Լոռեցի կամավորականներին Վանաձորի մուտքի մոտ դիմավորեցին աղուհացով
Մայիսի 22-ի երեկոյան Լոռու մարզի Շահումյան համայնքի հարևանությամբ գտնվող Վանաձորի մուտքի խորհրդանշանի մոտ լոռեցիներն աղուհացով դիմավորեցին Արցախից վերադարձող կամավորականների վերջին խմբին: Կամավորականներին դիմավորելու էին եկել զինակից ընկերները, հարազատներրը, նույնիսկ անծանոթներ:
Ապրիլյան պատերազմի թոհ ու բոհով անցած երկրապահների հետ հանդիպումը կայացավ միալար անձրևի ու զուռնա դհոլի հնչյունների տակ, ջերմ գրկախառնութուններով: Ապա եռագույնի ու երկրապահների ծածանվող դրոշների տակ պար բռնեցին դիմավորողներն ու առաջնագծից եկածները:
Ապրիլյան պատերազմին Լոռու մարզից 4 հերթափոխով առաջնագիծ է մեկնել շուրջ 260 կամավոր մարզի տարբեր տարածքներից: Լոռեցի կամավորականներից ոչ ոք, բարեբախտաբար, չի վիրավորվել, չեն գրանցվել նաև զոհեր:
Շահումյան համայնքից մեկնածներին ու ոչ միայն նրանց դիմավորելու համար համայնքապետ Էդիկ Մանուկյանը որոշել ու ողջ-առողջ տուն դարձած լոռեցիների համար հենց ճանապարհին մատաղի սեղան էր գցել:
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Շահումյան համայնքը տեղակայված է այն վայրում, որը հանդիսանում է Լոռու մարզկենտրոնի դարպասը, պարտավորված զգացինք դիմավորել մեր երկրահներին»,- ասում է Է. Մանուկյանը:
Կամավորակններից մի քանիսը նաև ղարաբաղյան առաջին պատերազմի մասնակիցներ են:
«Քանի որ մեր երկիրը վտանգի տակ էր, մենք պետք է մեր սահմանները պաշտպանեինք, մեր զինվորների կողքին կանգնեինք, միակ ճամփան դա էր՝ գնալ ու պաշտպանել մեր երկիրը»,- ասում է 90-ականներին վիրավորված ազատամարտիկ Սասուն Ծատուրյանը:
Ազատամարտիկների մեծ մասն առաջնագծից պատմելու մի բան ունի. բայց նրանց բոլոր պատմությունները հայ զինվորի մասին են:
«Մենք շատ լավ զինվորներ ունենք, շատ լավ, ես ուղղակի հպարտանում եմ մեր զինվորներով, նրանք ավելի լավն են, քան ինչ-որ մի ժամանակ մենք ենք եղել»,- հպարտորեն ընդգծում է Սասունը:
Կամավորականների մի մասն առաջնագիծ էր մեկնել ապրիլյան պատերազմի առաջին օրերին ու հրաժարվել վերադառնալ հետ, մինչև որ տունդարձի հրաման էր տրվել:
«Հերթափոխը հերթափոխ, բայց հայկական բանակի սպան իրավունք չունի դիրքերը թողնի հետ գա»,-ասում է կոչումով կապիտան Աշոտ Սարդարյանը:
Սպիտակի ջոկի հրամանատար Սամվել Քյասինյանը Արցախյան ազատամարտի երկրորդ կարգի հաշմանդամ է: 90-ականներին 15-ամյա որդու հետ մարտական գործություններին մասնակցած ազատամարտիկին այս անգամ միանալու ցանկություն են հայտնել ոչ միայն որդիները, այլև կինը:
Կամավորականերից ոմանց որդիները ներկայումս ծառայում են հայոց բանակում: Տաշիրից Արցախ մեկնած Վահան Վարդանյանի որդին ժամկետային ծառայությունն անց է կացնում Ստեփանակերտի զորամասերից մեկում: Ապրիլի 17-ից Արցախի առաջնագծում գտնվող Վահանին միայն երեկ է հաջողել մի քանի րոպեով տեսնել որդուն:
«Երեկ գիշերը մեր հրամանատարի շնորհիվ հանդիպեցի տղայիս ու իր ընկերերին, ընդամենը 10 րոպեով տեսա, բայց հոգեպես շատ բավարարված են,- ասում է զինվորի հայրն ու հավելում,- բոլոր զինվորներն էլ մեր տղաներն են»:
«Աստված չանի, եթե հանկարծ նորից պետք լինի, մեծ թվով ցուցակագրվածներ ունենք, ովքեր պատրաստակամ են ամեն պահի մեկնել առաջնագիծ»,- տուն դարձած լոռեցիների անունից վստահեցնում է Երկրապահ կամավորականների միության Լոռու մարզային բաժանմունքի նախագահ Կամո Հովհաննիսյանը:

Вернувшихся из Арцаха в Лори добровольцев встретили хлебом-солью
Вернувшуюся вечером 22 мая из Арцаха в Лори последнуюю группу добровольцев при въезде в Ванадзор встретили хлебом и солью. Среди встречавших были родные, соратники, просто незнакомые люди.
Прошедшие через апрельскую войну добровольцы и встречавшие их жители Лори, несмотря на моросивший дождь, решили станцевать под звуки дгола и с армянским триколором в руках.
К счастью, все 260 добровольцев из различных регионов Лори, которые провели на передовой четыре смены, вернулись домой живыми и невридимыми.
“Учитывая, что община Шаумян находится как раз при въезде в областной центр Лори, мы решили именно здесь организовать для них встречу”,- отметил староста общины Эдик Манукян.
Некоторые добровольцы были участниками первой карабахской войны.
“Поскольку над нашей страной нависла угроза, мы должны были отправиться защищать наши границы, встать рядом с нашими солдатами”,- отметил получивший в 90-х годах ранение ополченец Сасун Цатурян.
Большинство бывших ополченцев, рассказывая о ситуации на передовой, говорили только об армянских солдатах.
“У нас замечательные солдаты, я горжусь ими. Они лучше, чем мы были в свое время”,- подчеркнул Сасун.
Часть добровольцев отправилась на передовую в первые же дни апрельской войны и отказалась возвращаться до тех пор, пока не поступил соответствущий приказ.
“Смена сменой, а офицер армянской армии не имеет права оставлять позиции и возвращаться”,- сказал капитан Ашот Сардарян.
Командирской спитакского отряда Самвел Кясинян – участник Арцахаской войны, инвалид второй группы. На этот раз желание присоединиться к ополченцу, который в 90-х годах участвовал в боевых действиях вместе с 15-летним сыном, изъявили не только его сыновья, но и жена.
В настоящее время в армянской армии служат представители второго поколения добровольцев. Сын отправившегося из Ташира в Арцах Ваана Варданяна сегодня служит в одной из воинских частей Степанакерта. Ваану, который находился на передовой с 17 апреля, только вчера удалось на несколько минут повидаться с сыном.
“Благодаря нашему командиру вчера ночью я смог встретиться со своим сыном и его товарищами. Мы виделись всего десять минут, но это принесло мне огромное духовное удовлетворение”, - сказал отец солдата, добавив: “Все солдаты – наши сыновья”.
“Если, не дай Бог, опять потребуется, то очень многие, которые уже записались, готовы в любую минуту отправиться на передовую”,- заверил от имени вернувшихся домой лорийцев председатель областного отделения Союза добровольцев “Еркрапа” Камо Ованнисян.