ՀՀ հայտարարությունը՝ Բաքվում նախատեսվող ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումի անցկացման կապակցությամբ
ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումի կապակցությամբ Հայաստանի հայտարարությունը
2016թ. ապրիլի 2-ի վաղ ժամերին Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծեց լայնածավալ հարձակողական գործողություններ՝ այսպիսով խախտելով Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև ստորագրված` 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերը: Ադրբեջանը խախտեց միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ԵԱՀԿ գագաթաժողովներին և նախարարական հանդիպումներին ընդունված որոշումները և հայտարարությունները՝ կոպտորեն արհամարհելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Ֆրանսիական Հանրապետության նախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ արված հայտարարությունները:
Ադրբեջանական հարձակումների ամենասկզբից քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և քաղաքացիական բնակչությունը, ներառյալ` երեխաները և ծերերը, դարձան Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունների միտումնավոր և նպատակային թիրախներ: Քաղաքացիական բնակչության առաջին զոհերի շարքում էին «Գրադ» հրթիռային կայանքից հարվածի հետևանքով դպրոցի բակում զոհված 12-ամյա տղան, ինչպես նաև վիրավորված երկու այլ դպրոցականներ:
Ղարաբաղի գյուղերից մեկում երեք տարեց անձինք, այդ թվում` 92-ամյա կինը, դաժանաբար խոշտանգվել, խեղվել և սպանվել են: Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի երեք գերեվարված զինվորներ Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից գլխատվել են ԴԱԵՇ-ի ոճով. արարք, որն այնուհետև հրապարակայնացվել են սոցիալական ցանցերում, փառաբանվել քաղաքներում և գյուղերում: Բացի այդ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ Արցախի և Ադրբեջանի միջև զոհերի մարմինների փոխանակման ընթացքում արձանագրվել է, որ ադրբեջանական կողմի փոխանցած զոհերի մարմինների վրա առկա են խոշտանգումների և խեղումների անհերքելի հետքեր:
Ադրբեջանի՝ քաղաքակիրթ աշխարհի տարրական նորմերի սահմաններն անցնող բարբարոսական այս գործողությունները ուղղակիրոեն ոտնահարում են միջազգային հիմնարար փաստաթղթերը, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագիրը, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ կոնվենցիան, Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիան և այլն: Այս համատեքստում հարկավոր է հատուկ շեշտել Ադրբեջանի կողմից՝ ինչպես 1949թ. Ժնևյան կոնվենցիաների, որոնք, ի թիվս այլոց, վերաբերում են խոցելի խմբերին, ինչպիսիք են երեխաները, կանայք և տարեց անձիք, այնպես էլ՝ այդ կոնվենցիաների 1977թ., 1989թ. լրացուցիչ արձանագրությունների ոտնահարումը։
Ադրբեջանը ցուցադրում է իր լիակատար արհամարհանքը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ: Արդբեջանում մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները, անընդմեջ բռնաճնշումները քաղաքացիական հասարակության, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, իրավապաշտպանների հանդեպ, նրանց ձերբակալումները, որոնք զուգորդվում են հայ ժողովրդի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության քարոզով, ինչը պարարտ հող է ստեղծում Ադրբեջանի ռեժիմի կողմից հանցավոր ռազմական արկածախնդրության համար:
ՄԱԿ քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումին նախորդող օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը շարունակում են խախտել հրադադարի ռեժիմը՝ հանգեցնելով նոր մարդկային կորուստների: Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի սանձազերծումից մինչ օրս ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել և վիրավորվել են հարյուրավոր մարդիկ, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Այս ամենը հակասում է առավել խաղաղ և սոցիալապես ներառուն աշխարհ ստեղծելուն, տարբեր մշակութային և կրոնական ինքնություն ունեցող ժողովուրդների միջև փոխադարձ հարգանք կառուցելու ֆորումի նպատակներին, որն անցկացվում է այնպիսի մի երկրում, որի իշխանություններն իրականցնում են բարբարոսություն և սպանություններ Ֆորումի վայրից ընդամենը մի քանի հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա: Սա անարգանք է Դաշինքի հեղինակության նկատմամբ:
Ստեղծված զարհուրելի իրավիճակում պետք է չեղարկվեր Յոթերորդ ֆորումի գումարումն Ադրբեջանում` մի երկրում, որը կոպտորեն խախտում է հենց Քաղաքակրթությունների դաշինքի նպատակները, սկզբունքներն ու արժեքահամակարգը:
Հայաստանը, հավատարիմ լինելով Դաշինքի նպատակներին, շարունակում է մնալ վերջինիս բարեկամը: Սակայն, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, Հայաստանը չի միանում ՄԱԿ քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումի հռչակագրի վերաբերյալ կոնսենսուսին: Ուստի կոնսենսուսի բացակայության պայմաններում հռչակագիրը չի կարող ընդունվել:
Հայաստանը մերժում է Բաքվում անցկացվող Յոթերորդ ֆորումն իր ամբողջությամբ, ներառյալ՝ դրա արդյունքները»:

Armenia to Boycott Seventh Forum of the UN Alliance of Civilisations to be Held in Baku
On April 19, the following text was send to the member states of the United Nations Alliance of Civilization.
