Պերմյակով. «Մահճակալում երեխա էր կանգնած՝ նա ոչ գոռում էր, ոչ լալիս եւ ես հասկացա, որ պիտի կրակեմ»
Ավետիսյանների 7 հոգանոց ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի պայմանգրային զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատաքննությունը շարունակվեց նրա՝ նախաքննությանը տված ցուցմունքների հրապարակմամբ: Ամբաստանյալը հրաժարվեց դատարանում հարցաքննվելուց եւ կողմերի հարցերին պատասխանելուց:
Պաշտպանական կողմը փորձեց ճշտել, թե ինչով է պայմանավորված Վալերի Պերմյակովի հարցաքննությունից հրաժարվելը. արդյոք գիտակցում է, որ դատարանում ցուցմունք տալուց հրաժարվելու դեպքում՝ հրապարակվելու են նախաքննությանը տված ցուցմունքները, որոնք էլ հետագայում կդրվեն մեղադրանքի հիմքում: Պաշտպանական կողմը նաեւ զգուշացրեց, որ դատարանում ցուցմունք տալուց հրաժարվելով՝ Պերմյակովը չի կարողանալու նախկինում տված ցուցմունքներում ուղղումներ կատարել:
Վալերի Պերմյակովը պատասխանեց, որ առողջական խնդիրներ չունի, ամեն ինչ նորմալ է, որեւէ սպառնալիք չի ստացել, կաշկանդված չէ որեւէ բանով, չկա նաեւ վտանգի զգացողություն, պարզապես օգտվելով դատավարական իր իրավունքից՝ հրաժարվում է դատարանում ցուցմունք տալուց, նաեւ պարզ գիտակցում է, որ հրաժարվելու դեպքում հրապարակվելու են իր նախաքննական ցուցմունքները:
Վալերի Պերմյակովն առաջադրված մեղադրանքում իրեն լիովին մեղավոր էր ճանաչել եւ ընդունել մեղքը: Նա նշեց, որ ցանկություն չունի նախկինում ասածներին որեւէ բան ավելացնելու:
Դատարանում նախ հրապարակվեցին Պերմյակովի՝ որպես կասկածյալ, 2015թ-ի հունվարի 13-ին ռուսական կողմին տված նախաքննական ցուցմունքները: Հարցաքննությանը մասնակցել էր նաեւ Փաստաբանների պալատի փաստաբան Թամար Յայլոյանը, ով հաջորդ օրն ասուլիս էր կազմակերպել եւ հայտարարել, որ ինքն ամբողջությամբ ներկա չի գտնվել քննչական գործողություններին, հուզվել է եւ կիսատ թողնելով հարցաքննությունը՝ հեռացել: Պաշտպանական կողմը միջնորդեց դատարանին չհրապարակել եւ ապացույցների շարքից հանել Վալերի Պերմյակովի, որպես կասկածյալ տված ցուցմունքները, քանի որ հարցաքննությունն իրականացվել է քրեական օրենսգրքի էական խախտումներով, այն է՝ քննիչը ներգրավել է հայ փաստաբանին այն դեպքում, երբ հարցաքննությունն իրականացրել է ոչ թե հայկական, այլ ռուսական կողմը:
Դատարանը միջնորդությունը չբավարարեց՝ հայտարարելով, որ այն կքննի Պերմյակովի նախաքննական բոլոր ցուցմունքները հրապարակելուց եւ հետազոտելուց հետո:
Որպես կասկածյալ տված իր առաջին ցուցմունքում Պերմյակովը պատմել է, որ պահակակետը լքել եւ քաղաք է գնացել՝ զբոսնելու նպատակով: Որոշել է մի քիչ ման գալ քաղաքում եւ մի քանի ժամից վերադառնալ: Ցանկացել է ջուր խմել, այդ նպատակով բաց դարպաս է փնտրել: Արցախ թաղամասի, Մյասնիկյան 188 հասցեի դարպասի փոքր դուռը կիսաբաց է եղել, մտել է բակ, հետո դռան ապակին հանելու միջոցով մուտք է գործել տուն: Ցանկացել է ջուր խմել եւ դուրս գալ, սակայն այդ պահին առաջին սենյակում պառկած կինն արթնացել ու աղմուկ է բարձրացրել, սպառնացել, թե կզանգի ոստիկանություն, ձեռքին հեռախոս է եղել, դե ինքն էլ վախեցել ու կրակել է: Ինքնաձիգից կրակելով՝ սպանել է տան վեց անդամներին, իսկ փոքրիկին՝ սվինահարել:
