Բողոքի երթ՝ ի պաշտպանություն Լևոն Հայրապետյանի
Ապրիլի 14-ին Մոսկվայի Զամոսկվորեցկու դատարանը արցախցի գործարար Լևոն Հայրապետյանին դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման:
Դատական նիստից ժամեր անց հրապարակվեց մի տեսանյութ, որում երևում է, որ դատարանի դահլիճում գտնվող Հայրապետյանը առողջական վատ վիճակում է: Գործարարը առողջական լուրջ խնդիրներ ունի, նա երկորդ կարգի հաշմանդամ է, տարել է չորս ինֆարկտ և երկու ինսուլտ, տառապում է քաղցկեղով, ունի ուրոլոգիական խնդիրներ:
Նման առողջական վիճակում դատավճռի կայացումը վրդովեցրել էր շատերին, ովքեր սոցիալական ցանցերում ակցիաներ սկսեցին՝ ՌԴ իշխանություններից պահանջելով ազատ արձակել գործարարին՝ հաշվի առնելով նրա կյանքին սպառնացող վտանգները:
Հայրապետյանի փաստաբանը թեև բողոքարկել է նրա կալանավորման որոշումը, բայց նոր դատական լսումները գործարարը պետք է մնա բանտախցում, որտեղ, հրապարակումների համաձայն, կալանավորվածները քնում են հերթով՝ տեղերի սահամանափակության պատճառով:
Այսօր «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը բողոքի երթ էր կազմակերպել: Նրանք «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանին», «Փոխել խափանման միջոցը», «Արդար դատավարություն» կոչերով Հանրապետության հրապարակից շարժվեցին ԱԳՆ, այնուհետև՝ Ռուսաստանի դեսպանատուն: Նախաձեռնող խմբի անդամները ԱԳՆ-ից պահանջում են ճնշում գործադրել ՌԴ արդարադատության մարմինների վրա՝ կալանքի պայմանները վերանայելու և օբյեկտիվ վերաքննությամբ Հայրապետյանին ազատ արձակելու կամ առողջության խնդիրներից ելնելով` սահմանված պատժի չափը փոփոխության ենթարկելու համար:
Երթի մասնակիցներին չթողեցին մոտենալ դեսպանատան շենքին: Միայն նախաձեռնության անդամներին թույլատրեցին գնալ և հանձնել նամակը։ Ավելի ուշ վերջիններս հայտնեցին, որ չգիտեն, թե ում փոխանցեցին նամակը, քանի որ այն ընդունողը չի ներկայացել: Տարածքը վերահսվում էր մեծաքանակ ոստիկանների կողմից, ովքեր նաև տեղակայվել էին հարակից` Կիրովի անվան մանկական այգում:
| աջ կողմում՝ Լևոն Հայրապետյանի դուստրը |
Բողոքի երթին մասնակցում էր Լևոն Հայրապետյանի դուստրը` Զարուհին, ով վերջին անգամ հոր հետ զրուցել է կալանավորումից առաջ և տեղյակ է, որ հոր առողջական վիճակը շատ ծանր է։ «Որոշ հույսեր ունեմ այսօր կայացած երթից: Հայրիկիս համար սա մեծ օգնություն է: Մենք ժողովրդի կողմից սպասում էինք այս տեսակ ոգևորության, քանի որ հայրս երբեք չի խնայել իր սերը, միջոցները, առողջությունը իր հայրենիքի համար: Ես տենսում եմ, որ իր ժողովուրդն էլ հիմա ցանկանում է նրա կողքին լինել նրա համար այս ծանր ժամանակներում»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Զարուհին:
Երթին մասնակցում էր նաև ընտանիքի բարեկամ Սմբատ Ռոստոմյանը, ով համոզված է` Հայաստանի իշխանավորները գիտակցում են Լևոն Հայրապետյանի դերը Արցախի կայացման գործում. «Այսօրվա դաժան դատավճիռը առաջին հերթին վնասում է նրա առողջությանը, և մենք հույս ունենք՝ կստանանք դրական արձագանք: Չեմ բացառում, որ այս քառօրյա պատերազմն էլ պատճառ հանդիսացավ, քանի որ թշնամին հասկանում է, թե ինչպիսի գործունեություն է վարել Հայրապետյանը Արցախում` թե՛ բնակչության, և թե՛ զինվորների համար, որոնց նա հենց այս պահին էլ աջակցում է»:
Երթին «Ազատություն Լևոն Հայրապետյանի» գրությամբ պաստառով մասնակցում էր նաև Երևանի ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանը, ով հավաստում է, որ նման առողջական խնդիրներով մարդուն ձերբակալելը, բանտախցում պահելը մարդու իրավունքները պաշտպանոող կոնվենցիաներին դեմ է. «Սա ասում է այն մասին, որ ՌԴ-ն մի տոտալիտար պետություն է, որտեղ ի՞նչ մարդու իրավունքների մասին է խոսքը: Հարակության մեջ սա հաստատեց այն կարծիքը, որ Լևոն Հայրապետյանը քաղաքական բանտարկյալ է: Նրան Ռուսաստանի բանտում պահելը Արցախի դեմ ուղղված ոտնձգություն է»:
Հիշեցնենք, որ Հայրապետյանը ձերբակալվել էր 2014-ի հուլիսի 15-ին, սակայն հուլիսի 17-ին դատարանը բավարարել է Հայրապետյանի՝ որպես խափանման միջոց տնային կալանքի տակ պահելու միջնորդությունը: Տնային կալանքի վերջնաժամկետ էր նախատեսված 2015 թվականի սեպտեմբերի 16-ը:
Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ցմահ դատապարտյալ, Բաշկիրիայից նախկին սենատոր Իգոր Իզմեստևի մորից 700 հզ. դոլար յուրացնելու համար, որով, մեղադրանքի համաձայն, նա պետք է աջակցեր նախկին սենատորին՝ կիրառված դատավճիռը մեղմացնելով:

В Ереване прошло шествие в защиту Левона Айрапетяна
14 апреля Замоскворецкий суд Москвы приговорил арцахского предпринимателя Левона Айрапетяна к 4 годам лишения свободы.
