Նախ՝ ռեկտորը, ապա դեկանը՝ ընդդեմ լրագրողի եւ լրատվամիջոցի
Երեկ «Հետքը» հերթական դատական ծանուցումն է ստացել Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանից: Այս անգամ «Հետքի» լրագրող Ադրինե Թորոսյանին դատի է տվել Վանաձոր Հ. Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի մանկավարժության ամբիոնի դեկան Թերեզա Շահվերդյանը՝ որպես երրորդ անձ ներգրավելով «Հետք» շաբաթաթերթին՝ պատվին, արժանապատվության և գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցման պահանջով:
Իր հայցադիմումի մեջ հայցվորը նշում է, որ 2011թ. մայիսի 13-ին «Հետք» թերթում տպագրված «Հիվանդագին կրքեր Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտում» հոդվածի մեջ իր հասցեին արվել է հետևյալ զրպարտությունը. «Դեպքերի հետագա զարգացմամբ՝ 2011 թ. ապրիլի 1-ին հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոս Լուսինե Սարգսյանի մայրը՝ մանկավարժության ամբիոնի դասախոս Լիզա Սարգսյանը, մանկավարժության ամբիոնի դեկան Թերեզա Շահվերդյանի հետ ներկայացել է ոստիկանության Վանաձորի բաժին եւ հայտարարություն տվել, որ հայոց լեզվի ամբիոնի դասախոս Լուսինե Աշուղյանը շուրջ 2 տարի սպանության սպառնալիքներ է տալիս Լուսինե Սարգսյանի հասցեին»:
Այնուհետև հայցվորը շարունակում է՝ ասելով, որ նույն հոդվածի շարունակության մեջ պարզվում է, որ դա դիտավորությամբ սուտ մատնություն է, որին իբր մասնակից է եղել նաև ինքը, այն էլ՝ ռեկտորի դրդմամբ: Ըստ հայցվորի՝ ստացվում է, որ իրեն ռեկտորը հանձնարարել է, որ սուտ մատնություն անի, որով իբր նա ևս ցանկացել է քրեական գործ հարուցել տալ Լուսինե Աշուղյանի նկատմամբ, որն անամոթ սուտ է՝ ուղղված իր անձին, որով պատասխանողը վնաս է հասցրել իր պատվին, արժանապատվությանը և բարի համբավին: Այս մասին հայցվորն իմացել է օգոստոսի վերջերին ինստիտուտում, երբ վերադարձել է արձակուրդից:
Հայցվորը խնդրում է դատարանին զրպարտության համար պարտավորեցնել պատասխանողին նույն լրատվամիջոցով՝ «Հետք» թերթով հրապարակայնորեն հերքել զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալները և պատասխանողից հօգուտ իրեն բռնագանձել 2 միլիոն ՀՀ դրամ, ինչպես նաև ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 68 հոդվածով նախատեսված դատական ծախսերը:
Հիշեցնենք՝ «Հետքի» նույն հոդվածում տեղ գտած որոշ արտահայտությունների համար Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտի ռեկտոր Գուրգեն Խաչատրյանը պատվին, արժանապատվությանը և գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցման պահանջով հայց է ներկայացրել այդ արտահայտությունների հեղինակ, դասախոս Լուսինե Աշուղյանի դեմ՝ պատասխանող կողմում ինքնուրույն պահանջ չներկայացնող անձ ներգրավելով «Հետք» շաբաթաթերթին և «ATV» հեռուստաընկերությանը: Դատական գործը քննվում է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Վանաձորի նստավայրում:

Ректор и декан против журналиста и СМИ
«Hetq» вчера получил очередное извещение из суда общей юрисдикции Лорийской области. На этот раз с иском против журналистки «Hetq»-а Адрине Торосян в суд обратилась декан кафедры педагогики Ванадзорского государственного педагогического института им.О.Туманяна Тереза Шахвердян, требуя возмещения ущерба, нанесенного ее чести, достоинству и репутации.
В своем иске Шахвердян отмечает, что в статье «Болезненные страсти в Ванадзорском пединституте», которая была опубликована в «Hetq»-е 13 мая 2011 г., в ее адрес содержалась следующая клевета: «В результате дальнейшего развития событий преподаватель кафедры педагогики Лиза Саркисян, мать преподавателя кафедры армянского языка Лусине Саркисян, вместе с деканом кафедры педагогики Терезой Шахвердян 1 апреля 2011 г. явилась в ванадзорское отделение полиции и представила заявление о том, что преподаватель кафедры армянского языка Лусине Ашугян уже почти два года угрожает убийством Лусине Саркисян».
Истица утверждает, что в продолжении указанной статьи говорится, что это было умышленное лжесвидетельство, к которому якобы причастна также она, причем по указанию ректора. По словам истицы, получается, что ректор поручил ей представить ложный донос, посредством которого она якобы хотела добиться возбуждения уголовного дела против Лусине Ашугян, что является бесстыдной ложью в ее адрес и что тем самым ответчица нанесла ущерб ее чести, достоинству и репутации. Об этом истица узнал в конце августа в институте, когда вернулась из отпуска.
Истица просит суд обязать ответчицу через ту же газету «Hetq» публично опровергнуть считающиеся клеветой факты, взыскать с нее 2 млн драмов, а также суммы на возмещение судебных расходов, предусмотренных ст.68 Кодекса гражданского судопроизводства РА. Напомним, что в связи с содержавшимися в указанной статье «Hetq»-а некоторые выражениями ректор Ванадзорского пединститута Гурген Хачатрян обратился с иском о возмещении ущерба, нанесенного его чести, достоинству и деловой репутации. Иск направлен против преподавателя Лусине Ашугян, автора оскорбительных для Г.Хачатряна выражений. При этом со стороны ответчиков в качестве третьих лиц вовлечены еженедельник «Hetq» и телекомпанеия «ATV».