Մենաշնորհը` որպես չարիք, և խոստացվող պայքար՝ դրա չարաշահումների դեմ
ՀՀ կառավարությունում, Ազգային ժողովում հաճախ է հնչում տենտեսական մրցակցային պայմաններ ստեղծելու, հայաստանյան արտադրողներին հարկային արտանություններ տալու մասին։ Տարիներ շարունակ բարձրաձայնվում է շաքարավազի, բենզինի, բանանի և այլ մենաշնորհների մասին։ Շատ տնտեսագետներ նման մոնոպոլացված տնտեսության, հարկային ծանր պարտավորությունների արդյունք են համարում տնտեսական ցածր ցուցանիշները։
Վերջին տարիներին ոչ միայն արտասահմանյան ներդրումային ծավալներն են կրճատվել, այլև տեղական գործարանների ու արտադրամասերի գործունեությունն է դադարեցվել։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը կարևորում է տնտեսական հարաբերություններն առողջացնելու պայքարը և և առաջարկում վերանայումներ, սահմանադրական նոր կարգավորումներ: «Մենք հաճախ խոսում ենք շուկաներում ձևավորված արհեստական գերիշխանության մասին, սակայն ինքներս մեզ պետք է հարց տանք, արդյո՞ք այդքան հեշտ է դրանց դեմ պայքարը: Խնդիրն այն չէ, արդյո՞ք կապակցված է մենաշնորհատերը և շուկայում իշխանություն ունեցող անձը: Սա բոլոր հասարակություններին, հատկապես անցումային հատվածում գտնվող հասարակություններին, բնորոշ երևույթ է: Հանրային իշխանությունը բիզնեսից տարանջատելու, առավել արդյունավետ մեխանիզմներ ձևավորելու անհրաժեշտություն ունենք: Տնտեսական ողջ դաշտը այսօր կարիք ունի վերանայումների՝ սահմանադրական նոր կարգավորումների»,-նշում է Մինասյանը։
Նախարարը կարևորում է ոլորտի մասնագետների և փորձագետների ակտիվ համագործակցությունը, սկսած գործը ավարտին հասցնելու անհարժեշտությունը:
Իրավաբան Արա Ղազարյանը ևս կարևորում է սահմանադրական նոր կարգավորումների առկայությունը, որոնց միջոցով տնտեսվարող սուբյեկտները առավել պաշտպանված կլինեն, ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) կսևեռվի ոչ թե վարույթների քանակի, այլ որակի վրա: Այս պարագայում վարույթները նման հաճախությամբ չեն հարուցվի, հարկ կլինի առավել շատ փուլերի միջով անցնել, սուբյեկտների պաշտպանության մեխանիզմները բարձրացնել: Այսինքն՝ սա կբխի տնտեսվարողների շահերից և հանձնաժողովին հնարավորություն չի տրվի արագ կերպով վարույթներ հարուցել: Արդյունքում՝ կնվազի վարույթների քանակը, կաճի որակն ու պաշտպանվածությունը:
Նշենք, որ ՏՄՊՊՀ-ի նպատակն է պաշտպանել եւ խրախուսել ազատ տնտեսական մրցակցությունը, ապահովել բարեխիղճ մրցակցության համար անհրաժեշտ միջավայր, նպաստել ձեռնարկատիրության զարգացմանը եւ սպառողների շահերի պաշտպանությանը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Իրավաբան Արտակ Զեյնալյանը, սակայն, մեծ խնդիր է համարում այս հանձնաժողովի ընդունած փակ որոշումները, որի պատճառով խախտվում է հասարակության տեղեկացված լինելու իրավունքը. «Շատ վատ է, որ կան փակ որոշումներ: Եթե դրանք բաց լինեն, դրանց ուսումնասիրություններին ծանոթանալով, չգիտենք՝ ինչ հետևությունների կհանգենք: Այդ հետևությունները հանրությանը հետաքրքիր են: Հետևաբար, սա անձանց՝ հրապարակային քննության իրավունքի խախատում է: Այս դեպքում մենք չգիտենք՝ ապահովվե՞լ է նրանց լսված լինելու իրավունքը, թե՞ ոչ»: Հավելում է, որ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը չի վերահսկում ոլորտը, քանի որ միակողմանի է գործում:
Զեյնալյանն իշխանությունների կողմից մենաշնորհների դեմ պայքարում ցանկություն է նկատում։ Սակայն ընդգծում է՝ մենաշնորհներին, գերիշխող դիրքերին պատերազմ պետք չէ հայտարարել, եթե մարդիկ արդար պայմաններում են հասել իրենց մենաշնորհին, չեն ոչնչացրել փոքր բիզնեսներին, ունեն մենաշնորհ իրենց առանձնահատկությունով, հանճարով պայմանավորված, ապա նրանց պետք է թույլ տալ ինքնադրսևորվել։ Փաստում է՝ արդար պայմաններում ընկերությունը կարող է հասնել մենաշնորհի, սակայն ոչ իրավաչափ է դրա չարաշահումը, ուրիշների ոչնչացումը:
Տնտեսական նման մրցակցային պամանների, մենաշնորհների առկայության արդյունքներից մեկը կարելի է համարել օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների նվազումը: Ըստ ՀՀ ԱՎԾ-ի՝ 2015-ին օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները Հայաստանում 2014 թվականի համեմատ 40 %-ով նվազել են:
«Երբ ներդրողը ուսումնասիրում է շուկան, այնտեղ տեսնում խնդրահարույց պայմաններ, որոշ ընկերությունների գերիշխող դիրք, ոչ բավարար վերահսկողություն, նվազ իրավական կարգավորումներ, առավել զուսպ է լինում իր ներդրումների մեջ»,- նման կարծիքի է փաստաբան Դավիթ Ասատրյանը: Այս խնդիրը լուծելի է համարում, երբ տնտեսական իրավահարաբերություններում իրավակարագավորումներ տեղի կունենան, օրենսդրական մակարդակով այնպիսի հնարավորություններ ձեռք կբերվեն, երբ տնտեսվարողը իրեն պաշտպանված կզգա պետական, մասնավոր, դատական և վարչական կարգով:

Монополия как зло и ужесточающаяся борьба с ее злоупотреблением
В правительстве и Национальном Собрании Армении часто звучат высказывания о создании конкурентных экономических условий, о предоставлении налоговых льгот армянским производителям. На протяжении многих лет говорится о монополиях на поставки сахара, бензина, банана и других товаров. Многие экономисты считают, что низкие экономические показатели – это результат монополизированной экономики и тяжелого налогового бремени.
В последние годы не только сократились объемы иностранных инвестиций, но и многие местные заводы и производственные предприятия прекратили свою деятельность.
Министр экономики РА Арцвик Минасян придает важное значение оздоровлению экономических отношений и предлагает внести новые конституционные регулирования. “Мы часто говорим о сформированной на рынках искусственной сверхвласти, но при этом мы должны сами себе задать вопрос: разве так легко вести борьбу с этим явлением? Вопрос не в том, взаимосвязаны ли между собой монополист и лицо, обладающее властью на рынке. Это явление характерно для всех обществ, особенно находящихся на переходном этапе. Существует необходимость в разграничении общественной власти и бизнеса, формировании более эффективных механизмов. Сегодня все экономическое поле нуждается в пересмотре, в новых конституционных регулированиях”,- отметил Минасян.
Министр считает необходимым активное сотрудничество со специалистами и экспертами сферы, доведение начатого дела до конца.
Юрист Ара Казарян тоже придает важное значение наличию новых конституционных регулирований, посредством которых хозяйствующие субъекты будут максимально защищены, а Государственая комиссия по защите экономической конкуренции РА сможет сосредоточиться не на количестве возбужденных производств, а на их качестве.
Отметим, что цель ГКЗЭК – защищать и поощрять свободную экономическую конкуренцию, обеспечивать необходимую среду для добросовестной конкуренции, способствовать развитию предпринимательства и защите интересов потребителей в Республике Армения.
Между тем, по словам юриста Артака Зейналяна, решения, принимаемые этой комиссией в закрытом режиме, из-за чего нарушается право общественности на получение информации, являются серьезной проблемой. “Очень плохо, что есть «закрытые» решения. Если они будут «открытыми», то неизвестно, к каким выводам мы придем в результате их изучения. Эти выводы интересны общественности, следовательно, право граждан на публичное рассмотрение нарушено. В этом случае мы не знаем, было ли обеспечено их право быть услышанным или нет”,- сказал А.Зейналян, добавив, что ГКЗЭК не контролирует сферу, так как действует в одностороннем порядке.
Вместе с тем юрист считает, что если предприниматели добились монополии в справедливых условиях, без уничтожения малого бизнеса, благодаря своему таланту, то им необходимо дать возможность для самопроявления.
Одним из результатов наличия монополий следует считать сокращение объемов иностранных инвестиций. По данным Национальной статистической службы РА в 2015 г. по сравнению с 2014 г. объемы прямых иностранных инвестиций в Армении сократились на 40%.
“Когда инвестор, изучая рынок, видит, что там имеются спорные условия, что некоторые компании занимают монопольное положение, а контроль осуществляется в недостаточной степени, то он осуществляет инвестиции весьма осторожно”,- утверждает адвокат Давид Асатрян. Эту проблему можно решить, если обеспечить на законодательном уровне такие возможности, которые позволят хозяйствующему субъекту чувствовать себя защищенным со стороны государства, судебной и правовой систем.