտնիք չէ:
-Հասարակության որոշակի շրջանակներում այս ամենի ֆոնին պահանջ է ուրվագծվում՝ կապված Եվրասիական տնտեսական միությանը մեր անդամակցության հետ: Տրամաբանությունն այսպիսին է: Մեր գործընկեր երկրներից երկուսը՝ Բելառուսը և Ղազախստանը, ցուցաբերում են ոչ միանշանակ կեցվածք՝ կապված վերջին զարգացումների հետ: Ռուսաստանը զենք է վաճառում մեր թշնամուն: Այս պարագայում ինչո՞ւ մնալ այդպիսի կառույցում: Ի՞նչ պատասխանել այդ մարդկանց:
-Ինչպես ես ասացի, Եվրասիական տնտեսական միությունը տնտեսական բնույթի միություն է: Դա այն կառույցն է, որտեղ անդամ երկրները կարող են կոնսենսուսի վրա հիմնված որոշումներ կայացնել, արտահայտել իրենց դիրքորոշումը: Այդ կառույցի մեջ որևէ որոշում հնարավոր չէ ընդունել՝ առանց բոլոր երկրների համաձայնության: Հայաստանն ունի լիիրավ իրավունք՝ արտահայտելու իր կարծիքը, և որևէ որոշում չի կարող ընդունվել առանց նաև մեր կարծիքի: Այդ նույն երկրները նաև ՀԱՊԿ-ի անդամ են, և լինելով ՀԱՊԿ-ի անդամ (այնտեղ լրիվ ուրիշ պատմություն է, ինչպես ես ասացի)՝ պետք է ավելի համադրված մոտեցում ցուցաբերեն արտաքին քաղաքական հարցերի վերաբերյալ:
Հատկապես, եթե խոսքը գնում է Ղարաբաղի մասին, ապա ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կառույցի գագաթաժողովները և արտգործնախարարների խորհուրդները բազմիցս հայտարարություններ են արել, որոշումներ են ընդունել, որտեղ հստակ նշված է ՀԱՊԿ անդամ երկրների մոտեցումը, դիրքորոշումը հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ: Խոսքը գնում է եռանախագահող երկրների ջանքերի աջակցության, հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման մասին՝ հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա, եռանախագահող երկրների ղեկավարների հինգ հայտնի հայտարարությունների աջակցության մասին: Շատ հստակ է դա: Եթե այդ անդամ-երկրներից որևէ մեկն ինչ-որ տեղ սայթաքում է անում կամ այլ դիրքորոշումներ է արտահայտում, ապա այդ շրջանակներում մենք հիշեցնում ենք, որ ունենք ընդհանուր՝ նախագահների մակարդակով կոնսենսուսով ընդունված մոտեցումներ, և անգամ այդ ընդունված որոշումների հիման վրա հանձնարարականներ են տրված անդամ երկրների դեսպաններին, որպեսզի գործեն դրա հիման վրա՝ նկատի ունենալով վերոհիշյալ մոտեցումները:
-Այսինքն, ռազմական իրադրության հետ կապված՝ մենք մեր ուշադրությունը պետք է կենտրոնացնենք ոչ թե Եվրասիական տնտեսական միության վրա, այլ ՀԱՊԿ-ի վրա:
