«Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը տրված է
Այսօր տրվեց «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի առաջադրումների մեկնարկը։ «Ավրորա» մրցանակը փնտրում է այն մարդկանց անհատական պատմությունները, որոնք վտանգում են իրենց՝ հանուն դիմացինին օգնելու։ Առաջադրումներ կարելի է կատարել 2016 թ. հունիսի 1-ից մինչեւ սեպտեմբերի 9-ը՝ www.auroraprize.com կայքի միջոցով:
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների անունից` ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ամեն տարի ապրիլի 24-ին, Երեւանում: «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին տրվում է 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւեւ նրան ոգեշնչած բարեգործական կազմակերպություններին 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելու հնարավորություն։
Յուրաքանչյուր ոք կարող է առաջադրել թեկնածուի, որն հաղթահարել է մարտահրավերներ՝ բացառիկ ազդեցություն գործելով մարդկային կյանքի փրկության եւ մարդասիրական հիմնախնդիրների առաջխաղացման վրա։ Մրցանակի չափանիշների նկարագրությունը կարելի է գտնել այստեղ։
«Ինչպես «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն, ես նույնպես ականատես եմ եղել սարսափելի վայրագությունների, որ մարդիկ ընդունակ են միմյանց հանդեպ իրագործել»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահ Էլի Վիզելը: «Դա բերել է խորը երախտագիտության զգացման այն մարդկանց հանդեպ, որոնք ռիսկի են ենթարկում սեփական կյանքը՝ հանուն իրենց նման մեկին օգնելու: Ահա այսպիսի մարդկանց ենք մեծարում «Ավրորա» մրցանակով»։
Այս տարվա ապրիլին «Ավրորա» մրցանակի առաջին դափնեկիրը դարձավ Բուրունդիի «Խաղաղության Տան» հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեն։ Նա Բուրունդիի քաղաքացիական պատերազմի տարիներին փրկել եւ խնամել է 30,000 երեխաների, որբերի ու փախստականների։
«Ավրորա մրցանակն ասես մխիթարություն լիներ իմ եւԲուրունդիի ամբողջ ժողովրդի համար,- ասել է Բարանկիցեն,- հաջողությունը քո ունեցածը չէ, այլ՝ քո ով լինելը։ Իմ առաքելությունը դարձել է բոլորին հույս տալը՝ հաջողության, կարեկցանքիեւ սիրո հույս։ Ես այնքան երախտապարտ եմ «Ավրորա» մրցանակին՝ պարգեւած հնարավորության համար, շնորհակալ եմ իմ կողմից մրցանակի առաջադրված երեք կազմակերպություններին, եւ, իհարկե, Բուրունդիի ժողովրդին»։
Մարգարիտ Բարանկիցենեւ 2016թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդները՝ Սուդանի Նուբա լեռների «Գթության Մայր» հիվանդանոցի բժիշկ Թոմ Քաթինան, Պակիստանի «Կախյալ շահագործվողների ազատագրության ճակատի» գլխավոր քարտուղար ՍայիդաՂուլամՖաթիմանեւ Կենտրոնաաֆրիկյան հանրապետության Բոսեմտելե քաղաքի կաթոլիկ միսիայի քահանա Հայր ԲերնարդԿինվին, բացառիկ անձնազոհ մարդիկ են, որոնք իրենց մարդասիրությամբ փոխում են աշխարհը։
«Ավրորա» մրցանակը համահիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանիեւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որով նրանք իրենց երախտագիտությունն են հայտնում հարյուր տարի առաջ՝ Հայոց ցեղասպանության տարիներին, բազմաթիվ հայերի փրկած խիզախներին։ «Ավրորա» մրցանակը երախտագիտության ավանդը փոխանցում է ապագային՝ շարունակելով նվիրատվության շղթան:
«Անցյալ տարի առաջադրումներ կատարելու կոչն օգնեց ճանաչելու մարդասիրության ասպարեզի բազմաթիվ հերոսների,- ասել է մրցանակի համահիմնադիրեւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանը,- մենք մեծ սպասումով կրկին կոչ ենք անում աշխարհին առաջադրել նոր հավակնորդների, ինչի ընթացքում հույս ունենք աշխարհին պատմել եւ ճանաչման արժանացնել անձնազոհության եւ հույսի ավելի մեծ թվով ոգեշնչող պատմություններ»։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա երկրորդ մրցանակը կշնորհվի 2017 թվականի ապրիլի 24-ին, Երեւանում։

Открыт прием номинаций на глобальную гуманитарную премию в размере 1 млн долларов
Сегодня начался прием номинаций на ежегодную гуманитарную премию Aurora Prize for Awakening Humanity. Отборочная комиссия премии призывает всех присылать истории о людях, рискующих своей жизнью, здоровьем и безопасностью ради спасения других. Сбор номинаций на сайте www.auroraprize.com продлится до 9 сентября 2016 года.
