Ֆրանսիան ողջունում է Ղարաբաղի հարցով Վիեննայում կայացած հանդիպման արդյունքները
Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության մամլո խոսնակը հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ֆրանսիան ողջունում է մայիսի 16-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Վիեննայում կայացած հանդիպման արդյունքները, որն ապրիլի 2-5-ի մահացու բախումներից հետո թույլ տվեց վերսկսել երկխոսությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև:
Նախագահներ Սարգսյանը և Ալիևը, Եվրոպական հարցերի Պետքարտուղար Առլեմ Դեզիրի, ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերիի և Ռուսաստանի Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի ներկայությամբ վերահաստատեցին, որ կողմ են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, ինչպես նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Կողմերը նաև ընդունեցին վստահության միջոցառումների, այդ թվում նաև միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումը:
Սրանք շատ կարևոր հանձնառություններ են : Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին իրագործել դրանք և որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, իր ամերիկացի և ռուս գործընկերների հետ կշարունակի միջնորդի իր դերակատարությունը»:

France Welcomes Results of Vienna Meeting on Karabakh
The press spokesperson for France’s Ministry of Foreign Affairs and International Development has issued the following statement regarding the meeting on April 16 in Vienna of the presidents of Armenia and Azerbaijan.
France welcomes the results of the April 16 meeting in Vienna on the Nagorno Karabakh issue that allowed for the resumption of dialog between Armenia and Azerbaijan after the deadly clashes of April 2-5.
Presidents Sargsyan and Aliyev, in the presence of Harlem Désir, French Secretary of State for European Affairs, U.S. Secretary of State John Kerry and Russian Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov, reiterated that they support maintain the ceasefire regime and a peaceful solution of the conflict. The parties also accepted the inclusion of confidence building measures, in addition to a mechanism for investigating incidents.
These are very important responsibilities. France calls on the parties to implement them and, as a Minsk Group Co-chair, with its American and Russian partners, will continue its role as a mediator.