-Եթե խոսքը գնում է ռազմաքաղաքական հարցերի մասին, ապա, այո՛. ՀԱՊԿ-ը ռազմաքաղաքական դաշինք է, և իհարկե այս շրջանակում է, որ կարող ենք քննարկել այդ հարցերը: ԵԱՏՄ-ում մենք չենք վարանում արտահայտվել, եթե կարիքը կա: Եթե Դուք հետևում եք այն հաղորդագրություններին, որոնք մենք հրապարակեցինք, գիտեք, որ մեր փոխարտգործնախարարը համապատասխան հանձնարարություն ունեցավ և հանդիպեց Բելառուսի դեսպանին, երբ հայտարարություն էր արվել Բելառուսի կողմից այս վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև հեռախոսազրույց եղավ Հայաստանի և Բելառուսի արտգործնախարարների միջև: Իհարկե, մենք մանրամասներ չհայտնեցինք, բայց, բնականաբար, մենք շատ անկեղծ, բաց և հստակ խոսում ենք այս բոլոր հարցերի շուրջ: Գիտեք, որ եղավ նաև այլ հայտարարություն Բելառուսի կողմից, որտեղ որոշ ճշտումներ մտցվեցին:
-Վերջին օրերի զարգացումների հետ կապված՝ տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյանենրի հայտարարությունները վերլուծելիս փորձագիտական շրջանակներում կարծիք առաջացավ, թե բանակցային սեղանին այժմ նոր փաստաթուղթ է հայտնվել, որն այնքան էլ շահեկան չէ Հայաստանի համար: Կա՞ նման բան:
-Ասել, որ այդքան շահեկան չէ մեզ համար, բայց Ադրբեջանը ստիպված պատերազմական գործողություններ է սկսում, մի քիչ տարօրինակ է հնչում: Դա դիլետանտիզմ է:
Հարցը հենց նրանում է, որ այն, ինչ գտնվում է սեղանի վրա, ես փորձեմ բացել փակագծերը, որովհետև մինչ այդ չէի ասել, բայց հիմա ասեմ: Աշխատանքային փաստաթուղթ համարվում է այն փաստաթուղթը, որը եղել է կողմերի միջև քննարկման առարկա: Այդպիսի բազմաթիվ փաստաթղթեր են եղել: Երբ դրանց շուրջ բանակցությունները չեն հաջողվել, այդ փաստաթղթերը հանձնվել են ի պահ Վիեննայում ԵԱՀԿ գլխավոր գրասենյակ: Ի պահ, այսինքն՝ փակ փաթեթով:
-Այսինքն՝ թեման փակվել է, ծրարը հանձնվե՞լ է:
-Միգուցե ոչ վերջնական է փակվել, բայց չի ստացվել այդ աշխատանքային փաստաթղթի շուրջ քննարկումները վերջացնել, դրա համար այն տրված է ի պահ Վիեննայում:
Դուք գիտե՞ք՝ որ փաստաթուղթը Վիեննայում ի պահ դեռ չի տրված՝ Կազանի փաստաթուղթը: Ուրեմն, համապատասխանաբար, մնացած բոլոր մեկնաբանություններն ավելորդ են: Բազմիցս հնչեցին իմ տարբեր գործընկերների կողմից բացատրություններ այս կապակցությամբ: Այո՛, կան տարբեր գաղափարներ, բայց հեծանիվ հնարելու պատճառ չկա: Հայտնի են սկզբունքները, և հայտնի են գլխավոր տարրերը: Գլխավոր էությունն այս բանակցային գործընթացի այն է, որ Ղարաբաղը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
-Այսինքն՝ սա կարմիր թելով անցնում է ամբողջ փաստաթղթի միջով:
-Այո՛, բոլոր փաստաթղթերի միջով, ոչ թե մեկ փաստաթղթի:
-Եվ այստեղից հետքայլ որևէ պարագայում չե՞նք կարող անել:
-Դուք կարծում եք՝ մենք կարո՞ղ ենք անել:
-Ես ուզում եմ, որ մենք հասարակությանը հստակ ասենք...
