Գնդապետ Մելքումյանը ողջ և առողջ է․ ԼՂՀ ՊԲ (տեսանյութ)
Քառօրյա պատերազմի օրերին ադրբեջանական կողմը լուրեր տարածեց Թալիշ և Մատաղիս գյուղերի «ազատագրման» մասին: Այդ օրերին նշված գյուղերում աշխատելու հնարավորություն ունեցած բազմաթիվ հայ և օտարերկրացի լրագրողներն անձամբ համոզվեցին, որ այդ հայտարարությունները կեղծ են և չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան տարածեց նաև մեկ այլ կեղծիք, ըստ որի՝ դեռևս մինչև ապրիլյան պատերազմը «սպանվել» է գնդապետ Ջ. Հարությունյանը, քառօրյա պատերազմի ընթացքում նրան  «միացան» նաև գեներալ-լեյտենանտ Մ. Հակոբյանը և մի շարք այլ բարձրաստիճան զինվորականներ: Իհարկե, «սպանվելու» հաջորդ օրն ուղիղ եթերում տրված նրանց հարցազրույցները միանգամայն բավարար էին ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կոպիտ, բացահայտ ստի վրա հիմնված աշխատաոճը բացահայտելու համար: Սակայն ապրիլի 23-ին ադրբեջանցիները ծանր վիրավոր հայտարարեցին նաև գնդապետ Ա. Մելքումյանին, ով այս պահին էլ բարեխղճորեն կատարում է իր ծառայողական պարտականությունները:
Ապրիլի 23-ի և 24-ի ադրբեջանական հաղորդագրություններում իրականության հետ միակ առնչությունն այն է, որ ապրիլի 23-ին ադրբեջանական բանակը իրոք փորձել է խոցել ՊԲ պաշտպանության խորքում գտնվող զրահատեխնիկան, սակայն անգամ գերճշգրիտ SPIKE MR/LR հակատանկային կառավարվող հրթիռային համալիր կիրառելով՝ հաջողացրել են վրիպել ավելի քան 100 մետր:

Министерство обороны НКР распространило сегодня заявление, в котором говорится:
“Во время четырехдневной войны азербайджанская сторона распространила слухи об “освобождении сел Талыш и Матагис”. Многочисленные армянские и иностранные журналисты, которые имели возможность в эти дни работать в указанных селах, лично убедились в том, что эти заявления лживы и не соответствуют действительности.
Азербайджанская пропагандистская машина распространила еще одну ложь, согласно которой еще до апрельской войны был “убит” полковник Дж.Арутюнян, а в ходе четырехдневной войны к нему “присоединились” генерал-лейтенант М.Акопян и ряд других высокопоставленных военных. Между тем интервью, которые они дали на следующий день после своего “убийства”, было вполне достаточно для разоблачения основанных на грубой и откровенной лжи методов работы азербайджанской пропагандистской машины.
23 апреля азербайджанцы заявили о “тяжелом ранении” также полковника А.Мелкумяна, который, однако, в эти минуты добросовестно выполняет свои служебные обязанности.
В азербайджанских сообщениях от 23 и 24 апреля действительности соответствует лишь то, что 23 апреля азербайджанская армия пыталась поразить военную технику, расположенную в тылу Армии обороны НКР. Но даже применив сверхточную управляемую противотанковую ракетную систему SPIKE MR/LR, азербайджанцы умудрились промахнуться более чем на 100 метров.