Գերմանացի մասնագետների հետ քննարկվել են զինծառայողների վերականգնողական բուժման մանրամասները
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում բուժում ստացող, ծանր վիրավորում ստացած 19-ամյա երկու զինծառայողների վերականգնողական բուժման մանրամասները քննարկվել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունում հրավիրված խորհրդակցության ընթացքում, որին մասնակցում էին նաև զինծառայողների ծնողները: Առողջապահության նախարարության լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ խորհրդակցությանը ներկա էր նաև Գերմանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ով ևս պատրաստակամություն հայտնեց արտերկիր տեղափոխվելու դեպքում աջակցել տղաների բուժօգնության կազմակերպման գործին:
Խորհրդատվությունների նպատակով Ֆրայբուրգի համալսարանական կլինիկայից Հայաստան ժամանած բժիշկների` վնասվածքաբանների և պլաստիկ վիրաբույժների և տեղի մասնագետների հետ քննարկվել են տղաների արտերկրում բուժօգնության կազմակերպման արդյունավետությունը, հնարավորությունը, կլինիկաների ընտրությունն ու ժամկետները:
Արտերկրի առաջատար մասնագետներին են ներկայացվել զինծառայողների բժշկական փաստաթղթերը: Ուղիղ կապ է հաստատվել նաև Համբուրգի հայազգի մասնագետների հետ: Քննարկմանը միացավ նաև Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանը:
Զինծառայողների առողջական վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով` խորհրդակցությունից անմիջապես հետո գերմանացի բժիշկների խումբը կայցելի բժշկական հաստատություններ` ՊՆ կենտրոնական զինվորական հոսպիտալ, ՀՀ ԱՆ Ճառագայթային բժշկության և այրվածքների գիտական, ինչպես նաև «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:

С немецкими специалистами обсуждались детали реабилитационного лечения военнослужащих
На совещании в Министерстве здравоохранения РА обсуждались детали реабилитационного лечения двух тяжелораненных 19-летних военнослужащих, которые в настоящее время получают лечение в медцентре “Эребуни”. В совещании участвовали родители военнослужащих, а также Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Германии Ашот Смбатян, который выразил готовность оказать содействие в организации лечения ребят в случае их отправки за границу.
Для проведения консультаций из университетской клиники Фрайбурга в Армению прибыли травматологи и пластические хирурги, которые вместе с армянскими специалистами обсудили возможности организации и эффективность лечения ребят за рубежом, выбор клиники и сроки реабилитации.
Ведущим зарубежным специалистам были представлены медицинские документы военнослужащих. Была также установлена прямая связь с армянскими врачами из Гамбурга.
К обсуждению подключилась и член фракции “Здравствуй, Ереван” совета старейшин столицы Анаит Бахшян.
С целью ознакомления с состоянием здоровья военнослужащих сразу после совещания группа немецких врачей посетила Центральный военный госпиталь Минобороны, Научный центр радиационной медицины и ожогов Минздрава РА, медцентр “Эребуни”.