-Եթե հասարակությունը, ժողովուրդը չի կարող անել, ապա ոչ ոք չի կարող անել:
-Ռազմական գործողություններն ուղեկցվեցին ադրբեջանական կողմից ծայրաստիճան վայրագության դրսևորումներով, ինչի ապացույցները հայկական կողմն ունի: Արդյո՞ք մեր երկիրը պատրաստվում է դրանք իրավական հարթության մեջ ներկայացնել միջազգային հանրությանը և պահանջել, որ այդ վայրագությունները գործողները պատասխանատվության ենթարկվեն:
-Բնականաբար, և մենք սկսել ենք այդ գործընթացը: Արդեն այսօր փաստեր են ներկայացվել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակ, համապատասխան նամակ է ուղարկվել: Բնականաբար, այս գործընթացը շարունակվելու է:
-Վերջին հարցը: Շատերը պնդում են, որ այս ամենի ֆոնին անիմաստ է դառնում բանակցային գործընթացի շարունակությունը, քանի որ Ադրբեջանը հերթական անգամ և բացահայտ կերպով ցույց տվեց, որ նա ոչ մի կերպ չի պատրաստվում գնալ խաղաղ կարգավորման ճանապարհով: Արդյո՞ք բանակցային պրոցեսն այս պարագայում ֆարսի չի վերածվել:
-Եթե կողմերից մեկը փորձում էլ է ֆարսի վերածել, ամբողջ միջազգային հանրությունն այսօր կոչ է անում վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ: Եվ դա բնական է, որովհետև, երբ ասում ենք այլընտրանք չկա բանակցություններին, այդպես էլ կա:
Որևէ ռազմական գործողություններ, որևէ պատերազմ չեն կարող հարցեր լուծել: Բոլոր պատերազմներից և բոլոր ռազմական գործողություններից հետո ամբողջ պատմության ընթացքում կողմերը վերադառնում են բանակցային սեղանի շուրջ, միգուցե ավելի վատ պայմաններում, սկսում են նորից շարունակել բանակցությունները:
Կարծում եմ՝ որևէ մեկը կարիք չունի ռազմական նոր գործողությունների, նոր պատերազմների: Պետք է շարունակել բանակցային ուղին և փորձել բանակցությունների բացառապես խաղաղ ճանապարհով գտնել հիմնախնդրի կարգավորման հնարավորությունը: Կարծում եմ՝ այդ հնարավորությունն առկա է:

Foreign Minister Edward Nalbandian’s interview to “Public agenda” program of Armenian Public TV
Gevorg Altunyan: Good evening, Mr. Minister. Thank you for accepting our invitation to be the guest of the programme. Let us start perhaps from the most important issue, why do you think it all has started?
Edward Nalbandian: Good evening. I think that main explanation is that Azerbaijan failed in the negotiation process. After the failure in military field, Azerbaijan tried to succeed through negotiations and failed again.
In general, I do not like to speak about successes or diplomatic failures; however there are landmark cases, when things should be presented openly.
What is it if not a failure when the entire international community, and the Co-Chair countries representing it, speak about the well-known 3 principles of non-use of force or threat of use of force, equal rights and self-determination of peoples and territorial integrity, while Azerbaijan speaks only about one principle? The Co-Chairs were here recently, few days ago, and during the press-conference they once again reaffirmed those three principles as the basis for the negotiation process and settlement of the issue, and the next day all the headlines of the Azerbaijani media read that the Co-Chairs support the principle of territorial integrity as the basis for negotiations and settlement of the issue. Is that a success for Azerbaijan? Definitely, not.
Is it a success for Azerbaijan, when they by all means avoid making any reference to or recall the five statements made on the level of the heads of the Co-Chairs countries, which are key documents for the settlement of the issue adopted on Presidential level? Eastern Partnership Summit in Riga is a vivid example, when Azerbaijan’s president rejected to attend and the Foreign Minister left the Summit, as the Declaration referred to those five statements, made by the heads of the Co-Chair states as a basis for the settlement of the issue.
What is it if not a failure, when the Co-Chairs outline that a mechanism for investigation of incidents should be created, which could serve not only to investigation purposes, but also that of restraint? This proposal has been voiced not only by the Co-Chairs but also the United Nations, the European Union, different international institutions, although Azerbaijan pretends that there is not such a thing.
Indeed, there is also criticism against the Co-Chairs, that they do not always make addressed statements, but I would like to remind that last year they made 3 very clear statements addressed to Azerbaijan, where they called to reaffirm commitment for exclusively peaceful settlement of the issue. Azerbaijan never heeded to these calls. The Co-Chairs urged to agree – as Armenia and Artsakh did – to create a mechanism for investigation of incidents. And again, Azerbaijan did not agree. They urged to put an end to the criticism of the Co-Chairs, as they spoke about the lack of political will in that country for the settlement of the issue and so on. This list can go on.
What if not a failure, when in Kazan, in fact, they backtracked from the almost reached agreement? What if not a failure, when before Kazan in Sochi, before Sochi in Astrakhan, before Astrakhan in St. Petersburg they backtracked in the same way? Or 10 years before Kazan in Paris, the so-called “Paris Principles”, when it seemed that the sides were able to reach some agreement and Azerbaijan backtracked in Key West. So on and so forth.