Любой человек может выдвинуть своего кандидата, который, по мнению номинирующего, внес исключительный вклад в дело спасения человеческих жизней и продвижения гуманитарной деятельности, несмотря не серьезные трудности на своем пути. Подробную информацию о процессе отбора кандидатов и о критериях премии можно найти здесь.
Каждый год лауреат премии Aurora Prize получает грант на сумму в 100 тысяч долларов, а также возможность передать премию размером в 1 миллион долларов благотворительным организациям, вдохновившим его самого на гуманитарную деятельность.
«Премия Aurora Prize привлекает внимание общественности к тем, кто помогает обездоленным и борется с тяжелейшими мировыми гуманитарными кризисами, рискуя при этом своей жизнью», - говорит сопредседатель Отборочной комиссии премии Aurora Prize Эли Визель.
Чествование первого лауреата премии Aurora Prize Маргерит Баранкитс прошло в апреле. Маргерит, основавшая благотворительную организацию «Дом Шалом», спасла более 30 тысяч сирот и беженцев, пострадавших в результате гражданской войны в Бурунди.
«Премия Aurora Prize стала для меня утешением за все страдания народа Бурунди, — говорит Баранкитс. — Успех — это то, кем вы стали, а не то, чем вы владеете. Моя миссия — дарить всем надежду; надежду на успех, на сочувствие, на любовь. Я очень благодарна за возможности, которые премия Aurora Prize подарила мне, трем номинированных мной организациям и всему народу Бурунди».
Удивительная история Баранкитс — лишь одна из многих. Маргерит и другие финалисты премии Aurora Prize 2016 — доктор Тома Катена из больницы Mother of Mercy в Нубийских горах Судана, Седа Гулам Фатима, генеральный секретарь «Пакистанского фронта освобождения от кабального труда», и отец Бернард Кинви, католический священник из Боссемптеле в Центральноафриканской республике — это невероятные люди, которые меняют жизнь на земном шаре к лучшему. И они не одиноки.
«Для нас большая честь воздать должное госпоже Баранкитс за ее преданность важнейшему делу спасения жизней. Ее работа увеличивает количество добра в мире. Госпожа Баранкитс олицетворяет собой не только все лучшее в премии Aurora Prize, но и самые выдающиеся качества человечества, — добавляет сопредседатель премии Джордж Клуни. — Мы с нетерпением ждем знакомства с новыми достойными героями в этом году».
Премия Aurora Prize — филантропическая инициатива Вартана Грегоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна, которые хотели выразить свою признательность тем, кто спасал жизни людей во время Геноцида армян более ста лет назад, и увековечить память тех героев. Продолжая благотворительную эстафету, премия Aurora Prize стремится отблагодарить тех, кто этого достоин.
«Присланные в прошлом году номинации позволили нам узнать о многих замечательных людях, самоотверженно занимающихся гуманитарной деятельностью, — говорит соучредитель премии и член Отборочной комиссии Вартан Грегорян. — Мы счастливы объявить о начале очередного приема заявок, в ходе которого мы надеемся собрать еще больше вдохновляющих историй о героизме и надежде».
Церемония вручения второй ежегодной премии Aurora Prize пройдет в столице Армении, Ереване 24 апреля 2017 года.
О ПРЕМИИ AURORA PRIZE FOR AWAKENING HUMANITY
От лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, каждый год лауреат премии Aurora Prize получает грант в 100 тысяч долларов и уникальную возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав организации, вдохновившие его самого на гуманитарную деятельность, на награду в размере 1 миллиона долларов. Маргерит Баранкитс из «Дома Шалом» была названа первым лауреатом премии Aurora Prize на церемонии, прошедшей в столице Армении Ереване 24 апреля 2016 года.
В Отборочную комиссию премии Aurora Prize входят лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель, Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови; экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, правозащитница Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и обладатель премии «Оскар», филантроп Джордж Клуни.