Через несколько часов после судебного заседания в Сети появился видеоматериал о том, в каком плохом состоянии находился в зале суда Айрапетян. У предпринимателя серьезные проблемы со здоровьем: он инвалид второй группы, перенес четыре инфаркта и два инсульта, страдает онкологическим заболеванием, имеет урологические проблемы.
Вынесение судебного приговора человеку, находящемуся в подобном состоянии, возмутило многих. В социальных сетях люди организовали акции, требуя от властей РФ освободить Левона Айрапетяна, жизни которого угрожает опасность.
Адвокат Айрапетяна хотя и обжаловал решение о заключении его под стражу, однако до новых судебных слушаний предприниматель должен оставаться в тюремной камере, где, согласно публикациям, из-за нехватки спальных мест заключенные спят по очереди.
Сегодня гражданская инициатива “Свободу Левону Айрапетяну!” организовала шествие протеста. Участники акции, скандируя лозунги “Свободу Левону Айрапетяну!”, “Изменить меру пресечения!”, “Справедливый судебный процесс!”, направились от площади Республики к зданию МИД, а оттуда к посольству РФ. Члены инициативной группы потребовали от внешнеполитического ведомства Армении оказать давление на органы правосудия РФ с целью пересмотра условий ареста и объективного пересмотра дела Айрапетяна, что позволит освободить предпринимателя или, исходя из состояния его здоровья, изменить назначенный срок наказания.
Участникам шествия не позволили подойти к зданию посольства. Однако члены инициативной группы смогли передать письмо одному из сотрудников посольства. Позже они сообщили, что не знают, кому передали письмо, поскольку сотрудник не захотел представиться. Территория, где собрались участники шествия, контролируется большим числом полицейских.
| Заруи Айрапетян |
В акции протеста участвовала дочь Левона Айрапетяна Заруи, которая в последний раз беседовала с отцом до его ареста и знает, что он находится в тяжелом состоянии. “Я связываю определенные надежды с этим шествием. Для моего отца это большая поддержка. Мы ожидали воодушевления народа, поскольку отец никогда не жалел любви, средств и здоровья для своей родины. Я вижу, что народ тоже хочет быть рядом с ним в это тяжелое время”,- сказала в беседе с Hetq.am Заруи.
Среди участников шествия был и близкий друг семьи Айрапетяна Смбат Ростомян. Он выразил уверенность в том, что власти Армении осознают роль Левона Айрапетяна в деле становления Арцаха. “Вынесенный жестокий судебный приговор в первую очередь нанесет вред его здоровью, и мы надеемся получить положительный отклик. Не исключаю, что причиной стала и эта 4-дневная война, поскольку враг осознает, какую деятельность развивал Айрапетян в Арцахе как для населения, так и для солдат, которым он и сейчас оказывает помощь”.
Участвовавшая в шествии член совета старейшин Еревана Анаит Бахшян отметила, что сажат ь в тюрьму человека, имеющего такие проблемы со здоровьем, противоречит Конвенции о правах человека. “Это свидетельствует о том, что Россия – тоталитарное государство, в котором о правах человека не может быть и речи. Вынесенный приговор заставил общество убедиться в том, что Левон Айрапетян – политзаключенный. Его содержание в российской тюрьме – посягательство на Арцах”.
Напомним, что Левон Айрапетян был задержан 15 июля 2014 г. А 17 июля суд удовлетворил ходатайство об избрании в качестве меры пресечения содержания под домашним арестом до 16 сентября 2015 года.
Айрапетяну выдвинуто обвинение в вымогательстве 700 тыс. долларов с матери бывшего сенатора Башкирии, осужденного к пожизненному заключению Игоря Изместьева с целью помочь смягчить вынесенный ему судебный приговор.