450 հազար եվրոյի պահանջ ՌԴ կառավարությանը` որպես վնասի փոխհատուցում
Ավետիսյանների սպանության գործով այսօր դատարանում հարցաքննված վերջին վկան Աշոտ Կարապետյանն էր, ով Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայում հրատարակվող թերթի պատասխանատու քարտուղարն է: Պաշտոնաթող գնդապետը 2015-ի հունվարի 11-ի լույս 12-ի գիշերը անմիջական մասնակցություն է ունեցել Վալերի Պերմյակովի որոնողական աշխատանքներին՝ լինելով քաղաքացիական անձ:
«Հրամանատարը Աֆրիկայում էլ է հրամանատար» պատճառաբանեց վկան՝ նշելով, որ զինվորականները՝ նախկին, թե գործող, սովորաբար հրամանները կատարում են առանց դրանք քննարկելու: Թեպետ ինքը պահեստազորի գնդապետ է եւ զինվորական ծառայության մեջ չէ, սակայն Պերմյակովին փնտրելու գործում ռազմաբազայի հրամատարությունը դիմել է հենց իր օգնությանը՝ հաշվի առնելով, որ ինքը լավ գիտի քաղաքն ու կարող է հեշտությամբ կողմնորոշվել:
«Ինձ հրամայվել էր զանգահարել ռազմական ոստիկանություն եւ տեղյակ պահել զինվորի փախուստի մասին, որն էլ արել եմ: Սակայն Գյումրու ռազմական ոստիկանությունից հայտնեցին, որ որոնողական աշխատանքների համար խումբ չունեն ու խորհուրդ տվեցին դիմել ոստիկանության մարզային վարչություն»,-նշեց վկան:
Աշոտ Կարապետյանը պատմեց, որ ռազմաբազայի հրամանատարն իրեն զանգահարել է ժամը 04:20-ին՝ Պերմյակովի փախուստից երկուսուկես ժամ անց: Փաստաբան Լուսինե Սահակյանի հարցին, թե ինչով էր պայմանավորված նման դանդաղկոտությունը, վկան պատասխանեց, որ Պերմյակովին նախ փնտրել են նրան վստահված տարածքում, որը բավական ընդարձակ է եղել:
«Հրամանատարն ասեց` մի քիչ սպասենք, может быть он где то под кустом сидит (կարող է նա ինչ-որ տեղ թփերի տակ նստած է.-հեղ), նկատի ուներ, որ կարող է տուալետ է գնացել»,-բացատրեց վկան: «Մի՞թե ձեր զինվորներն այդքան երկար ժամանակով՝ երկու ժամից ավելի, տուալետ են գնում,-զարմացավ Լուսինե Սահակյանը,-դա սովորական բա՞ն է ձեր համար»: «Ոչ»,-պատասխանեց վկան:
Աշոտ Կարապետյանը տեսել է ամբաստանյալին անմիջապես ձերբակալվելուց հետո: Վկայի նկարագրելով` Պերմյակովի դեմքը թունդ մորու գույն է ունեցել այդ պահին եւ ինքը հարցրել է, թե արդյոք չե՞ն ծեծել ձերբակալելիս, որին ի պատասխան` Պերմյակովն ասել է, որ մոտ 45 րոպե դեմքով թաղված պառկած է եղել ձյան մեջ մինչեւ իրեն ձերբակալել են: Վկան Պերմյակովին հարցրել է, թե ինչու՞ է նա սպանել Ավետիսյաններին: Ամբաստանյալը ծիծաղել է եւ ասել.« Ես չեմ պատկերացնում, որ այդպիսի բան արած լինեմ»:
Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները փորձեցին վկայի միջոցով պարզել` արդյո՞ք անցյալում էլ են եղել դասալքման նման դեպքեր: Վկան նշեց, որ իր ծառայության 33 տարիների ընթացքում չի հիշում դեպք, որ զինվորը զենքով լքի իրեն վստահված պահակակետը: Դասալքման դեպքեր առանց զենքի եղել են, սակայն տվյալ զինվորը 3-5 ժամվա ընթացքում հայտնաբերվել է, եղել են նաեւ դատական գործեր դասալքության հետ կապված: «Մենք միշտ լավ զինվորներ ենք ունեցել, բայց մեկ-մեկ պատահում են նաեւ սրա նման մոլախոտեր»,-ձեռքով մատնացույց անելով ամբաստանյալի կողմը` հայտարարեց Աշոտ Կարապետյանը:
Վկան նաեւ նշեց, որ երբ ռազմաբազայից որեւէ բարձրաստիճան սպա մեկնում է ռուսական ուսումնական զորամասեր Գյումրի զինծառայողներ տեղափոխելու՝ նրանց ժամանակ չի տրվում անհատապես ուսումնասիրելու բոլոր գործերը եւ շփվելու ընտրված զինծառայողների հետ:
«Պիտի, ասենք, 150 սալդատ բերեն, ասում են` խնդրեմ, սա իրենց թղթերը, էս էլ զինվորները, մենք ընտրությունը կատարել ենք,-նկատեց վկան,-առնվազն 5 օր է պետք մեր սպային, որ կարողանա գոնե զրուցել ընտրվածների հետ, բայց նրանց այդքան ժամանակ չեն տալիս»:
Ի դեպ, Վալերի Պերմյակովին Չիտայի ուսումնական զորամասից Գյումրի տեղափոխած սպա Անդրեյ Նիկիշինն էլ էր իր նախաքննական ցուցմունքում նշել, որ ինքը պարզապես ծանոթացել է այն փաստաթղթերին, որ իրեն տրամադրել են:
Ավետիսյանների սպանության գործով այսօր ներգրավվեց նոր փաստաբան՝ Արամազդ Կիվիրյանն, ով ներկայացնելու է տուժողների իրավահաջորդներ Լուսինե Ավետիսյանի, Անահիտ Կոշտոյանի, Նարինե եւ Անդրանիկ Պողոսյանների շահերը: Արամազդ Կիվիրյանը ներկայացրեց քաղաքացիական հայցը եւ միջնորդեց Ավետիսյանների հարազատներին քաղհայցվոր ճանաչելու որոշում կայացնել, իսկ քաղաքացիական պատասխանող ճանաչել ՌԴ-ը:
Քաղհայցով ներկայացվեց եվրոպական դատարանի վավերացրած կյանքի իրավունքի փոխհատուցման միջին չափը: Ավետիսյանների ընտանիքի սպանված յուրաքանչյուր չափահաս անդամի համար փաստաբանը պահանջեց 50 հազար եվրո, իսկ անչափահասներից յուրաքանչյուրի համար՝ 100 հազար եվրո փոխհատուցում: Քաղհայցը թարգմանվելու եւ ուղարկվելու է պատասխանող կողմին՝ ՌԴ համապատասխան կառույցներին:
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ այստեղ ոչ այնքան գումարային փոխհատուցման հարցն է, որքան ՌԴ-ն իր իսկ զինվորի կատարած հանցագործության նկատմամբ պատասխանատվության բեռը կրելը: «Ի վերջո, նրանք պետք է հասկանան, որ ստիպված են լինելու նաեւ գումարային վնասներ կրել եւ առավել պատասխանատու կլինեն ՀՀ ծառայության ուղարկվող զինվորականների ընտրության հարցում»,-նշեց Լուսինե Սահակյանը;

Правительству РФ выдвинуто требование выплатить в качестве компенсации 450 тысяч евро
На сегодняшнем судебном заседании по делу об убийстве семьи Аветисянов был допрошен последний свидетель – Ашот Карапетян, являющийся ответственным секретарем газеты, которая издается на дислоцированной в Гюмри 102-ой российской военной базе. В ночь с 11 на 12 января 2015 года полковник в отставке Карапетян принимал непосредственное участие в работах по поимке Валерия Пермякова.