Հունվարի 13-ի հարցաքննության ժամանակ Պերմյակովը նշել է, որ տանից վերցրել է 3 բջջային հեռախոս, կանացի պայուսակից 5000 դրամ, նաեւ հագուստն է փոխել: Հարցին, թե ինչպես ու ինչ նպատակով է հայտնվել հայ-թուրքական սահմանի հարեւանությամբ, Պերմյակովը տվել է այսպիսի պատասխան. «Չգիտեմ, ուղղակի քայլեցի, քայլեցի… ձերբակալվել եմ սահմանին, քայլում էի իմ համար, մեկ էլ լսեմ ասում են՝ կանգնի, ով է գալիս: Ասեցի ձերոնցից եմ, հետո ինձ ձերբակալեցին»:
Պահակակետում թողնելով զրահաբաճկոնն ու սաղավարտը՝ սվին-դանակով կտրել է լարերը մի քանի տեղից ու բացված անցքի միջոցով հեռացել: Քանի որ քաղաքը վատ է իմացել, շուրջ երկու ժամ թափառել է՝ այդ ընթացքում փնտրելով որեւէ բաց դարպաս: Պերմյակովը պնդում է՝ իրեն Ավետիսյանների տուն չեն ուղղորդել, ինքը երբեւէ չի եղել այդ տանը եւ չի ճանաչել ընտանիքի անդամներին:
Նախաքննությանը տված ցուցմունքում ամբաստանյալը պատմել է, որ ժամը 03:00-ի հատվածում անցել է մի փոքրիկ խանութի մոտով, որի ցուցափեղկում տեսել է բջջային հեռախոսներ: Խանութի դիմաց կայանած մեքենայում մի տղամարդ է եղել՝ մոտ 40 տարեկան: Վերջինս դուրս գալով մեքենայից եւ պատասխանելով Պերմյակովի հարցին՝ ասել է, թե խանութը փակ է: «Ես զարմացա, որ տղամարդը ոչ մի կերպ չարձագանքեց՝ ուսիս զենք տեսնելով: Նա նորից շրջվեց ու նստեց մեքենան»,-նկատել է ամբաստանյալը:
Տղամարդուն զենքով սպառնալու, հագուստ ու գումար շորթելու մտքից հրաժարվել է՝ վախենալով շատ արագ բռնվելուց եւ բարձրացվող աղմուկից: Քանի որ քաղաքն ու տեղանքը չի իմացել, քայլել է սեփական սեկտորի տների դռները հրելով եւ դրանց բաց կամ փակ լինելը ստուգելով. բաց եղել է Ավետիսյանների տան դարպասը:
Այնուհետեւ, ամբաստանյալը նկարագրում է, թե ինչպես է մուտք գործել տուն եւ սպանել տան անդամներին: Պերմյակովի պնդմամ՝ ինքը նախ թակել է դուռը. իր ասելով բավական ուժեղ: Երբ արձագանք չի եղել, նկատել է, որ դուռը հին է եւ վերեւի մասում ապակի կա: Սվին-դանակի օգնությամբ հեռացնելով մեխերը՝ հանել է ապակին, ձեռքը մտցնելով ներս՝ գտել է բանալին եւ բացել դուռը:
Պերմյակովը նշել է, որ նման ձեւով տներ մուտք գործելու փորձ ունեցել է Չիտայում: Նախքան Ավետիսյանների տուն մտնելը ամբաստանյալը լիցքավորել է ինքնաձիգը եւ բերել ավտոմատ ռեժիմի: Գործողությունները տարածքում կազմակերպելիս՝ օգտագործել է լապտեր: Երբ մտել է տուն, գլխարկի եզրերը ծալել է դեպի վեր ու լապտերն հարմարեցրել գլխին՝ ձեռքերն ազատ պահելու համար:
Պերմյակովի ասելով՝ ինքը համոզված է եղել, որ տանը մարդ չկա, քանի որ իր թակոցներին ոչ ոք չէր պատասխանել: Բաղնիքի ծորակից ջուր խմելով՝ ուղեւորվել է առաջին սենյակ, որտեղ տեսել է անկողնում պառկած մի կնոջ:
«Ինձ տեսնելով՝ նա հիստերիկ գոռաց ու ձեռքը տարավ հեռախոսին: Ես վախեցա, որ նա կզանգի ոստիկանություն ու կրակեցի: Հետո լսեցի ձայներ երկրորդ սենյակից, մտա այնտեղ ու տեսա երկու հոգու՝ տղամարդու եւ կնոջ, նրանք կիսանստած էին անկողնու մեջ՝ ես կրակեցի: Այդ պահին երկրորդ ու երրորդ սենյակների միջեւ եղած դուռը բացվեց ու ես տեսա մի տղամարդու, նա հետ դարձավ՝ ես կրակեցի, մտա այդ սենյակ, անկողնում մի կնոջ տեսա, որ ուզում էր հեռախոսով ինչ որ տեղ զանգել՝ սպանեցի նաեւ նրան: Պատուհանի մոտ գտնվող մահճակալում երեխա էր կանգնած՝ նա ոչ գոռում էր, ոչ լալիս եւ ես հասկացա, որ պիտի կրակեմ: Հետո մեծ մահճակալի կողմից երեխայի ձայն լսեցի, վախեցա, որ աղմուկից մարդիկ կգան, ուզեցի կրակել՝ ինքնաձիգը չկրակեց: Ես սվին-դանակը հագցրեցի ինքնաձիգին ու երեք անգամ հարվածեցի երեխային»:
Պերմյակովը նշել է, որ խմած կամ թմրանյութ օգտագործած չի եղել արարքը կատարելիս, թեպետ Չիտայում առիթ ունեցել է մարիխուանա օգտագործելու, իսկ խմել սկսել է 12 տարեկանից եւ հաճախակի է օգտագործել ոգելից խմիչքներ՝ ակումբներ հաճախելիս: Երբեւէ քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել, դրա փոխարեն 3 անգամ վարչական պատասխանատվության է ենթարկվել մանր խուլիգանական արարքների համար: Չիտայի ուսումնական զորամասում կարգապահությամբ եւս աչքի չի ընկել՝ 8 անգամ լքել է զորամասը՝ տուն գնալու նպատակով: Չիտայի զորամասում գտնվելու ընթացքում 21 օր եղել է բուժման մեջ: Թե ինչի դեմ է բուժվել, Պերմակովը դժվարացել է պատասխանել, միայն նշել է, որ զորամասի հոգեբանն է ուղարկել՝ հոգեբույժի մոտ բուժվելու: Ինչ վերաբերում է զենքի հետ վարվելու հմտություններին, Պերմյակովն ասել է, որ Չիտայում, տափաստաններում դատարկ տուփերի վրա Կալաշնիկով հրացանից կրակելու վարժություններ է արել տղաների հետ:
Ավետիսյանների տնից հեռանալուց առաջ ամբաստանյալը զգեստափոխվել է, վերցրել է երեք բջջային հեռախոս, պահարանի վրա դրված պայուսակից 5000 դրամ եւ եւս 1000 դրամ հայտնաբերել է վերցրած բաճկոնի գրպանում: Հարցին, թե ունեցել է արդյոք ատելություն հայ ազգի նկատմամբ՝ Պերմյակովը տվել է ժխտողական պատասխան: Պնդել է, որ չի ունեցել նաեւ ադրբեջանցի ընկերներ, ընդհակառակը, հենց այդ ազգի ներկայացուցիչներին է վատ վերաբերվում,քանի որ 2014թ-ի նոյեմբերին սպանել են ընկերոջը: Երբ հայ քննիչը նրան մեղադրել է հայատացության մեջ, Պերմյակովը պատասխանել է. «Ես թքած ունեմ ձեր կարծիքի վրա եւ ցանկություն չունեմ այլեւս պատասխանելու ձեր հարցերին»:

В.Пермяков: “В кроватке стоял ребенок, он не кричал, не плакал, и я понял, что должен выстрелить”
В ходе судебного процесса над убившим семью из семи человек контрактным военнослужащим дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военной базы Валерием Пермяковым были обнародованы его первоначальные показания. Подсудимый отказался давать показания в суде и отвечать на вопросы сторон.