In the early hours of April 2, 2016 Azerbaijan unleashed large-scale offensive operations against Nagorno-Karabakh thus violating trilateral agreements of 1994 on cease-fire and of 1995 on the cease-fire consolidation, signed by Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia, which do not have time limits. Azerbaijan has violated basic principles of international law, the decisions and declarations adopted by the OSCE Summits and Ministerial Councils, blatantly disregarding the statements of the presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – the Russian Federation, United States of America and the French Republic, on the Nagorno-Karabakh conflict resolution.
From the very beginning of the Azerbaijani offensive the civilian infrastructures and civilian population, including children and the elderly, became intentional and indiscriminate targets. Among the first civilian victims were a 12 year old boy who was killed in front of the school building as a result of a Grad missile attack and two other schoolchildren wounded.
In one of villages in Karabakh three elderly persons, including a 92 year old woman, were brutally tortured, mutilated and killed. Moreover, three captive soldiers of the Nagorno-Karabakh armed forces were beheaded by Azerbaijani armed forces in ISIL style, which was subsequently celebrated in the towns and villages and publicized through social networks. Furthermore, during the exchange of bodies of the deceased between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan carried out through the mediation of the International Committee of Red Cross and the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman in Office, it was registered that the bodies of deceased transferred by the Azerbaijani side had the evidences of severe torture and mutilation.
Those barbaric acts of Azerbaijan, going beyond elementary norms of civilized world constitute violations of core international instruments, including the Universal Declaration of Human Rights, International Covenant of Civil and Political Rights, Convention Against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, Convention on the Rights of the Child, etc. In this context, it is also imperative to specifically mention the blatant violation by Azerbaijan of Geneva Convention of 1949, which inter alia addresses groups exposed to specific risks, such as children, women and elderly and its additional protocols of 1977, 1989.
Azerbaijan demonstrates its total disregard for international human rights law and international humanitarian law. Persistent violations of human rights inside Azerbaijan, consistent attacks and imprisonment of its civil society representatives, the media and human rights defenders, coupled with the regular dissemination of intolerance and hatred against the Armenian people provides breeding ground for the criminal military adventurism of the Azerbaijani regime.
At the time of the gathering of the Seventh Forum of the United Nations Alliance of Civilisations the Armed Forces of Azerbaijan continue to violate the cease-fire, with new human losses. Since the beginning of Azerbaijani aggression and up today as a result of Azerbaijan’s aggression hundreds were killed and wounded, including civilians. This is a manifestation of the absurdity of celebrating more peaceful and socially inclusive world, building mutual respect among peoples of different cultural and religious identities in a country, which is engaged in barbarity and killings a few hundred kilometres away from the venue of the Forum. This is an affront to the image and the integrity of the Alliance.
In this dire situation the convening of the Seventh Forum should have been cancelled in Azerbaijan - a country that grossly violates the very aims, principles, values of the Alliance of Civilizations.
Armenia remains committed to the purposes of the Alliance and remains its Friend. However, given the circumstances. Armenia does not join the consensus on the Declaration of the Seventh Forum of the UN Alliance of Civilizations. Therefore, in the absence of consensus the Declaration cannot be adopted.
Armenia rejects the Seventh Forum, to be held in Baku nfrom April 25-27, in its entirety, including its outcome.