The best prove is when being caught in a situation when they have nothing else to say during the negotiations, in a situation, when they had to decline meeting with the Co-Chairs, an example of which is when the Azerbaijani side rejected to meet the Co-Chairs at all in Washington.
Over the years, Azerbaijan voiced provocations, over the years everyone called to respect the 1994 Trilateral Ceasefire Agreement, which has no time limitations, and 1995 Agreement on the Consolidation of the Ceasefire Regime. In spite of it Azerbaijan pretended as if this was of no concern to it. And now it resorted to large-scale actions. I think that everyone is aware of who launched the actions. All in all, during the talks that I held with my counterparts no one had even the least doubt that it was Azerbaijan, which started those actions.
And, second, its goal is clear – they have told on numerous occasions – to resolve the issue through military means. And they failed again. Azerbaijan may have minimum and maximum goals set. I think that Azerbaijan has not reached neither minimum nor maximum goals. And now it would be forced to return to the negotiation process, sit around the negotiation table and continue talks. It is not an easy task to resume negotiations for sure, appropriate conditions are to be created and the efforts of the Co-Chairs are exerted in this direction.
Gevorg Altunyan: Mr. Minister, I do realize the essence of diplomacy, that we are not always allowed or should speak about all the things that are underway in the negotiation process. Nevertheless, as you have mentioned, the guns are silent now. The issue has shifted into the diplomatic field. And what does Armenia and the Ministry of Foreign Affairs implement in this direction? The question is important, as there are some claims in the society that there is a lack of information on those activities.
Edward Nalbandian: You are probably quite right. Diplomacy is not a field, where all the things should be publicly spoken about. But, referring to the latest developments, I believe, that only during the past week, once you look up the website of the MFA, you would find at least 10 press-releases on these events, developments. From the very first minutes of those developments, Azerbaijan’s aggressive actions, I was in direct contact with my colleagues from the Co-Chair countries and their Ambassadors, I had not one but numerous phone conversations, including with the Minister of Foreign Affairs of the OSCE chairing country, and also Ministers of Foreign Affairs of our neighbouring countries, Secretary Generals, heads of different institutions. It is obvious that all those institutions and many states reacted and unequivocally declared that there is no alternative to exclusively peaceful settlement of the issue, and criticized the resumption of military actions.
Those phone conversations, meetings continue to this day. Some other developments took place yesterday, which, as you mentioned, should not be publicized, but even yesterday at night and today in the early morning I had nearly 12 phone conversations with my colleagues and representatives of different institutions. Making speeches is not what is crucial in diplomacy, hanging bells is – in order to reach results, as if meetings of the Foreign Minister, Ambassadors accredited to other states, or other MFA high-ranking officials are publicized, it may become a target for the adversary, or those who would use that for opposite goals.
Gevorg Altunyan: Mr. Minister, after the resumption of military actions, during the first two days, apparent inertia could be observed in international reaction, and there was the impression as if the world is waiting to see how the developments would unfold in the battlefield, and only then, roughly speaking, interfere in the process. Is this impression correct, and what is your comment on that?
Edward Nalbandian: A situation was created when it was repeatedly said that Azerbaijan is to wage war, Azerbaijan is to use force, Azerbaijan threatens, Azerbaijan triggers provocations and they happened, but not that kind of large-scale actions…
Gevorg Altunyan: In other words, they got used to it and did not expect…
Edward Nalbandian: Not got used to it, but lots of people thought, that there would be new provocations, and so on and so forth, but not everyone would expect it to be to that extent, to that scale.
Indeed, analyses was needed as soon as the first information was received, as there was an information received from one side, and the other side was also to be heard, one should have alternative information. And statements and conclusions are made only by comparing it all. But I think, that the statements followed quite soon.
I am not speaking about our statement, as the Ministry of Foreign Affairs made its statement on the developments hours later. Statements by the Co-Chair countries were also made, those by the international institutions were voiced.
I do not think, we could label it as a sign of inertia. There is a deep concern, and those institutions and the Co-Chairs attentively follow the events, exert efforts for the situation not only not to further destabilize but the opposite, so that respective conditions are created to continue the negotiations.