Защита попыталась уточнить, чем обусловлен отказ Пермякова и осознает ли он, что в этом случае будут обнародованы показания, данные им в ходе предварительного следствия, которые и будут положены в основу обвинения.
Защита также предупредила, что в случае отказа от дачи показаний в суде Пермяков не сможет внести поправки в свои первоначальные показания.
Подсудимый ответил, что у него нет проблем со здоровьем, у него все нормально, никаких угроз не получал, не чувствует также опасность, просто, пользуясь своим процессуальным правом, отказывается от дачи показаний в суде, четко осознавая, что в этом случае будут обнародованы его предварительные показания.
Валерий Пермяков полностью признал свою вину и отметил, что не хочет добавить что-либо к сказанному ранее.
В суде сперва были обнародованы первоначальные показания Пермякова в качестве подозреваемого, которые он дал российской стороне 13 января 2015 г. В допросе участвовала также адвокат Адвокатской палаты Тамара Яйлоян, которая на следующий день созвала пресс-конференцию и заявила, что присутствовала не при всех следственных действиях, что разволновалась и ушла с половины допроса.
Защита ходатайствовала о том, чтобы из всего ряда доказательств были исключены те показания, которые Пермяков дал в качестве подозреваемого, поскольку допрос был проведен с существенными нарушениями Уголовного кодекса, а именно: следователь привлек армянского адвоката, хотя допрос проводила не армянская, а российская сторона.
Суд не удовлетворил ходатайство, отметив, что изучит все первоначальные показания подсудимого после их обнародования.
В своих первоначальных показаниях, которые Валерий Пермяков дал в качестве подозреваемого, он рассказал, что покинул сторожевой пункт и отправился в город погулять. Он решил немного побродить по городу и через несколько часов вернуться. Вскоре ему захотелось попить воды. С этой целью он начал искать открытые ворота. В доме номер 188 по улице Мясникяна в квартале Арцах маленькая дверь в воротах была полуоткрыта. Он зашел во двор, снял с двери стекло и проник в дом. Пермяков хотел выпить воды и уйти, но в этот момент в первой комнате проснулась женщина, которая подняла шум и пригрозила, что позвонит в полицию. В руке у нее был телефон. Подсудимый испугался и начал стрелять. Шестерых членов семьи убил выстрелами из автомата, а малыша заколол штыком.
Во время допроса 13 января Пермяков сообщил, что забрал из дома 3 мобильных телефона, 5000 драмов из женской сумки, одежду и убежал. На вопрос, каким образом и с какой целью он оказался рядом с армяно-турецкой границей, Пермяков дал следующий ответ: “Не знаю, просто шагал, шагал… меня задержали на границе. Я шагал себе, вдруг слышу: “Стой! Кто идет?” Сказал: я из ваших. После этого меня задержали”.
Оставив на сторожевом пункте бронежилет и каску, подсудимый с помощью штык-ножа перерезал в нескольких местах проволоку и ушел через образовавшиеся отверстие. Поскольку город он знал плохо, то бродил часа два, все время ища открытые ворота. Пермяков утверждает, что никто не направлял его в дом Аветисянов, он никогда не был в этом доме и не знал членов семьи.
