Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցչին
Ապրիլի 18-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ գործող գերմանական նախագահության' Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Գյունտեր Բեխլերին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ-ում գերմանական նախագահության հատուկ ներկայացուցչին մանրամասն ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, մինչ օրս վերջինիս կողմից շարունակվող հրադադարի ռեժիմի խախտումները:
Դեսպան Բեխլերը նշեց, որ ԵԱՀԿ գերմանական նախագահությունը խիստ մտահոգված է Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև շփման գծում իրավիճակի սրմամբ, և ցավակցություն հայտնեց ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհերի կապակցությամբ։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում բանակցային գործընթացի շարունակման հեռանկարների շուրջ։ Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը։
Զրուցակիցները շեշտեցին հատկապես ստեղծված պայմաններում հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված՝ եռանախագահ երկրների ջանքերին անվերապահ աջակցության կարևորությունը։
Նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց. «Ադրբեջանական կողմից չեն դադարում բանակցային գործընթացի շուրջ շահարկումները։ Մինչդեռ համանախագահ երկրների առաջարկները հայտնի են և հստակ ձևակերպված, այդ թվում՝ եռանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտնի հայտարարություններում, որոնց անկյունաքարն է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը։ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակել բանակցությունները դրանց հիման վրա»։

Министр иностранных дел Армении принял специального представителя действующего председателя ОБСЕ
18-го апреля министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял специального представителя действующего немецкого председательства ОБСЕ по Южному Кавказу посла Гюнтера Бехлера.
Эдвард Налбандян детально представил специальному представителю действующего немецкого председательства сложившуюся в результате инициированных Азербайджаном широкомасштабных военных действий ситуацию, продолжающиеся по сей день нарушения режима прекращения огня со стороны последнего.
Посол Бехлер отметил, что немецкое председательство ОБСЕ глубоко озабочено обострением ситуации вдоль линии соприкосновения между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, и выразил соболезнование в связи с жертвами в результате военных действий.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг перспектив продолжения переговорного процесса в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Эдвард Налбандян представил позицию Армении по урегулированию карабахской проблемы.
Собеседники подчеркнули важность, особенно в сложившейся ситуации, безоговорочного содействия усилиям стран-сопредседателей направленным на исключительно мирное урегулирование проблемы.
Министр Налбандян подчеркнул: «Азербайджанская сторона не прекращает спекуляции вокруг переговорного процесса. В то время, как предложения стран-сопредседателей известны и четко сформулированы, в том числе, в известных пяти заявлениях глав стран-сопредседателей, краеугольным камнем которых является осуществление права народа Арцаха (Нагорного Карабаха) на самоопределение. Армения многократно заявляла, что готова продолжить переговоры на их основе».