Gevorg Altunyan: The Foreign Minister of Azerbaijan stated that he learned about the resumption of military actions from the third party. How likely is all that?
Edward Nalbandian: You know, it is not the first time, when a high-ranking Azerbaijani official stated that they were not aware. The left hand does not know what the right hand is doing. Or pretend they were not aware. It is not the first time when the supreme leadership creates an impression, that they were on a plane, I do not know where else, and someone decided, carried out some actions, organized provocations...
It is not the first time. We, in Armenia, are well acquainted with that. But what you point out, I am not sure whether it is this way or the other, but in reality, only after my calls those interlocutors started contacting him. At first he was not picking up the phone. It was rather difficult to contact him. Then he pretended that he is not quite aware. Hence, one could leave conclusion to the interlocutors to say to what extent do they believe in the expressions of such kind and style, when in those rather critical conditions the Azerbaijanis pretend as if nothing happened.
Gevorg Altunyan: I see. One thing was remarkable in the developments of recent days, regarding the states considered as our partner-states. Obviously, you are aware, that some statements were made from those countries, which, to say the least, were not pro-Armenian or even neutral. Apparently, some pro-Azerbaijani essence could be noticed in them. How would you comment on that?
Edward Nalbandian: If you mean the member-states of the Eurasian Economic Union (EAEU), one should not exaggerate in that regard, as even when you take into consideration the countries of the European Union, not always the EU member-states agree with each other. They make statements or voice positions which do not necessarily please all the member-states always.
As to the EAEU, it is a newly established structure. I drew parallel with the European Union, but one may make comparison with other structures. This is an economic union, and each state has their intentions here, directions, interests, preferences, etc.,and may voice respective opinions. We don’t have such format within the CSTO, where foreign policy positions could be coordinated, as is the case in the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
But even in the CSTO such things happen. Indeed, this is the reason why we always raised this issue from Summit to Summit, from Ministerial meeting to Ministerial meeting, and not only us, but also the Secretariat, and other countries as well. Indeed, much coordinated and effective work should be done in this direction and cooperation and partnership should be established between the states. A Ministerial Meeting of the CSTO is scheduled here soon. I think, this issue would be raised again.
Gevorg Altunyan: Statements were made by high-ranking authorities of our strategic ally Russia, which overtly expose equalization of substance and depth of the relations with Armenia and Azerbaijan. Such an impression was created at least from the level of statements. Obviously this fact should have caused rather huge dissatisfaction in the society. Is this a normal situation?
Edward Nalbandian: It is not in Azerbaijan, where the Russian military base is located, not Azerbaijan that is a CSTO member, not Azerbaijan which, unlike Armenia, has dozens of agreements with Russia on defense and military-industrial sector. Not Azerbaijan signed the well-known “5th Protocol” with Russia, about which I elaborated thoroughly in on of my previous interviews. This list can go on. I do know that it has become a topic of rather sharp criticism in our public opinion, that Azerbaijan purchases respective weaponry from Russia. There is such an approach, an opinion as if it is a matter of business. I do not know, whether to accept that argument or not, but in reality, the Armenian-Russian relations are not business relations, they are strategic not just in words The also have legal foundation. This is clear to all, including Azerbaijan. It is not a secret.
Gevorg Altunyan: Against this backdrop, certain circles of society make demands regarding our membership in the EAEU. This is the logic behind it. Two of our partners - Belarus and Kazakhstan - display unequivocal attitude on recent developments. Russia sells weapons to our adversary. Why then should we stay in this structure? What should we answer these people?
Edward Nalbandian: As I already mentioned, the EAEU is an economic union. This is a structure, where member-states are able to make consensus-based decisions, express their positions. No decision can be made in this institution without the consent of all the states. Armenia enjoys full right to express its opinion, and no decision may be adopted without also our consent. Those states are also CSTO members (thi is completely another story, as I already said) should display more coordinated approach on foreign policy issues.
