Զինվորի հայր. «Գոնե ինքնուրույն շարժվի, շատ բան չեմ ուզում»
Վիրավոր զինծառայողների բուժման համար բժիշկները ջանքեր չեն խնայում, բայց կան բուժման փուլեր, որ այլևս նրանց ուժերից վեր է: Սա ասում են Թալիշում ապրիլի 7-ին վիրավորված զինծառայող Արման Լազգիյանի ծնողները: Մեկ ամսից ավել է, ինչ 19-ամյա Արմանը «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում է:
Այսօր առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը հանդիպել է Արմանի հորը` Միքայել Լազգիյանին և խոստացել ֆինանսապես աջակցել նրան` որդուն Գերմանիայի որևէ բժշկական հաստատություն տանելու և վերականգնողական բուժումը շարունակելու համար: «Ասաց` ես կփորձեմ իմ անձնական հաշվիներից էլ, կառավարական միջոցներից էլ օգնել, տեսնենք»,- ասաց Միքայելը:
Երեկ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցով զինվորի հարազատները տեղեկացրել էին, որ մասնագետները խորհուրդ են տվել Արմանին տեղափոխել Գերմանիա, որտեղ հնարավոր կլինի նրա հետագա բուժումը: Բուժման ծախսերը հոգալու համար (մոտ 100-120 հազար եվրո) ծնողները դիմել էին մարդկանց օգնությանը:
Արման Լազգիյանը ծառայել է Թալիշի զորամասում և վիրավորվել է ապրիլի 7-ին. փամփուշտը կոկորդով մտել և վնասել է կերակրափողը, շնչափողը, ողնաշարն ու ողնուղեղը: Նախնական բուժումը ստացել է Մարտակերտում, որտեղ կասեցվել է կյանքին սպառնացող առաջնային վտանգը: Հետո Արմանին տեղափոխել են Ստեփանակերտ, այնուհետև` ուղղաթիռով Երևան` «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն:
Արմանի մայրը` Գրետան, ասում է, որ Էրեբունի ԲԿ-ի բժիշկները նույնպես խորհուրդ են տվել տղային տեղափոխել Գերմանիա:
«Ասում են` լավ կլինի տանեք, որովհետև այստեղ էլ ոնց որ անելիք չկա: Ինքը ոտքերը չի զգում, գոտկատեղից ներքև ընդհանրապես չի զգում, էստեղ չկան էդ միջոցները, որ իրեն հանեն ոտքի: Էդ ապարատուրաները, զարգացվածությունը այդ աստիճանի չէ, բոլորս էլ գիտենք: Գերմանիայում, չգիտեմ, ասում են' այնքան է զարգացած, որ հնարավոր է: Հիմնականը ողնաշարն է և կերակրափողը, որ ծակ է, երեխան ընդհանարապես չի կարողնում սնվել, հիմա չի էլ կարելի վիրահատել, որովհետև հյուծված է շատ»,- ասում է Գրետան:
Արմանի վիճակն այժմ գնահատվում է կայուն ծանր: Արդեն 4 վիրահատություն է տարել` ողնաշարի, ստամոքսի հատվածներում և երկու անգամ` 12-մատնյա աղու: Նա կրծքավանդակից ներքև մարմինը չի զգում, իսկ կերակրափողի վնասվածքի պատճառով սնունդն ինքնուրույն չի կարողանում ուտել:
Նախնական ընտրել են Գերմանիայի մի քանի կլինիկաներ, ապա սկսել բանակցել Համբուրգ քաղաքի բժշկական կենտրոններից մեկի հետ: Միքայելն ասում է, որ դուստրը սովորում է Համբուրգում և այդկերպ հնարավոր է եղել հեշտ պայմանավորվածություն ձեռք բերել դարձել հիվանդանոցների հետ:
Ընտանիքին ֆինանսապես օգնելու պատրաստակամություն են հայտնել պաշտպանության և առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներ և մի քանի պատգամավորներ, իսկ այսօր էլ նրանց ոգևորել էր հենց առողջապահության նախարարի խոստումը: Թե որքան գումարի աջակցություն կցուցաբերվի, դեռևս հստակ չէ:
Ընտանիքի հաշվին մոտ 20 հազար եվրո պետք է լինի, որպեսզի կարողանան փաստաթղթային հարցերը լուծելուց հետո Գերմանիայում նախնական զննում իրականացնել և սկսել բուժում: Գումարը դեռևս չի հավաքվել, սակայն Միքայելն այսօր ասաց, որ վերոնշյալ պաշտոնյաները խոստացել են անպայման աջակցել գումարով: «Շատ մեծ հույս ունեմ, որ իրենց խոստումը կկատարեն, տեսնենք»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ կառավարության՝ ապրիլի 21-ի կայացած նիստում նախատեսվեց, որ Հայաստանի տարածքում գործող բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում զինծառայողի բուժման (հետազոտության) անհնարինության դեպքում զինծառայողի բուժումը կիրականացվի օտարերկրյա պետությունում` պետբյուջեի միջոցների հաշվին:
Որոշմանը հաջորդեց գերմանացի մասնագետների այցը այն բուժհաստատություններ, որտեղ բուժում էին ստանում վիրավոր զինվորները: Գերմանացի մասնագետները, ըստ առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրության, ասել էին, որ տեղի բժիշկները հնարավոր ամեն ինչ արել են: Մասնագետները եզրակացրել էին, թե որևէ զինծառայող այդ պահի դրությամբ արտերկրում բուժման կարիք չունի:
Թե ինչպես է գործում կառավարության սահմանած վերոնշյալ կարգը` կներկայացնենք առաջիկայում` բուժման մեջ գտնվող նաև մյուս զինծառայողների օրինակով:

Отец солдата: “Мне многого не надо, лишь бы он смог самостоятельно передвигаться…”
Врачи не жалеют сил для лечения раненных военнослужащих. Однако в процессе лечения есть этапы, преодоление которых выходит за рамки их возможностей, говорят родители раненного в Талыше 7 апреля военнослужащего Армана Лазгияна. 19-летний Арман уже больше месяца находится в реанимационном отделении медцентра “Эребуни”.
Сегодня министр здравоохранения Армен Мурадян встретился с отцом Армана Микаелом Лазгияном и пообещал оказать финансовую помощь для продолжения лечения и реабилитации его сына в одном из медицинских учреждений Германии. “Он сказал, что попытается помочь как за счет своих личных средств, так и за счет средств правительства. Посмотрим” – сказал нам Микаел.
Вчера в Фейсбуке родные Армана сообщили, что специалисты посоветовали отвезти его на лечение в Германию. С просьбой собрать деньги на эту поездку (около 100-120 тысяч евро) родители обратились ко всем неравнодушным людям.
Арман Лазгиян служил в воинской части Талыша. Ранение получил 7 апреля. Пуля, пройдя через горло, повредила пищевод, дыхательное горло, позвоночник и спинной мозг. Предварительное лечение Арман получил в Мартакерте, где была устранена непосредственная угроза его жизни. Затем Армана перевели в Степанакерт, а оттуда на вертолете доставили в ереванский медцентр “Эребуни”.
Мать Армана Грета рассказала, что врачи медцентра “Эребуни” тоже посоветовали отвезти сына в Германию.
“Ниже пояса он ничего не чувствует. Здесь его не могут поставить на ноги. А в Германии, говорят, медицина настолько развита, что ему смогут помочь. У него поврежден в основном спинной мозг и пищевод. Мой мальчик вообще не может питаться, а оперировать его сейчас нельзя, так как он очень истощен”,- рассказала Грета.
На данный момент состояние Армана оценивается как стабильно тяжелое. Он уже перенес 4 операции: на спинном мозге, желудке и дважды на 12-перстной кишке. Ниже грудной клетки Арман ничего не чувствует, из-за поврежденного пищевода не может самостоятельно принимать пищу.
Сейчас ведутся переговоры с одним из медицинских центров Гамбурга. По словам Микаела, их дочь учится в Гамбурге, и ей удалось договориться с одной из местных клиник.
Готовность оказать семье финансовую помощь выразили представители министерств обороны и здравоохранения, несколько депутатов парламента, а сегодня такое обещание дал и министр здравоохранения. Пока неизвестно, какая сумма наберется.
На счету семьи должно быть 20 тысяч евро, чтобы после решения вопросов, связанных с документами, можно было повезти Армана в Германию для предварительного обследования и начала лечения.
Напомним, что на заседании правительства 21 апреля было решено, что в случае невозможности лечения (обследования) военнослужащих в медцентрах Армении их лечение будет осуществлено за границей за счет госбюджета.
После принятия этого решения в Армению приехали немецкие специалисты, которые посетили находящихся на лечении раненных солдат. Согласно сообщению Минздрава РА, немецкие врачи сказали, что их армянские коллеги сделали все возможное, отметив, что на данный момент ни один военнослужащий не нуждается в лечении за рубежом.
В ближайшее время на примере получающих лечение других военнослужащих мы расскажем, как действует установленный правительством вышеупомянутый порядок.