Բասկերի Երկրի Դոնոստիա (Սան Սեբաստիան) քաղաքը աջակցում է Ստեփանակերտին
Ապրիլի 26-ին Բասկերի Երկրի (Իսպանիա) Գիպուսկոա նահանգի մայրաքաղաք Դոնոստիայի (Սան Սեբաստիանի) քաղաքապետարանում ներկայացված խմբակցությունների ղեկավարների ժողովի հերթական նիստում ընդունվել է հետևյալ ինստիտուցոինալ հայտարարությունը, որը հաստատվել է քաղաքապետի կողմից մայիսի 5-ին։
Դոնոստիայի (Սան Սեբաստիանի) քաղաքապետարանը՝
1. Այս ծանր պահին Ստեփանակերտին փոխանցում է իր զորակցությունը՝ վերահաստատելով վերջինիս բնակչության խաղաղ և բնականոն կերպով ապրելու իրավունքը:
2. Կոչ է անում բոլոր կողմերին, որ վերադառնան այն վիճակին, որը տիրում էր նախքան հրադադարի խախտումը, և որ չխոչընդոտվի այնպիսի մեխանիզմի ստեղծմանը, որը թույլ կտա մոնիտորինգի ենթարկել հրադադարի ռեժիմի պահպանումը:
3. Կոչ է անում բոլոր կողմերին, որ լուծեն իրենց միջև տարաձայնությունները Մինսկի Խմբի շրջանակներում, երկխոսության և բանակցության միջոցով՝ մշտապես հարգելով ժողովրդի կամքը:
4. Այս առումով, հայցում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Մինսկի խմբի իրականացրած բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղն ունենա իր սեփական ձայնը:

Basque Municipality Conveys Solidarity to Stepanakert
The Mountainous Republic of Karabakh’s (MKR) Ministry of Foreign Affairs reports that the municipality of Donostia-San Sebastián, the capital city of the Gipuzkoa province of the Basque Autonomous Community in Spain, adopted the following resolution regarding Karabakh.
The municipality of Donostia-San Sebastián:
- During this difficult time, it conveys its solidarity to Stepanakert, reaffirming the right of its citizens to a peaceful and normal way of life.
- Call on all sides to return to the situation that existed prior to the violation of the ceasefire and that they not hinder the creation of a mechanism that will allow for the monitoring of the ceasefire regime.
- Call on all sides to settle their disagreements within the scope of the Minsk Group, dialog and negotiations, will always respecting the will of the people.
- In this light, it asks that Nagorno Karabakh has its own voice in the negotiations conducted by the Minsk Group