In particular, if we speak about Nagorno-Karabakh, then the summits and the ministerial councils of the CSTO have issued statements on numerous occasions, made decisions, in which the approaches, position of the CSTO member-states on the settlement of the issue is clearly emphasized. We are talking about the support to the efforts of the Co-Chair countries, exclusively peaceful settlement of the issue based on the well-known three principles, as well as the support to the five statements of the heads of Co-Chair countries.
All these is very clear. If one of those member-states makes a misstep or expresses different positions, then within those frameworks we remind them, that we have common consensus-based approaches adopted on the level of Presidents, and even instructions based on those adopted decisions have been provided to the Ambassadors of those member-states to undertake relative steps while taking into consideration the abovementioned approaches.
Gevorg Altunyan: Basically, with regard to the military situation we should concentrate our attention not on the Eurasian Economic Union, but the CSTO.
Edward Nalbandian: If we talk about military and political issues, then yes: the CSTO is a military and political alliance, and indeed, we can discuss issues within that very framework. We don’t hesitate to express our position if there is that need. If you follow the press releases that we have issued, you know that our Deputy Foreign Minister received the corresponding instruction and had a meeting with the Ambassador of Belarus, when a statement of the Belarusian side on the recent events was made, as well as a phone-conversation between the Foreign Ministers of Armenia and Belarus was held. Of course, we did not inform the details, however, naturally, we speak about all these issues very honestly, openly and clearly. You know, that also another statement of the Belarusian side was made, where some corrections were included.
Gevorg Altunyan: With regard to the developments of the recent days, while analyzing the statements of high-ranking officials of different countries an expert opinion was raised that a new document has appeared on the negotiation table, and that the document is not so beneficial for Armenia. Is it so?
Edward Nalbandian: It sounds a little bit strange to say, that it is not so beneficial for Armenia, yet Azerbaijan had to unleash military actions. It is a dilettantism.
The question is that what is on the table, I will try to open a parenthesis, as I have not told before, that I will say it now. A working document is the document which has been a subject of discussion between the sides. Many such documents have existed. When the negotiations on those documents failed, those documents have been submitted to the OSCE Headquarters in Vienna for deposit.
Gevorg Altunyan: Hence, is the issue closed? Has the package been submitted?
Edward Nalbandian: Maybe it has not been closed completely, however we were not able to complete discussions on that working document, hence it has been submitted for deposit in Vienna. Delivered for deposit, in sealed envelop.
You know which document has not yet been deposited in Vienna? The Kazan one. Therefore, accordingly, there is no need for other comments. On numerous occasions my various colleagues have presented explanations on this regard. Indeed, there are different ideas, however there is no reason to reinvent a wheel. The principles and the key elements are known. The main essence of this negotiation process is that Nagorno-Karabakh cannot be within Azerbaijan.
Gevorg Altunyan: Basically, it runs in all the documents like a red thread.
Edward Nalbandian: Yes, and not only in one, but in all the documents.
Gevorg Altunyan: And cannot we make any step back from this point under any condition?
Edward Nalbandian: Do you think that we can?
Gevorg Altunyan: I want you to say it clearly to our society...
Edward Nalbandian: If the society, people cannot do that, then nobody will be able to do.
Gevorg Altunyan: The military actions were accompanied by display of savagery by the Azerbaijan side, and the Armenian side possesses proofs of those acts. Is our country going to present those to the international community on the legal platform and require that the perpetrators of those atrocities are held accountable?
Edward Nalbandian: For sure we have already started that process. Already today facts have been presented to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR), a corresponding letter was sent. Naturally, the process will continue.
Gevorg Altunyan: Last question. Many claim that amid all these the continuation of negotiations becomes meaningless, as Azerbaijan once again and openly demonstrated that by any means it is not planning to move towards a peaceful settlement. Is not the negotiation process under these circumstances becoming a farce?
Edward Nalbandian: While one of the sides is trying to make it look like a farce, the entire international community urges today to return to the negotiation table. And it is natural, as when we say that the negotiations have no alternative, we mean it..
No military actions, no wars can ever solve problems. Throughout history after all wars and all military actions the sides return to the negotiation table and start to continue again the negotiations, may be under even worse conditions,
I think, no one needs new military actions, no wars. The negotiation path should be continued and the possibility of the settlement of the issue exclusively through peaceful means should be sought. I think that possibility exists.