Կիբերանվտանգությունը` ԵԱՀԿ մոդել համաժողովի ուշադրության կենտրոնում
Երևանում այսօր մեկնարկած երկօրյա ԵԱՀԿ մոդել համաժողովի ընթացքում Հայաստանի մոտ 60 ուսանողներ սկսեցին քննարկել և բանակցել գլոբալիզացված աշխարհում կիբերանվտանգության կարևորության և ԵԱՀԿ հնարավոր գործողությունների շուրջ:
ԵԱՀԿ մոդել համաժողովը սիմուլյացիոն խաղ է, որի ընթացքում ԵԱՀԿ որոշում կայացնող գլխավոր մարմնի` Մշտական խորհրդի աշխատանքը կրկնօրինակվում է ուսանողների կողմից, որոնք խաղում են ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների և մարմինների ներկայացուցիչների դերերը: Նախաձեռնության նպատակն է կրթել ուսանողներին ԵԱՀԿ-ի մասին և նրանց հնարավորություն տալ գործնականում անմիջականորեն փորձարկելու միջազգային դիվանագիտության մարտահրավերները:
Այս անգամ, համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն և կառաջարկեն մի շարք գործողություններ, որպեսզի լուծեն «Ստվեր» ինտերնետային խմբավորման կողմից առաջացած մարտահրավերը, որը սպառնում է ողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը` զգալի վնաս հասցնելով ԵԱՀԿ հիպոթետիկ մասնակից պետություններին` Կարտոնիային, Սայլանդիային և Լոտիկոյին:
«Մեր փոխկապակցված աշխարհում ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների մարդիկ և հաստատություններն ամեն հարցում ապավինում են ինտերնետին: Մենք ակնկալում ենք լսել նորարարական գաղափարներ և թարմ տեսակետներ կիբերսպառնալիքներին հակազդելու հնարավոր ուղիների վերաբերյալ. հարց, որը գտնվում է ԵԱՀԿ օրակարգի թիրախում»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Կարել Հոֆստրան: «Միևնույն ժամանակ, կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի միասնական մոտեցման ձևավորումը պահանջում է դիվանագիտական և բանակցային հմտությունների կիրառում, որը հանդիսանում է ԵԱՀԿ նախաձեռնության ևս մեկ նպատակ»:
Համաժողովից առաջ մասնակիցներն անցել են հանրային խոսքի և բանակցային հմտությունների դասընթացներ, ինչպես նաև մասնակցել են ԵԱՀԿ-ի, միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ու կիբերհանցագործությունների մասին թեմատիկ սեմինարների:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի դերը խաղացող Նվարդ Սունունուն ասաց. «Այս սիմուլյացիոն վարժությունը միաժամանակ ծառայում է երեք նպատակի` այն ներկայացնում է ԵԱՀԿ-ի դերը միջազգային հարաբերություններում, տեղեկացնում է երիտասարդներին որոշակի խնդրի մասին և նրանց համար եզակի հնարավորություն է ապահովում սովորելու ու զարգացնելու բանավիճելու, բանակցելու և հանրային խոսքի հմտությունները»:
Այս մասին հայտնում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակից՝ հավելելով, որ սկսած 2008 թվականից անց են կացնում ԵԱՀԿ մոդել համաժողովներ:

Around 60 students from Armenia embarked on discussions and negotiations on the importance of cyber security in a globalized world, and possible OSCE action at a two-day Model OSCE Conference that started today in Yerevan.
The Model OSCE Conference is an exercise during which the work of the Permanent Council, the main decision-making body of the OSCE, is simulated, with students playing roles of representatives of OSCE participating States and bodies. The aim of the initiative is to educate students about the OSCE and give them an opportunity to experience first-hand the challenges of international diplomacy in action.
This time, the conference participants will discuss and suggest a course of action to tackle the challenge posed by an internet grouping calling itself “The Shadow”, which threatens the security of the region, inflicting substantial harm to hypothetical OSCE participating States of Kartonia, Syland and Lotyko.
“In our interconnected world, people and institutions in participating States of the OSCE, rely on the Internet for everything. We look forward to hearing innovative ideas and fresh views on possible ways of countering cyber threats, which the OSCE places high on its agenda,” said Carel Hofstra, the Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. “At the same time, negotiating a common approach to combating cyber crime requires from participants the application of diplomatic and negotiation skills, and their development is another objective of the Model OSCE initiative.
Prior to the conference, participants were trained in public speaking and negotiation skills, and also participated in thematic workshops on the OSCE, international relations and diplomacy, as well as cyber crime.
Nvard Sununu, who played the role of the OSCE Chairperson-in-Office, said: "The simulation exercise hits three targets at the same time: it presents the role of OSCE in the international relations, informs young people of a certain problem, and provides them with a unique opportunity to learn and develop debating, negotiating and public speaking skills.”