Հանդիպել են Հայաստանի և Ֆինլանդիայի արտգործնախարարներ
Մայիսի 2-ին պաշտոնական այցով Հելսինկի ժամանած ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ֆինլանդիայի փոխվարչապետ, արտգործնախարար Թիմո Սոինիին: Այս մասին տեղեկացնում է արտաքին գործերի նախարարությունը:
Զրուցակիցները պայմանավորվեցին ակտիվացնել բարձր մակարդակով փոխայցելությունները, երկու արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունները, սերտացնել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցությունը:
Նախարարները հանգամանալից զրույց ունեցան երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի շուրջ։ Երկուստեք կարևորվեց խորհրդարանների միջև շփումների խթանումը։ Հայաստանի և Ֆինլանդիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր փոխանակեցին տնտեսական, մշակութային, կրթական և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի շուրջ: Հայաստանի և Ֆինլանդիայի արտգործնախարարները ընդգծեցին իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ կատարվեց ԵՄ հետ Հայաստանի հարաբերություններին, ՀՀ-ԵՄ նոր իրավական հիմքի շուրջ բանակցություններին: Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ հետ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդումը:
Հայաստանի արտգործնախարարը Ֆինլանդիայի իր գործընկերոջը ներկայացրեց Արցախի դեմ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմական գործողությունների սանձազերծումն ու դրա հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ հակառակ 1994 և 1995թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերը անվերապահորեն հարգելու վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների և միջազգային հանրության հորդորներին, Ադրբեջանը շարունակում է հրադադարի խախտումները` շփման գծի ողջ երկայնքով կենտրոնացնելով ծանր զինտեխնիկա և զորքեր, էլ ավելի ուժգնացնելով իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը և իրականացնելով սադրիչ քարոզչություն միջազգային հարթակում` փորձելով հայկական կողմերին մեղադրել այն ամենում, ինչը հենց ինքն է անում և այդպիսով փորձելով հող նախապատրաստել նոր ռազմական հարձակումների համար, որոնք կարող են ունենալ անկանխատեսելի բացասական հետևանքներ ամբողջ տարածաշրջանի համար: «Վաղուց ժամանակն է, որպեսզի միջազգային հանրությունը հստակ քայլեր ձեռնարկի Ադրբեջանին կարգի հրավիրելու նպատակով», - շեշտեց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը հանձնառու է հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, իսկ այլընտրանք չունեցող բանակցությունների վերսկսման համար անհրաժեշտ պայմաններ ձևավորելու նպատակով հարկավոր է կյանքի կոչել համանախագահների առաջարկը` միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման վերաբերյալ, և երաշխավորել 1994 և 1995թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարումը:
Թիմո Սոինին այս առումով ընդգծեց, որ Ֆինլանդիան ամբողջովին սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերը և բանակցությունների համար համապատասխան մթնոլորտ ապահովելուն ուղղված նրանց նախաձեռնությունները։ Ֆինլանդիայի արտգործնախարարը հավելեց, որ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարող է կարգավորվել միայն խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով։
Հայաստանի և Ֆինլանդիայի արտգործնախարարները քննարկեցին տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ հարցեր` Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պայմանավորվածությունների իրագործումը, իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, միգրացիոն ճգնաժամը, ահաբեկչության դեմ պայքարը:

Эдвард Налбандян встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Финляндии Тимо Сойни
2-го мая прибывший с официальным визитом в Хельсинки министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с вице-премьером, министром иностранных дел Финляндии Тимо Сойни.
Собеседники договорились активизировать взаимные визиты на высоком уровне, консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран, укрепить взаимодействие в рамках международных организаций.
Министры детально обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня. Обоюдно была отмечена важность поощрения контактов между парламентами. Руководители внешнеполитических ведомств Армении и Финляндии обменялись мнениями вокруг вопросов развития сотрудничества в экономической, культурной, образовательной и других сферах. Министры иностранных дел Армении и Финляндии подчеркнули необходимость расширения договорно-правовой базы.
Стороны коснулись отношений Армении с Европейским союзом (ЕС), переговоров вокруг новой правовой основы Республика Армения - ЕС. Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает важность укреплению взаимовыгодного сотрудничества с ЕС.
Министр иностранных дел Армении представил своему финскому коллеге развязывание Азербайджаном агрессивных военных действий против Арцаха в начале апреля и прилагаемые Арменией и сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия по преодолению их последствий.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что, несмотря на призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества безоговорочно уважать трехсторонние соглашения о перемирии от 1994г. и 1995г., Азербайджан продолжает нарушения прекращения огня, сосредоточив вдоль всей линии соприкосновения тяжелое вооружение и войска, еще больше усилив свою воинственную риторику и осуществляя провокационную пропаганду на международной арене, пытаясь обвинить армянские стороны во всем том, что осуществляет именно Баку, и, таким образом, пытаясь подготовить почву для новых военных операций, которые могут иметь непредсказуемые негативные последствия для всего региона. «Давно пришло время, чтобы международное сообщество предприняло конкретные шаги и призвало Азербайджан к порядку», - подчеркнул Эдвард Налбандян.
Министр Налбандян отметил, что Армения привержена исключительно мирному урегулированию проблемы, а с целью создания условий для возобновления не имеющих альтернативы переговоров следует претворить в жизнь предложение сопредседателей о внедрении механизма расследования инцидентов, и гарантировать безоговорочное осуществление трехсторонних бессрочных договоренностей о перемирии от 1994г. и 1995г.
В этой связи, Тимо Сойни подчеркнул, что Финляндия полностью поддерживает усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и их инициативы, направленные на обеспечение соответствующей атмосферы для переговоров. Министр иностранных дел Финляндии добавил, что карабахская проблема может быть решена только мирным путем, посредством переговоров.
Министры иностранных дел Армении и Финляндии обсудили актуальные региональные и международные вопросы: осуществление договоренностей вокруг иранской ядерной программы, ситуацию на Ближнем Востоке, миграционный кризис, борьбу против терроризма.