Թալիշում վիրավորված զինծառայողին մեկ շաբաթվա ընթացքում հնարավոր կլինի տեղափոխել Գերմանիա
Հետքը գրել էր, որ Թալիշում վիրավորված զինծառայող Արման Լազգիյանը մայիսի 18-19-ը պետք է տեղափոխվեր Գերմանիա՝  հետագա բուժումն իրականացնելու համար։
Մայիսի 17-ին, սակայն, ի հայտ եկած մի շարք առողջական խնդիրների հետևանքով Գերմանիա մեկնելը միառժամանակ հետաձգվել է։ Կատարված ԿՏ հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Արմանի թոքային հատվածում առկա է հեղուկի որոշ քանակություն։ Այն հեռացնելու նպատակով իրականացվել էր ձախ պլևրալ խոռոչի դրենավորում:
Նույն օրը երեկոյան Արմանի վիճակը կրկին վատացել է, և Էրեբունի ԲԿ-ի բժիշկները նրան վիրահատել են, կատարվել է նաև պլաստիկ միջապտություն։ Սա ապրիլի 7-ից ի վեր թվով 5-րդ վիրահատությունն է, որին ենթարկվել է Արմանը։
Էրեբունի  ԲԿ-ի տնօրենի՝ վիրաբուժական գծով տեղակալ Միքայել Մանուկյանը «Հետք»-ի հետ զրույզում նշեց, որ Արման Լազգիյանի առողջական վիճակն այս պահին գնահատում է կայուն ծանր․«Վիրահատությունը նորմալ է ընթացել, վիրահատությունից հետո արյունահոսության էպիզոդ չի եղել։ Ըստ երևույթին՝  5 օր - մի շաբաթից նոր կկարողանան գնալ։ Ինձ թվում է՝ մինչև մյուս շաբաթվա կեսերը մենք կկարողանանք նրան տեղափոխել» ,- հույս հայտնեց  Մ․Մանուկյանը։
Նա նաև նշեց, որ ծնողները խնդրել են, որ  Արմանին ուղեկցող բժիշկ տրամադրվի․ «Որպեսզի այդ տեղափոխումը սահուն անցնի, մենք նաև իրենց բժիշկ ենք տրամադրելու, ռեանտիմատոլոգ»,- ասաց Մ․Մանուկյանը։
Այն հարցին, թե արդյոք Արմանին արտասահման տեղափոխելու կարիք կա, պարոն Մանուկյանն ասաց, որ դա, իհարկե, ծնողների որոշելու հարցն է, սակայն ասել, որ «հիմա մենք ամեն ինչ կանենք, դա էլ ճիշտ չի»։
Արմանի հայրը՝ Միքայել Լազգիյանը, այսօր մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այժմ՝ հետվիրահատական շրջանում, Արմանն իրեն թույլ է զգում, բայց վիրահատությունը նորմալ է անցել․ «Տոմսերը ժամանակավորապես սառացրել ենք, սպասում ենք, որ փոքր-ինչ կազդուրվի, որ կարողանանք ինքնաթիռով տեղափոխել»,- ասաց  նա։
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայում Արմանի բուժումն իրականացվելու է առանձին անհատների և պաշտոնյաների ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, քանի որ արտերկրում զինծառայողների  պետական միջոցներիով բուժման վերաբերյալ կառավարության որոշումը վերաբերում է միայն այն դեպքերին, երբ Հայաստանում այն կազմակերպել հնարավոր չէ (բացակայում են անհրաժեշտ տեխնոլոգիաները կամ սարքավորումները, չկա համապատասխան մասնագետ կամ փորձառություն)։ Իսկ թե ինչ որակի կլինի այդ բուժումը, դա արդեն այլ հարց է։

Раненного в Талыше военнослужащего в течение недели можно будет отправить в Германию
Hetq.am писал о том, что раненного в Талыше военнослужащего Армана Лазгияна 18-19 мая должны были отправить в Германию для дальнейшего лечения.
Однако 17 мая состояние Армана ухудшилось, в связи с чем его отправка за границу была временно отложена. В результате проведенной компьютерной томографии выяснилось, что у Армана Лазгияна в легком имеется определенное количество жидкости. С целью ее удаления был проведен дренаж левой плевральной полости.
В тот же день вечером состояние Армана вновь ухудшилось, и врачам медцентра “Эребуни” пришлось его прооперировать. Одновременно было проведено пластическое вмешательство. Начиная с 7 апреля это пятая по счету операция, которую перенес Арман.
В беседе с Hetq.am заместитель директора МЦ “Эребуни” по хирургической линии Микаел Манукян отметил, что на данный момент состояние Лазгияна оценивается как стабильно тяжелое. “Операция прошла нормально, послеоперационного кровотечения не было. По всей видимости, примерно через неделю его можно будет отправить в Германию”,- сказал М.Манукян.
Он также сообщил, что родители попросили предоставить Арману сопровождающего врача. “Чтобы его перевозка прошла гладко, мы предоставим им врача-реаниматолога”,- добавил Микаел Манукян.
На вопрос, есть ли необходимость в отправке Армана Лазгияна за границу, заместитель главврача сказал, что это решение родителей, однако утверждать, что “мы сейчас все сделаем, тоже неправильно”.
Отец Армана Микаел Лазгиян сообщил нам, что после операции Арман чувствует себя слабо, но операция прошла нормально. “Мы ждем, когда он немного поправится, чтобы можно было перевезти его на самолете”,- добавил отец.
Напомним, что лечение Армана Лазгияна в Германии будет осуществлено благодаря финансовой помощи отдельных лиц и чиновников, поскольку решение правительства о лечении военнослужащих за границей за счет государства касается только тех случаев, когда организация лечения в Армении невозможна (отсутствуют технологиии или аппаратура, нет соответствующих специалистов).