Արցախի ԱԳՆ-ն դրական է գնահատում Վիեննայի հանդիպումը
Դրական ենք գնահատում մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի, Ռուսատանի արտաքին գործերի նախարարի և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղարի մասնակցությամբ և աջակցություն ենք հայտնում հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված համաձայնությանը միջադեպերի հետաքննությունների անցկացման ԵԱՀԿ մեխանիզմի շուրջ աշխատանքներն ավարտելու և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակն ընդլայնելու, ինչպես նաև ԿԽՄԿ հովանու ներքո անհայտ կորածների մասին տեղեկատվության փոխանակումը շարունակելու վերաբերյալ։
Մենք նաև կիսում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դիրքորոշումը, որոնք բացառում են հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած հնարավորություն և պնդում 1994 թ․և 1995 թ. հրադադարի մասին համաձայնագրերի պահպանման անհրաժեշտությունը։
Նշված համաձայնագրերը, որոնք վերջ դրեցին լայնածավալ ռազմական գործողություններին և այդպիսով հնարավորություն ստեղծեցին՝ որոնելու ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղիները, կնքվել են բանակցություններին բոլոր երեք կողմերի՝ Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի լիարժեք մասնակցության շնորհիվ։ Կարգավորման գործընթացի տրամաբանությունը պահանջում է հակամարտության վերջնական հանգուցալուծմանը հասնելու համար վերականգնել բանակցությունները հենց նշված եռակողմ ձևաչափով։

NKR MFA: "We share the position of co-chair countries of the OSCE Minsk Group"
The following is a statement released by the NKR Ministry of Foreign Affairs regarding the May 16 meeting in Vienna of the presidents of Armenia and Azerbaijan.
We commend the meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan held on May 16 in Vienna with participation of the Minister of Foreign Affairs of Russia, Secretary of State of the United States and the Minister of State for European Affairs of France, and support the agreement reached at the meeting to finalize the OSCE investigative mechanism, to expand the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office, as well as to continue the exchange of data on missing persons under the auspices of the ICRC.
We also share the position of co-chair countries of the OSCE Minsk Group, excluding any possibility of a military solution to the conflict and insisting on the importance of respecting the ceasefire agreements of 1994 and 1995.
These agreements that put an end to large-scale hostilities and thus created the opportunity for finding a peaceful settlement to the Azerbaijani-Karabakh conflict, have been achieved thanks to full participation of all three parties - Azerbaijan, the Nagorno Karabakh Republic and Armenia, in the negotiations. The logic of the settlement process requires the restoration of negotiations on finding a final solution to the conflict in that very trilateral format.