Սոված երկրում 30 մլն գումար է կորե՞լ
Այսօր պետական բյուջեի քննարկումների շրջանակում ՀՅԴ խմբակցության անունից, պատգամավոր Արտյուշ Շահբազյանը Ազգային ժողովի ամբիոնից քննադատեց իշխանություններին` ասելով որ ներդրումներն ու արդյունաբերական ծրագրերը մեզնից վանում ենք եւ պատասխանատվությունը դնում ուրիշների վրա: «Ենթադրվում է, որ 400 միլիոնի վարկ պիտի բերվի «Նաիրիտի» համար, բայց ասում ենք` տանք ուրիշի, ինչո՞ւ, որպեսզի ուրի՞շը պատասխանատու լինի, հետո էլ «թռնի» եւ չիմանանք, թե որտեղից էր եկել, հա՞»,-ասաց պատգամավորը:
Ըստ նրա` ԱՊՀ-ի Միջպետական բանկից վերցրած 30 միլիոնանոց վարկը Հայաստանում կորել է, թե ով է պատասխանատվություն կրելու դրա համար, հայտնի չէ: «Էս սոված երկրում 30 մլն կորել է»,-ավելացրեց Ա. Շահբազյանը:
Նա քննադատեց նաեւ այն հայտարարությունները, թե 2012թ. բյուջեն իրատեսական է: «Սա ի՞նչ արտահայտություն է. կարելի էր բերել այս բյուջեից 3 անգամ նվազ բյուջե եւ ասել, որ բերել ենք իրատեսական բյուջե: Ասեին` հարգելի պատգամավորներ, մենք ունենք այսքան հնարավորություն ու այսքան էլ բյուջե ենք բերել: Կարելի է ընդհանրապես չբերել, բա դա եղա՞վ իրատեսական բյուջե»,-ասաց պատգամավորը:
Ա. Շահբազյանի կարծիքով, իրատեսականն այն բյուջեն է, որով կենսական խնդիրներ են լուծվում երկրում: «Վերջին տարիներին ի՞նչ մասշտաբային ծրագրերի մասին է խոսվել, ո՞ր ծրագիրն է, որ գործադրվում է: Բոլոր այդ ծրագրերի մասին ասում են, որ ակնկալվում է, սկսած ատոմակայանից, երկաթգծից մինչեւ արագացուցիչների ինստիտուտ եւ այլն>,-հայտարարեց պատգամավորը:
Արտյուշ Շահբազյանը մտահոգված է, որ արդեն դրսից վարկեր էլ չեն տալու Հայաստանին, քանի որ սկսել են պահանջել կայուն եւ կառավարելի գնաճի ապահովում եւ բյուջե: Պատգամավորի ասելով` դա նշանակում է, որ միջազգային կառույցներն արդեն մտահոգված են, որ չենք կարողանալու վարկերը փակել: Ա. Շահբազյանը նաեւ նշեց, թե երկիրն առաջ գնալու փոխարեն հետ է գնում:
«Մաշված, ծիծաղելի մի բան կա, երեւի վերեւներից հրահանգն իջեցվել է նաեւ լրագրողներին. գալիս է ընտրություններ, եւ ընդդիմությունը նորից սկսում է շահարկել: Ամոթ է, չի կարելի միշտ այս բաներն ասել, ուրիշ բաներ ասեք: Ուրիշ բաներ թող ասվի, որ լրագրողներն էլ, բոլորին չեմ ասում, թութակի պես չկրկնեն>,-ավելացրեց Արտյուշ Շահբազյանը:

В голодной стране потерялись 30 миллионов?
В рамках сегодняшнего обсуждения госбюджета 2012 г. депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян подверг критике власти страны, заявив, что мы не хотим сами реализовывать инвестиционные и промышленные программы и перекладываем ответственность на других. “Предполагается, что для завода “Наирит” будет получен кредит в размере 400 миллионов, но при этом хотят отдать деньги другому, чтобы ответственность нес другой, который потом исчезнет, и мы не будем знать, откуда он появился“,- заявил депутат.
По словам Шахбазяна, полученный от Межгосударственного банка СНГ кредит в размере 30 млн в Армении пропал, и неизвестно, кто будет нести за это ответственность. “В голодной стране пропали 30 млн“,- сказал А.Шахбазян. Он подверг критике и заявления о реалистичности бюджета 2012 г. По его словам, реалистичным является тот бюджет, который позволяет решать в стране насущные проблемы. “О каких масштабных программах говорилось в последние годы? Какие программы были реализованы?“,- отметил депутат-дашнакцакан.
Он выразил озабоченность тем, что Армения больше не сможет получать иностранные кредиты, так как от нас уже требуют обеспечить стабильный и управляемый рост цен и бюджет. Это означает, что международные структуры озабочены тем, что мы не сможет погашать кредиты, отметил Артюша Шахбазян, добавив, что страна вместо того, чтобы добиваться прогресса, регрессирует.