Սահմանը հսկող եզակի սենսորներ. գյուտը կա, արտադրության համար ներդրում` ոչ
Հայ գիտնականների եզակի գյուտը, որն այսօր առաջնագիծը պաշտպանելու հնարավորություն ունեցող նորագույն տեխնոլոգիա է, գրավում է միայն արտերկրի շուկան: Միջազգային փորձարկումների արդյունքում պարզվել է, որ հայկական սենսորներն իրենց չափանիշներով գերազանցում են մրցակից բոլոր սարքավորումները: Չնայած դրան` Հայատանի կառավարությունը չի պատրաստվում ներդրում կատարել այդ սարքերի արտադրության համար:
Որևէ քայլ չի ձեռնարկվել նաև ապրիլյան դեպքերից հետո: Գյուտի հեղինակն ու այն առևտրայնացնող ընկերության աշխատակիցներն ասում են, որ արդեն հոգնել են ու անօգուտ են համարում այս մասին խոսելը: Նրանք տարիներ շարունակ դիմել են պետական կառույցներին, բարձրաձայնել դրանց անհրաժեշտության մասին, սակայն առևտրայնացելու և արտադրության ոլորտում ներդրում կատարելու հարցում գերատեսչությունները քայլեր չեն ձեռնարկում: Գիտնականներն այնքան են հիասթափվել, որ չեն ուզում հարցն այդ համատեքստում այլևս երբևէ լուսաբանվի: Մնում է երկրորդ՝ ոչ պակաս կարևոր համատեքստը` հայկական գիտական նվաճման հաջողությունն արտերկրում, որը, հակառակ զրուցակիցներիս ցանկության, ավելի է շեշտում առաջինը` կառավարության անգործությունը:
Սարքը 20 տարվա գիտական աշխատանքի արդյունք է
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և պաշտպանության ոլորտի համագործակցության անհրաժեշտությունն իրեն զգալ տվեց հատկապես ապրիլյան դեպքերից հետո: Հրադադարի հաստատումից ի վեր բազմաթիվ են արձանագրված դիվերսիոն ներթափանցման փորձերը, որոնք կանխել հնարավոր չի եղել: Առաջնագծում տեղադրված մետաղյա տարաները դիվերսիան հեռահար կանխատեսելու և վաղ կանխելու տեխնիկական արդյունավետ միջոց չեն: Դրանք հատկապես անկարող և հին են թվում գերզգայուն սենսորների ֆոնին:
«Փի էս Այ» ընկերության գլխավոր տեխնոլոգ, գյուտի հեղինակ, ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի պինդ մարմնի ֆիզիկայի գիտահետազոտական ինստիտուտի լաբորատորիայի գիտաշխատող Սամվել Գևորգյանը հրաժարվեց հարցազրույց տալ: Իսկ որպես պատճառ նշեց, որ այլևս համակարգին չի վստահում՝ ո՞ւմ համար խոսի, պատասխանատու պետական կառույցներն այդ սարքերի տեղը շատ լավ գիտեն:
Նշենք, որ Սամվել Գևորգյանի հետ մեր զրույցի նախորդ օրը հրավիրված մամուլի ասուլիսին լրագրողների հարցերին պատասխանել էր Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վարդան Այվազյանը, որի խոսքը հատկապես զայրացրել էր գիտնականին: Անդրադառնալով սահմանում զոհերի թիվը նվազեցնելու պոտենցիալ ունեցող սարքավորումների արտադրության ֆինանսավորմանը` Վարդան Այվազյանը անորոշ պատասխան էր տվել` ակնարկելով, թե սարքերի արդյունավետությունը փաստող տվյալներ են պետք: «Պատկերացրեք՝ օրական քանի հոգի տենց առաջարկով կարող ա գա»,- ասել էր Վարդան Այվազյանը:
Վարդան Այվազյանի և նույն «մտահոգությունը» ունեցող պաշտոնյաների համար նշենք, որ սենսորային սարքերի նոր սերնդի գիտական ծրագիրը համաֆինանսավորել է նաև պետությունը: Պետական բյուջեի 2013թ. օրենքով` Գիտության պետական կոմիտեի միջոցով «Փի էս Այ» ընկերությանը փոխանցվել է մոտ 6 միլիոն դրամ: Ծրագիրը կոչվում էր. «Երեք առանցքներով տատանումներ գրանցող սեյսմիկ դետեկտոր, որը գործելու է աննախադեպ լայն հնարավորություններ ընձեռնող SFCO նոր տվիչի հիման վրա»:
Գիտության պետական կոմիտեի տրամադրած դրամաշնորհն ընդամենը մի մասն է այն գումարի, որը ծախսվել է այս ծրագրի վրա, սակայն ապացույց է, որ պետությունը փող է ծախսում մի բանի վրա, որը հետո իրեն պետք չի գալու, այն աստիճան, որ Ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը նույնիսկ չի իմանալու դրա գոյության մասին:
«Փի էս Այ» ընկերության ծրագրերի ղեկավար, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություների թեկնածու Վարդան Գևորգյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ սենսորային սարքերի գիտական հայտնագործությունը մոտ 20 տարվա լուրջ հետազոտությունների արդյունք է: 2008-ին, երբ արդեն որոշել են մտնել շուկա, հիմնել են «Փի Էս Այ» ընկերությունը:
Ընկերության հիմնական բաժնետերը գյուտի հեղինակ Սամվել Գևորգյանն է: Համաբաժնետերեր են «Գիտության և առաջատար տեխնոլոգիաների ազգային հիմնադրամը» (ԳԱՏԱՀ), վերջինիս հիմնադիր-նախագահ Հարություն Կարապետյանը, ԱՄՆ-ի քաղաքացիներ Լևոն Փոլ Թորոսն ու Ռանդալ Էդվարդ Քնարը: Լևոն Թորոսը նաև ընկերության տնօրենն է, ում հետ չկարողացանք զրուցել արտերկրում լինելու պատճառով:
«Առևտրայնացումն այն փուլում է, որ ընկերությունն ունի պատրաստի մոդելներ, որոնք տարվում և ցուցադրվում են տարբեր դեմոնստրացիաների: Դա ինչ-որ թղթի վրա գրված բան չէ, մեզ պետք է գործընկեր, որի հետ համատեղ ֆինանսավորմամբ արդեն մեծաքանակ արտադրություն լինի»,- ասում է Վարդան Գևորգյանը:
Ընկերության ծրագրերի ղեկավարը նշում է, որ Հայաստանում այդ սենսորները կարող են կիրառվել երկու` սեյսմիկ և առաջնագծի վերահսկողության ոլորտներում, որոնց համապատասխան գերատեսչություններին էլ համագործակցության առաջարկ է արվել: Թե՛ սեյսմիկ անվտանգության ազգային ծառայության, թե՛ պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությունն այդպես էլ չի ստացվել: «Պաշտոնապես քնննարկվել է այդ ամենը 2008թ.-ից, ինչ հիմնադրվել է ընկերությունը: Մեր հիմանական շեշտն այն էր, որ Հայաստանում առաջինը կիրառություն գտնի ու Հայաստանում արտադրվի ամբողջը, դուրս չհանենք: Բայց քանի որ Հայաստանում չստացվեց, հիմա դրսի շուկայի հետ ենք աշխատում»,- ասաց Վարդան Գևորգյանը:
Սենսորային սարքը տարբեր սերունդներ է ունեցել: Վերջին՝ նորացված տարբերակի ծրագիրն իրականացվել է 2013-2014թթ., որը համաֆինանսավորել է ԱՄՆ-ի գործընկեր ԱՄՆ Global Innovations Inc./GII ընկերությունը: Արտերկրի գործընկերների հետ համագործակցության առանցքը հիմնականում համատեղ փորձարկումներն են` սենսորային սարքերը կատարելագործելու նպատակով: Ապագայի մոդելի ծրագրում նախատեսված է, որ սենսորը տարբերակելու է մոտեցող մարդուն կենդանուց:
Վարդան Գևորգյանը նշում է, որ սարքավորումներով հետաքրքրված են ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլև եվրոպական երկրների իրենց գործընկերները: Հատկապես ո՞ր երկրների մասին է խոսքը, նա չի մանրամասնում. «Դա հիմա ընկերության կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիան է, բայց, օրինակ, Իտալիայի հետ այժմ հաստատ կա համագործակցություն, հիմա սարքը համատեղ կատարելագործվում է, որպեսզի հետո որևէ ծրագրի շրջանակներում արդեն ուղարկվի արտադրության»:
Հարցին, թե որքան ներդրում է անհրաժեշտ Հայաստանում համապատասխան գործարան հիմնելու և արտադրություն սկսելու համար, Վարդան Գևորգյանը մոտավոր արժեք է նշում` 5-10 միլիոն ԱՄՆ դոլար: «Նայած` ինչ քանակի արտադրություն պետք է լինի, կամ ամբողջը էստե՞ղ է արտադրվելու, թե՞ ոչ: Օրինակ` ազդանշանն ընդունող սարքը էստե՞ղ պետք է արտադրվի, թե՞ դրսում. եթե դա էլ է էստեղ արտադրվելու, մոտ 10 միլիոն դոլար է անհրաժեշտ»,- ասում է Վարդան Գևորգյանը:
Սարքավորումները մի քանի անգամ փորձարկվել են պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչների ներկայությամբ: Վարդան Գևորգյանի խոսքով` ՊՆ տարբեր ներկայացուցիչներ տարբեր կարծիքներ են արտահայտել: «Մարդիկ են եղել, որ դրական եզրակացություն են տվել և ասել են, որ դա շատ օգտակար է ու պետք է բանակին, բայց եղել են նաև մարդիկ, որ չեն ուզել, այսինքն` երկու կարծիքն էլ եղել է»,- ասում է Վարդան Գևորգյանը: Արդյունքները, ըստ Վ. Գևորգյանի, արձանագրվել են և փորձակումների հիման վրա նախարարությունում պաշտոնական փաստաթղթեր են կազմվել:
Սարքի` դրսում փորձարկման արդյունքը միանշանակ դրական է: «ԱՄՆ-ում մեկուկես տարի առաջ լուրջ փորձարկումներ է անցել էս սարքը, որոնք փաստաթուղթ են տվել` իրենց ստորագրությամբ հաստատված, որ այս սենսորները այս պահին շուկայում եղած այս ոլորտի սենսորներին գերազանցում են կարգերով»,- ասաց Վարդան Գևորգյանը:
Որո՞նք են գերազանցող չափանիշները, եթե համառոտ թվարկելու լինենք, Վարդան Գևորգյանը պատասխանում է. «Եթե ոչ գիտական լեզվով ասենք, որ ընթերցողին մատչելի լինի, օրինակ` երբ հողի մեջ թաղում ես սարքը ու մարդ է հեռվից քայլում, մարդու քայլերը շատ հեռվից է զգում` մոտ 250 մետրից: Դա, իհարկե, կախված է տեղանքից` աղմո՞ւկ է, թե՞ ոչ, բայց բաց դաշտերում, որտեղ աղմուկ չկա, կողքով մեքենա չի գնում, էնպիսի տեղեր, ինչպիսին մեր սահմանն է, էդտեղ մոտ 250 մետրից քայլերը գրանցում է, ասում է` մարդ է գալիս: Իսկ էսօր շուկայում ամենալավ սենսորները մոտ 20 մետրից ավել չեն զգում»:
Հ.Գ. 2008թ.՝ հիմնադրման տարում, ընկերությունը Սինգապուրում մասնակցել է ՏՏ ոլորտի միջազգային մրցույթի և շահել առաջին մրցանակը` որպես լավագույն հեռանկար ունեցող տեխնոլոգիա առաջարկող ընկերություն: Նույն տարում Լոնդոնում կայացած միջազգային մրցույթում ընկերության արտադրանքն ընդգրկվել է աշխարհի 6 լավագույն տեխնոլոգիաների շարքում:

Охраняющие границу уникальные сенсоры: изобретение есть, а инвестиций для производства нет
Уникальное изобретение армянских ученых, представляющее собой новейшую технологию, которая сегодня дает возможность защищать передовую, востребована только на внешнем рынке. В ходе международных испытаний выяснилось, что армянские сенсоры по своим стандартам превосходят все конкурирующие с ними приборы. Несмотря на это, правительство Армении не собирается осуществлять инвестиции для производства этих приборов.
Конкретные шаги не были предприняты даже после апрельских событий. Автор изобретения и сотрудники компании говорят, что устали и считают бесполезными разговоры на эту тему. На протяжении многих лет они постоянно обращались в государственные структуры, указывали на необходимость этих приборов, однако ведомства ничего не делали для осуществления вложений в их производство. Ученые настолько разочарованы, что не хотят освещать этот вопрос. Между тем успех армянского научного достижения за рубежом, вопреки желаниям моих собеседников, еще больше подчеркивает бездействие правительства.
Прибор является результатом 20-летней научной работы
Необходимость сотрудничества в сфере информационных технологий и обороны особенно наглядно проявилась после апрельских событий. После установления режима прекращения огня предпринимались многочисленные попытки диверсионного проникновения, пресечь которые не удавалось. Установленные на передовой металлические тары, цель которых по-возможности раннее пресечение диверсий, не являются эффективным средством, особенно на фоне сверхчувстительных сенсоров.
Главный технолог компании “Пи Эс Ай”, автор изобретения, научный сотрудник лаборатории НИИ физики твердого тела физфака Ереванского госуниверситета Самвел Геворкян отказался дать интервью, отметив, что больше не доверяет системе. Ответственные госструктуры хорошо осведомлены об этом приборе, сказал ученый.
Отметим, что накануне нашей беседы с Самвелом Геворкяном состоялась пресс-конференция депутата парламентской фракции Республиканской партии Вардана Айвазяна, чьи высказывания особенно возмутили ученого. Касаясь финансирования приборов, способных сократить число жертв на границе, Айвазян дал неопределенный ответ, намекнув, что нужны данные, подтверждающие эффективность таких приборов.
