Բնակչության թիվը նվազել է Հայաստանի բոլոր մարզերում
Այս տարվա հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստանի բնակչությունը միջինում ամեն ամիս նվազել է 1400-ով, ինչը ավելին է, քան Ծաղկաձոր քաղաքի բնակչությունը: Ավելին` նվազել է բոլոր մարզերի բնակիչների քանակը:
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը (ԱՎԾ) երեկ հրապարակել է հանրապետության մշտական բնակչության թվաքանակը` ապրիլի 1-ի դրությամբ: Հայաստանում, ըստ ԱՎԾ-ի, բնակվում է 2 994 400 մարդ: Երեք ամիսների ընթացքում երկրի բնակչությունը նվազել է 4200 մարդով:
Ամենից շատ նվազել է Լոռու մարզի բնակչությունը՝ 900 մարդ: Լոռիում նաև մահացության ամենաբարձր ցուցանիշն է գրանցվել. մահացածների թիվը 150-ով գերազանցել է ծնվածների թվին: Մնացած 750-ը երկրից հեռացածներն են: Նախորդ երեք ամիսներին, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, Լոռու, Շիրակի և Արագածոտնի ամեն 1000 բնակչից մեկնել են 3-ը:
Լոռու և Շիրակի մարզերում ամբողջ գյուղերի չափ բնակչություն է նվազել
Նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ Հայաստանի բնակչությունը նվազել է 12 300 մարդով (0,4%-ով): Սակայն, ի տարբերություն 2016թ-ի առաջին երեք ամիսների, երբ բոլոր մարզերի շարքում նվազել է նաև Երևանի բնակչության թիվը, 2015թ-ի ապրիլի համեմատ՝ մայրաքաղաքի բնակիչներն ավելացել են 1900-ով:
Փոխարենը՝ 3200-ով նվազել է Շիրակի, 3000-ով էլ՝ Լոռու մարզերի բնակչությունը: Սա կազմում է Շիրակի բնակչության 1,3%-ը և Լոռու բնակչության 1.2%-ը, և հավասար է նրան, որ, օրինակ, Շիրակի մարզից գաղթի Պեմզաշեն գյուղի, իսկ Լոռու մարզից՝ Մարգահովիտ գյուղի ամբողջ բնակչությունը:
ԱՎԾ-ն ընթացիկ այս հաշվարկները կազմում է՝ հիմնվելով 2011թ-ի մարդահամարի, բնակչության բնական հավելաճի (մահերի և ծնունդների տարբերության, այս դեպքում՝ 1,5 հազար մարդ) և միգրացիայի մնացորդի գնահատված ցուցանիշի (հաշվառվածների և հաշվառումից հանվածների, այս դեպքում՝ -5,7 հազար մարդ) համեմատության վրա: Ընդ որում, հրապարակվում է ոչ թե առկա, այլ մշտական բնակչության թվաքանակը, որի կազմում հաշվառվում են նաև այդ պահին ժամանակավոր բացակայողները:
Միաժամանակ, Միգրացիոն պետական ծառայությունը 2016թ-ի հունվար-մարտ ամիսների համար արձանագրել է միգրացիայի բացասական սալդո (հանրապետությունից մեկնումների թվի գերազանցումը ժամանումների թվին), որը կազմել է 19 165 մարդ:
Երևանի կենտրոնում ավելի շատ մարդ է բնակվում, քան ամբողջ Տավուշի մարզում
Հայաստանի բնակչության 36%-ը բնակվում է գյուղերում, 64%-ը՝ քաղաքներում: Պաշտոնական վիճակագրությամբ՝ Երևանում է ապրում Հայաստանի բնակչության 36%-ը և քաղաքաբնակների կեսից ավելին (56%-ը):
Համեմատության համար նշենք, որ Երևանի Կենտրոն համայնքում ավելի շատ մարդ է բնակվում, քան ամբողջ Տավուշի մարզում:

В Армении численность населения сократилась во всех областях
В период с января по март этого года численность населения в Армении сокращалась в среднем на 1400 человек в месяц. Это больше, чем число жителей в городе Цахкадзор. Более того, численность населения сократилась во всех областях страны.
Национальная статистическая служба РА опубликовала вчера данные о численности постоянного населения республики по положению на 1 апреля. По данным НСС, в Армении проживает 2.994.400 человек. За три месяца население сократилось на 4200 человек.
Самый высокий показатель сокращения численности населения зарегистрирован в Лорийской области – 900 человек. Эта область лидирует и по показателю смертности: число умерших здесь превысило число родившихся на 150. Остальные 750 человек покинули страну. За предыдущие три месяца на каждые 1000 жителей Лори, Ширака и Арагацотна приходилось трое уезжавших.
В Лорийской и Ширакской областях численность населения сократилась на целые села
По сравнению с апрелем прошлого года число жителей в Армении уменьшилось на 12.300 человек (или 0,4%). Однако в отличие от первых трех месяцев 2016 г., когда численность населения сократилась не только в областях, но и в столице, в Ереване число жителей по сравнению с апрелем 2015 г. увеличилось на 1900.
Вместе с тем в Шираке численность населения в сократилась на 3200, в Лори – на 3000. Приведенные цифры составляют 1,3% населения Ширака и 1.2% населения Лори, что равносильно отъезду из Ширакской области всех жителей села Пемзашен и отъезду из Лорийской области всех жителей села Маргаовит.
В свою очередь Государственная миграционная служба в январе-марте 2016 г. зарегистрировала отрицательное сальдо миграции (число выехавших из страны превысило число прибывших), которое составило 19.165 человек.
В центре Ереване живет больше людей, чем во всей Тавушской области
36% населения Армении живет в селах, 64% - в городах. Согласно официальной статистике, в Ереване сосредоточено 36% населения Армении и свыше 56% всех городских жителей.
Для сравнения отметим, что в Центральном округе столицы живет больше людей, чем во всей Тавушской области.