Տպագրվել է ԼՂՀ օմբուդսմենի՝ միջազգային արձագանք ստացած զեկույցը ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ
Տպագրվել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի միջանկյալ զեկույցը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության և պաշտպանության բանակի զինվորների նկատմամբ ս.թ. ապրիլի 2-5-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված դաժանությունների մասին:
Զեկույցը ներկայացվել և շարունակելու է ներկայացվել միջազգային կազմակերպություններին: Այն արդեն իսկ ստացել է միջազգային արձագանք և իրենից ներկայացնում է մարդու իրավունքների խախտումների բացահայտման տեսանկյունից հիմնավոր և ճշգրիտ ձևակերպումներով փաստաթուղթ:
Զեկույցում փաստարկված վերլուծված են Ադրբեջանի հայատյաց՝ միջազգային իրավապաշտպան բոլոր պահանջները խախտող քաղաքականությունը, ինչպես նաև դրա սարսափեցնող հետևանքները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով: Զեկույցում քննարկված են Ադրբեջանի կողմից հայկական ծագում ունեցող մարդկանց նկատմամբ ատելության և բռնության դրդելու մասին վկայող՝ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների օբյեկտիվ գնահատականները, ինչպես նաև ներկայացված է ատելության քարոզը զանգվածային լրատվության միջոցներում և սոցիալական ցանցերում: Վեր են հանված մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային չափանիշների, ինչպես նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջների խախտումները: Այդ տեսանկյունից են վերլուծված քաղաքացիական խաղաղ բնակչության, ինչպես նաև ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայողների նկատմամբ հարձակումների, անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը:
Զգուշացում. Զեկույցը պարունակում է լուսանկարներ և դաժանության դեպքերի նկարագրություններ, որոնք պահանջում են զգուշացում: Ընդ որում, զեկույցում օգտագործված են միայն այնպիսի լուսանկարներ, որոնք լայնորեն տարածվել և քննարկվել են զանգվածային լրատվության միջոցներում:

The NKR Ombudsman’s Report on Atrocities Committed by Azerbaijani side has been printed
The NKR Human Rights Defender’s (Ombudsman) Interim Public Report on Atrocities Committed by Azerbaijani Military Forces against the Civilian Population of the Nagorno Karabakh Republic and Servicemen of the Nagorno Karabakh Defence Army on 2-5 April 2016 has been printed.
The Report was and is being presented to international organizations. The international community has widely reacted to the Report. From the perspective of revealing human rights violations, the Report comprehensively analyzes and documents the grave violations of international human rights and international humanitarian laws.
The Report contains a reasoned analysis of Azerbaijani Armenophobic policy which violates all international human rights requirements, as well as its horrific consequences, portrayed with specific examples of atrocities. The Report also examines the Azerbaijani hatred policy towards ethnic Armenians, its horrific consequences that violate all international human rights norms. It provides with the objective assessments of international human rights organizations on Azerbaijan’s policy of inciting hatred and violence towards people of Armenian ethnicity. It also refers to the hate speech in Azerbaijani mass media and social networks.
The Report also reveals the violations of international standards on human rights protection, as well as violations of international humanitarian law requirements. From that perspective, the attacks initiated against and the cases of inhuman treatment towards the civilian population and the NKR Defence Army Servicemen have been analyzed.
Content Warning:
The Report contains pictures and descriptions of brutality and mutilation committed by Azerbaijani military forces. Pictures used in the Report were taken from media publications.