Для Вардана Айвазяна и других высказывающих аналогичную точку зрения чиновников заметим, что научную программу сенсорных приборов нового поколения софинансировало также государство. Законом о госбюджете 2013 г. через Госкомитет по науке компании “Пи Эс Ай” было перечислено около 6 миллионов драмов на реализацию соответствующей программы.
Предоставленный Госкомитетом по науке грант – лишь часть той суммы, которая была потрачена на эту программу. При этом понятно, что государство тратит деньги на то, что потом ему оказывается не нужно до такой степени, что даже председатель постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального Сорания Вардан Айвазян не знате о существовании этой программы.
Руководитель программ компании “Пи Эс Ай”, кандидат физико-математических наук Вардан Геворкян в беседе с Hetq.am отметил, что изобретение сенсорных приборов – результат почти 20-летних серьезных исследований. В 2008 г., когда было решено выйти на рынок, ученые основали компанию “Пи Эс Ай”.
Основным акционером компании является автор изобретения Самвел Геворкян, соакционерами – “Национальный фонд науки и передовых технологий”, его учредитель-председатель Арутюн Карапетян, граждане США Левон Пол Торос и Нардал Эдвард Кнар. Левон Торос является также директором компании, однако побеседовать с ним нам не удалось, так как он находился за рубежом.
“Сейчас тот этап коммерциализации, когда у компании уже есть готовые модели, которые участвуют в различных демонстрациях. Нам нужен партнер, при совместном финансировании которого начнется массовое производство”,- сказал Вардан Геворкян.
По словам руководителя программ «Пи Эс Ай», в Армении эти сенсоры могут применяться в двух направлениях – сейсмической и обеспечении контроля на передовой. Соответствующим ведомствам было сделано предложение о сотрудничестве, однако ни с Национальной службой сеймической безопасности, ни с Министерством обороны сотрудничество так и не сложилось. “Все это официально обсуждалось с 2008 г., когда была основана компания. Основной акцент мы делали на том, чтобы этот прибор в первую очередь использовался в Армении, чтобы производство полностью было налажено здесь, а не за рубежом. Но поскольку в Армении не получилось, мы стали работать с зарубежным рынком”,- сказал Вардан Геворкян.
Существует несколько поколений сенсорного прибора. Программа создания самой последней модели была осуществлена в 2013-2014 гг. Ее финансировала американская компания Global Innovations Inc./GII. Стержнем сотрудничества с зарубежными партнерами являются совместные испытания с целью совершенствования при боров. В будущих планах - создание такой модели сенсора, которая будет отличать приближающегося человека от приближающегося животного.
По словам Вардана Геворкяна, прибором интересуются не только в США, но и в европейских странах. На вопрос, о каких странах в частности идет речь, наш собеседник ответил: “Это конфиденциальная информация, но, например, сейчас сотрудничаем с Италией, совместно совершенствуем прибор, чтобы потом в рамках какой-либо программы наладить производство”.
Говоря о том, какая сумма потребуется для создания соответствующего завода и начала производства в Армении, Вардан Геворкян назвал примерную стоимость – 5-10 млн долларов.
Приборы несколько раз испытывались в присутствии представителей Минобороны РА, которые высказали различные мнения. “Кто-то дал положительное заключение, отметив, что это очень полезно и нужно для армии. Но были люди, которые не захотели”,- сказал Вардан Геворкян. Результаты этих испытаний зафиксированы и на их основе в Министерствуе обороны были составлены официальные документы.
За рубежом испытания прибора прошли однозначно успешно. “Полтора года назад в США прошли серьезные испытания и был выдан заверенный подписями документ о том, что эти сенсоры на несколько порядков превосходят те аналоги, которые в настоящий момент есть на рынке”,- отметил Вардан Геворкян.
В ответ на просьбу объяснить, в чем состоит превосходство, наш собеседник сказал: “Если говорить доступным для читателя языком, то когда прибор зарываешь в землю, человеческие шаги фиксируются с расстояния около 250 метров. Это, разумеется, зависит от местности, наличия шума, однако в открытом поле, где нет шума, нет проезжающих машин, то есть в таком месте, где проходит граница, шаги фиксируются с 250 метров. Между тем имеющиеся сегодня на рынке сенсоры фиксируют звуки с расстояния не более 20 метров”.
P.S. В 2008 г., в год своего основания, компания приняла участие в проходившем в Сингапуре международном конкурсе в сфере ИТ, где заняла первое место за предложение технологии, имеющей наилучшую перспективу. А на состоявшемся в том же году международном конкурсе в Лондоне продукция компания вошла в число шести самых лучших мировых технологий.