Свидетель отметил, что военные, независимо от того, бывшие они или действующие, выполняют приказы без обсуждения. И хотя Карапетян – полковник в отставке и не находится на военной службе, однако в вопросе поиска Пермякова командование военной базы обратилось именно к нему, поскольку он хорошо знает город и легко в нем ориентируется.
“Мне было приказано позвонить в военную полицию и сообщить о бегстве солдата, что я и сделал. Однако в военной полиции сказали, что у них нет группы для поисковых работ, и посоветовали обратиться в областное управление полиции”,- отметил Ашот Карапетян.
По его словам, командование военной базы позвонило ему в 04:20, через два с половиной часа после бегства Пермякова. На вопрос адвоката Лусине Саакян, чем была обусловлена подобная медлительность, свидетель ответил, что Пермякова сперва искали на доверенной ему территории, которая была довольна обширной.
“Командир сказал: подождем немного, может быть, он где-то под кустом сидит, имея в виду, что Пермяков пошел в туалет”,- объяснил А.Карапетян. “Неужели ваши солдаты ходят в туалет так долго, больше двух часов? – удивилась Лусине Саакян. – Для вас это нормально?” “Нет”,- ответил свидетель.
Подсудимого Ашот Карапетян видел сразу после его задержания. По его словам, лицо Пермякова было малинового цвета. Свидетель спросил, избивали ли его при задержании, на что Пермяков ответил, что до того, как его обнаружили, он около 45 минут лежал, уткнувшись лицом в снег. Карапетян также поинтересовался, почему Пермяков убил Аветисянов. Тот, засмевшись, сказал: “Не представляю, что я сделал такое”.
Представители правопреемников потерпевших попытались выяснить у свидетеля, случались ли в прошлом подобные случаи дезертирства. Карапетян ответил, что за 33 года не помнит случая, чтобы солдат покинул свой пост с оружием. Случаи дезертирства без оружия были, но солдата обнаруживали через 3-5 часов. По таким случаям возбуждались даже уголовные дела. “У нас всегда были хорошие солдаты, но иногда попадаются такие сорняки, как этот”,- показав рукой в сторону подсудимого, сказал Ашот Карапетян.
Он также отметил, что когда какой-либо высокопоставленный офицер военной базы отправляется в российские учебные воинские части для отбора военнослужащих, у него не бывает времени на личное общение и изучение дела каждого из них.
Отметим, что офицер Андрей Никишин, который доставил Валерия Пермякова из военного училища в Чите на российскую базу в Гюмри, в своих предварительных показаниях отметил, что успел всего лишь ознакомиться с теми документами, которые ему предоставили.
В дело об убийстве Аветисянов сегодня был вовлечен новый адвокат – Арамазд Кивирян, который будет представлять интересы правопреемников Лусине Аветисян, Анаит Коштоян, Нарине и Андраника Погосянов. Арамазд Кивирян подал гражданский иск и ходатайствовал о принятии решения относительно признания родственников Аветисянов гражданскими истцами, а Российскую Федерацию – гражданским ответчиком.
В иске указан ратифицированный Европейским судом средний размер компенсации права на жизнь. За каждого убитого несовершеннолетнего члена семьи Аветисянов адвокат потребовал компенсацию в размере 50 тысяч евро, а за каждого совершеннолетнего члена – 100 тысяч евро. Иск будет переведен и отправлен ответчику - соответствующим структурам РФ.
Адвокат Лусине Саакян отметила, что здесь важен не столько размер компенсации, сколько несение РФ ответственности за каждого совершившего преступление ее солдата. “В конце концов, они должны понять, что будут вынуждены нести финансовый ущерб, поэтому им необходимо проявлять максимальную ответственность в выборе военнослужащих, направляемых на службу в РА”,- отметила Л.Саакян.