В своих предварительных показаниях подсудимый рассказал, что около 03:00 проходил мимо небольшого магазина, в витрине которого увидел мобильные телефоны. Напротив магазина стояла машина, в котором находился мужчина лет сорока. Он вышел из автомобиля и в ответ на вопрос Пермякова сказал, что магазин закрыт. “Я удивился тому, что мужчина при виде у меня оружия никак не отреагировал. Потом он повернулся и сел в машину”,- отметил подсудимый.
Он отказался от мысли пригрозить мужчине оружием и отобрать у него одежду и деньги, опасаясь что может подняться шум и его очень быстро поймают. Поскольку он не знал город, то зашагал вдоль домов в частном секторе, попутно толкая все двери, чтобы выяснить, открыты они или нет. Открытыми оказались ворота дома Аветисянов.
Затем подсудимый описал, как он проник в дом и убил членов семьи. По утверждению Пермякова, сперва он довольно громко постучал в дверь, но никто не откликнулся. После этого он обратил внимание на то, что дверь старая и в верхней части имеется стекло. С помощью штык-ножа он удалил гвозди, снял стекло, засунул руку вовнутрь и, нащупав ключ, открыл дверь.
По словам Пермякова, в Чите у него был опыт проникновения в дома подобным образом. Перед тем, как зайти в дом Аветисянов, он зарядил автомат. Для организации действий на территории дома использовал фонарь. Войдя в дом, подсудимый заложил наверх края головного убора и приспособил фонарь, чтобы освободить руки.
Подсудимый был уверен, что в доме никого нет, так как на его стук никто не отозвался. Выпив в ванной воды из-под крана, он направился в первую комнату, где увидел лежавшую на кровати женщину.
“Увидев меня, она истерично закричала и протянула руку к телефону. Я испугался, что она позвонит в полицию, и выстрелил. Потом услышал голоса во второй комнате. Зашел туда и увидел двух человек – мужчину и женщину. Они полусидели в постели. Я выстрелил. В этот момент открылась дверь между второй и третьей комнатами, и я увидел мужчину, он повернулся, и я выстрелил. Вошел в эту комнату, увидел женщину в постели, которая хотела позвонить куда-то по телефону. Я убил ее. В кроватке возле окна стоял ребенок. Он не кричал, не плакал, и я понял, что должен выстрелить. Потом со стороны большой кровати послышался плач ребенка. Я испугался, что на шум придут люди. Захотел выстрелить, но автомат заклинило. Я насадил штык-нож на автомат и три раза ударил ребенка”.
Пермяков отметил, что при совершении этих действий не находился под воздействием алкоголя или наркотиков, хотя в Чите имел повод использовать марихуану, а пить начал с 12 лет и при посещении клубов часто употреблял алкогольные напитки. К уголовной ответственности никогда не привлекался, но трижды подвергался административной ответственности за мелкое хулиганство. В учебной воинской части в Чите дисциплинированностью не отличался: восемь раз покидал часть, чтобы побывать дома. В период прохождения службы в Чите 21 день находился на лечении. Пермяков затруднился сказать, от чего он лечился, отметив лишь, что психолог воинской части направил его к психиатру.
Что касается навыков обращения с оружием, то, по словам подсудимого, в Чите на пустыре тренировался вместе ребятами стрелять из автомата Калашникова по пустым банкам.
Перед тем, как покинуть дом Аветисянов, подсудимый поменял одежду, забрал три мобильных телефона, 5000 драмов из сумки, которая лежала на шкафу, и еще 1000 драмов нашел в кармане взятого им пиджака. На вопрос, испытывает ли он ненависть к армянскому народу, Пермяков дал отрицательный ответ. Утверждал, что не имел также друзей-азербайджанцев, наоборот, к представителям данной нации относится плохо, так как в ноябре 2014 года они убили его друга. Когда армянский следователь обвинил его в арменофобии, Пермяков ответил: “Мне плевать на ваше мнение, я не хочу больше отвечать на ваши вопросы”.
Обнародование предварительных показаний Валерия Пермякова продолжится на следующем судебном заседании.