Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալը հարբած նստել է ղեկին և ընկել լիճը. դատախազությունն ուսումնասիրում է միջադեպը
«Հետքի» ընթերցողներից մեկն այսօր նամակ է ուղարկել, որտեղ պատմում է Իջևան-Դիլիջան ավտոմայրուղուն հարակից տարածքում գտնվող ռեստորաններից մեկում տեղի ունեցած միջադեպի մասին։ Ստորեւ ներկայացնում ենք նամակը նույնությամբ.
«Հայաստանում պետական ապարատի հերթական պաշտոյայի ոչ վայել արարքը մեր հասարակության ուշադրությանն արժանացնելու և ի վերջո պետական կառավարման ոլորտում պաշտոնատար անձի վարքագծի կարգավորման ուղղությամբ մեր պատասխանատու պաշտոնյաների ամպագոռգոռ հայտարարություններին հակադարձելու համար, Ձեզ հայտնում եմ հետևյալ տեղեկատվությունը՝ հույս ունենալով, որ այն կարժանանա Ձեր լրատվական կայքի և պատասխանատու պաշտոնյաների ուշադրությանը:
Տավուշի մարզի դատախազության աշխատակիցներից մարզի դատախազի տեղակալ Հ.Բաղդասարյանը այնքան է զվարճացել ու ոգելից խմիչք օգտագործել, որ 21.05.2016թ. Իջևան-Դիլիջան ավտոմայրուղուն հարակից գտնվող ռեստորաններից մեկում, որը ճանապարհի կողմից ունի արհեստական լիճ, հարբած վիճակում իր «Նիսսան տեանա» մակնիշի 01 OP 077 համարանիշերի ավտոմեքենայով հայտնվել է լճում: Ամոթալին ոչ միայն այն է, որ որպես պաշտոնյա նա հարբած վարում է ավտոմեքենան, այլ այն է, որ դատախազը, լինելով իգական սեռի ներկայացուցիչ, չարաշահում է ալկոհոլ, հրաժարվում օրը ցերեկով դեպի վայր ժամանակ շտապ օգնությունից և ի վերջո սահմանին տիրող լարված իրավիճակում զվարճանում սրա-նրա հետ, իսկ ճանապարհով անցնող բազմաթիվ պատահական անցորդները ծիծաղում էին և միմյանց ասում․ «Էս էլ մեր ալկագոլիկ դատախազը, էլ ինչ ասես ես երգրի մասին»: Սա է մեր դառը իրականությունը ... հետևությունները թողնում եմ Ձեզ:
Հ.Գ. նյութի հետ միասին կցում եմ ճանապարհով անցնող պատահական անցորդների կողմից արված լուսանկարները»:
Ընթերցողը քիչ անց այլ մանրամասներ էլ հայտնեց.
«Խնջույքը տեղի է ունեցել «Ոսկե ձկնիկ» կոչվող նորաբաց ռեստորանում: Տավուշի մարզի դատախազ Ա.Մարուխյանի հրավերով, այսպես ասած՝ «պատիվ տալու համար», Տավուշի մարզ են եկել ՀՀ գլխավոր դատախազության նախաքննության և հետաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող վարչության դատախազները, այդ թվում՝ դատախազ Մամիկոն Մարտիրոսյանը, ով պատկերված է լճում գտնվող ավտոմեքենայի առջևի մասում և փորձում է դուրս բերել ավտոմեքոենան լճից: Խնջույքին ներկա են գտնվել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիայի և ապօրինի անտառհատումների դեմ պայքարի վարչության դատախազները, Տավուշի մարզի դատախազը և նրա տեղակալ Հայկուշ Բաղդասարյանը: Զավեշտալին այն է, որ հյուրասիրությունը կազմակերպել է Իջևանի անտառտնտեսության տնօրեն Սուրեն Մանուկյանը, ով նաև իր ուժերով ու միջոցներով «Գազ 66» մակնիշի ավտոմեքենա է կանչել դեպքի վայր, որ մեքենան դուրս հանվի լճից, այնուհետև տնօրենն իր իսկ միջոցներով ներկայումս Իջևանի արհեստավորների մոտ վերանորոգում է լճում հայտնված դատախազի «Նիսսան Տեանա» ավտոմեքենան: Այս ամենի արատավոր և կեղտոտ երևույթն այն է, որ ապօրինի անտառհատումների և կոռուպցիայի դեմ պայքարող դատախազներն անտառտնտեսության տնօրենի հետ միասին զվարճանում են, որից հետո մեր պաշտոնյաները, այդ թվում՝ գլխավոր դատախազությունը խոսում է կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, անտառհատումները բացահայտելու մասին, նամանավանդ, որ սահմանին տիրում է լարված իրավիճակ, պետության ֆինանսական միջոցները սուղ են, իսկ պետական չինովնիկները քեֆ են անում, զվարճանում և միմյանց հետ և նման կերպ «պայքարում» անտառհատումների և կոռուպցիայի դեմ:
Եվ սա դեռ ամենը չէ, պարզվում է նաև, որ նշված դեպքով որևէ պատկան կառույց չի զբաղվել: Լինելով իգական սեռի ներկայացուցիչ՝ բարձրաստիճան պաշտոնյա Հայկուշ Բաղդասարյանը մեքենան վարել է հարբած վիճակում, իսկ լուսանկարում կարմիր շապիկով պատկերված ռեստորանի տնօրեն Վահե Ղալումյանը, նրա կողքին գտնվող և լուսանկարում պատկերված Տավուշի մարզի դատախազ Արմեն Մարուխյանը ձեռքները գրպանում դրած հետևում էին, թե ինչպես են մեքենան դուրս բերում լճից: Հարց է առաջանում, թե ու՞ր են նայում մեր պատկան մարմինները, նույն մարզի դատախազը ինչու՞ է թույլ տալիս, որ իր տեղակալը ոչ սթափ վիճակում վարի մեքենան, և այսպե՞ս են դատախազները պայքարում ապօրինի անտառհատումների դեմ՝ անտառտնտեսության տնօրենի կողմից քեֆ կազմակերպելու եղանակով: Առ այսօր որևէ իրավասու մարմին նշված խնդրին չի անդրադառնում, կարծես բոլորը քնած են, սա է մեր դառը իրականությունը, ինչպես ասում են՝ նման անօրեն դատախազներով պայքարում ենք ապօրինությունների դեմ, էլ ի՞նչ պետք է հասարակ քաղաքացին ակնկալի նման պաշտոնյաներից, էլ ինչպե՞ս պետք է հասարակ քաղաքացին հավատա արդարությանը»:
«Հետքը» փորձեց դատախազութոյւնից պարզել թե դեպքի առթիվ ծառայողական քննություն իրականացվել է, թե ոչ: Դատախազությունը հայտնեց հետևյալը. «ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ ուսումնասիրվում են ՀՀ Տավուշի մարզում՝ մարզի դատախազի տեղակալի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի բոլոր հանգամանքները: Դրանց լիարժեք, բազմակողմանի և օբյեկտիվ ուսումնասիրության արդյունքում կտրվեն համապատասխան գնահատականներ»:

Автомобиль, за рулем которого находилась пьяная заместитель прокурора Тавуша, упал в озеро. Прокуратура изучает инцидент
Один из читателей Hetq.am прислал сегодня в редакцию письмо, в котором рассказал об инциденте, произошедшем в одном из ресторанов недалеко от автотрассы Иджеван-Дилижан.
По словам автора письма, развлекавшаяся 21 мая в ресторане заместитель прокурора Тавушской области Айкуш Багдасарян выпила столько спиртного, что, находясь за рулем своего автомобиле марки “Ниссан Теана” с номерным знаком 01 OP 077, упала в искусственное озеро недалеко от автотрассы Иджеван-Дилижан. «Это вопиющий и позорный случай не только потому, что заместитель прокурора садится за руль в пьяном виде, но еще и потому, что речь идет о представительнице женского пола, которая в условиях напряженной ситуации на границе развлекается с большой компанией в ресторане, становясь предметом насмешек случайных прохожих. Последние, став свидетелями произошедшего, со смехом говорили друг другу: “Если прокурор алкоголик, то что говорить о стране…” – говорилось в письме.
Читатель Hetq.am прислал также фотографии, которые сделали случайные очевидцы произошедшего.
А чуть позже автор письма сообщил новые подробности инцидента с участием пьяной заместительницы прокурора области:
“Пирушка проходила в новом ресторане “Золотая рыбка”. По приглашению прокурора Тавуша А.Марухяна в область приехали прокуроры управления по надзору за законностью следствия Генпрокуратуры РА, в том числе прокурор Мамикон Мартиросян, который на фото пытается вытащить автомобиль из озера. В пирушке участвовали также прокуроры управления по борьбе с коррупцией и незаконными лесными вырубками Генпрокуратуры РА, прокурор Тавушской области, его заместитель Айкуш Багдасарян. Абсурдно то, что прием организовал директор Иджеванского лесного хозяйства Сурен Манукян, который на свои средства вызвал “ГАЗ 66”, чтобы вытащить упавший в воду автомобиль. А сейчас Манукян оплачивает ремонт упавшего в воду автомобиля “Ниссан Теана” госпожи прокурорши. Мы имеем дело с порочным и грязным явлением, когда прокуроры, ведущие борьбу с коррупцией и незаконными лесными вырубками, вметсе с директором лесного хозяйства развлекаются в ресторане. И после этого наши чиновники, в том числе из Генпрокуратуры, говорят о борьбе с коррупцией, о разоблачении виновных в лесных вырубках. И что самое страшное, все это происходит на фоне напряженной ситуации на границе, нехватки бюжетных средств. А в это время госчиновники развлекаются и таким образом ведут “борьбу” с коррупцией и незаконными вырубками деревьев.
Но это еще не все. Оказывается, ни один компетентный орган не занимается данным инцидентом. Занимающая высокий пост Айкуш Багдасарян вела машину в состоянии алкогольного опьянения, а изображенный на снимке директор рестрана Ваге Галумян (в красной рубашке) и стоявший рядом с ним прокурор Тавушской области Армен Марухян, засунув руки в карманы, следили за тем, как вытаскивают из озера автомобиль. Напрашиваются вопросы: куда смотрят наши компетентые органы? почему прокурор области позволяет своему заместителю садиться за руль в нетрезвом состоянии? как прокуроры ведут борьбу с незаконными лесными вырубками, если вместе с директором лесного хозяйства устраивают бурные застолья? По сей день ни один компетентный орган не коснулся произошедшего. Такова наша печальная реальность. Получается, что борьбу с беззакониями ведут чиновники, которые сами не соблюдают законы. Как в таком случае рядовым гражданам верить в справедливость? ”
Hetq.am попытался выяснить в прокуратуре, проводится служебное расследование по данному инциденту или нет. В прокуратуре нам сообщили следующее: “По поручению генпрокурора РА изучаются все обстоятельства инцидента, произошедшего в Тавушской области с участием заместителя прокурора. После проведения полноценного, всестороннего и объективного изучения будут даны соответствующие оценки”.